MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Dzieci boją się mówić o swoich emocjach". O depresji wśród dzieci i młodzieży rozmawiali specjaliści w Mokrem w gminie Grudziądz

Aleksandra Pasis
Aleksandra Pasis
Pierwsze objawy depresji mogą występować już nawet u dzieci w wieku 10-12 lat - zauważa psycholog z Grudziądza
Pierwsze objawy depresji mogą występować już nawet u dzieci w wieku 10-12 lat - zauważa psycholog z Grudziądza unplash.com
- Świat jest najbardziej przyjazny wtedy gdy dzieci, które doświadczają różnych trudności otrzymują wsparcie - Monika Horna - Cieślak, Rzeczniczka Praw Dziecka mówiła do uczestników konferencji poświęconej depresji wśród dzieci i młodzieży oraz roli szkoły w walce z tym problemem. Debata odbyła się w Szkole Podstawowej w Mokrem pod Grudziądzem.

- Największy problem jest w tym, że dzieci boją się mówić o swoich emocjach, samopoczuciu - zauważa Alicja Kozłowska, dyrektor Szkoły Podstawowej w Mokrem w gminie Grudziądz, główny organizator konferencji.

Specjaliści, pedagodzy, nauczyciele spotkali się by wspólnie podzielić się swoimi doświadczeniami i wiedzą z zakresu depresji wśród dzieci i młodzieży. - Chcemy uświadamiać, że zdrowie psychiczne jest bardzo ważne i w porę rozpoznane symptomy pozwolą odpowiednio reagować, aby uniknąć tragedii - podkreśla Alicja Kozłowska. - Musimy dążyć do tego, aby każde dziecko czuło się dobrze i bezpiecznie w szkole. Musimy dbać o jego prawa.

W opinii psycholog Agnieszki Jagodzińskiej kłopot jest ze zrozumieniem samego problemu jakim jest depresja. - Czasami rodzice nie zauważają pewnych rzeczy, nie dostrzegają różnych sygnałów. Bywa, że działa mechanizm wyparcia - dzieli się doświadczeniem Agnieszka Jagodzińska, jedna z prelegentek konferencji pod hasłem "Depresja - zachowania suicydalne, a wspierająca rola szkoły". Podczas swojego wykładu zwracała uwagę m. in. na empatyczne podejście do problemu depresji. - Nie oceniajmy, a bądźmy z dzieckiem i rodziną - tłumaczyła psycholog Jagodzińska.

Warto się zapoznać

Co powinno nas dorosłych zaniepokoić? Psychoterapeuta: - To, gdy ponad dwa tygodnie dziecko cierpi

Z kolei Sławek Uziębło, psychoterapeuta w swojej prelekcji podpowiadał jaka jest ścieżka reagowania gdy pojawiają się problemy związane z depresją, myślami samobójczymi wśród dzieci i młodzieży. Co powinno zatem nas - dorosłych zaniepokoić? - To, gdy dziecko przez ponad dwa tygodnie cierpi. Co to znaczy cierpi? To znaczy, że ma obniżony nastrój. Obserwujemy, że jest drażliwe, wycofane z życia społecznego, zainteresowań - tłumaczy Sławek Uziębło. - Takie zachowania powinny nas zaalarmować. To czas, aby porozmawiać ze specjalistą, wybrać się na konsultację.

Jak zauważa psycholog Marta Lemańska - Chylińska najczęściej rodzice zgłaszają się po pomoc z dziećmi nastoletnimi, gdy pierwszy okres objawów został "przegapiony". - Mówi się, że dziecko jest leniwe, bo nic mu się nie chce, albo że w głowie mu się przewraca bo ma za dużo... A to już mogą pierwsze sygnały, niestety bagatelizowane. Dopiero po czasie gdy dochodzą kolejne problemy: przestaje chodzić do szkoły, pojawiają się narkotyki, samookaleczenia dopiero wtedy rodzice zaczynają działać - wyjaśnia psycholog. - Z mojego doświadczenia wynika, że pierwsze objawy mogą pojawiać się u dzieci już w wieku 10 - 12 lat.

Przeczytaj też

Gdy dziecko wypowiada myśli samobójcze, należy udać się do szpitala. Tam pomoc jest możliwa natychmiastowo

Tajemnicą nie jest to, że z dostępem do specjalistów łatwo nie jest. - Jest różnie - przyznaje Marta Lemańska- Chylińska psycholog. I odnosi się do sytuacji w Grudziądzu. - W przypadku Poradni Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży na Roty Grudziądzkiej 6 dostęp do specjalisty i możliwość skorzystania z pierwszej konsultacji psychologicznej to kwestia czterech do pięciu tygodni, a bywa że termin ten jest krótszy - informuje psycholog Marta Lemańska - Chylińska. - Natomiast w przypadku gdy następuje zagrożenie zdrowia i życia dziecka, gdy wypowiada myśli samobójcze, podejmuje aktywną próbę samobójczą to nie ma co czekać tylko udać się do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Tam pomoc jest możliwa od razu.

Sprawdziliśmy dostępność pierwszych wolnych terminów wizyt w Grudziądzu w poradniach zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży:

  • szpital: "od ręki" - przypadek pilny. 11 grudnia - przypadek stabilny

  • Euromedica, Roty Grudziądzkiej 6: 23 września - przypadek pilny. 21 października - przypadek stabilny

Dane na podstawie wyszukiwarki terminów NFZ.

Współorganizatorem konferencji w podstawówce w Mokrem było Grudziądzkie Towarzystwo Pomocy Dziecku i Rodzinie HOMINI.

od 7 lat
Wideo

Wybory na Litwie - Miażdżące zwycięstwo obecnego prezydenta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska