https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kluski po kociewsku

Andrzej Bartniak
Ludowe jarmarki od kilku lat są stałą pozycją obchodów Dni Świecia. To, co zaplanowano w tym roku nie zawiedzie nie tylko zainteresowanych kulturą Kociewia.
Ludowe jarmarki od kilku lat są stałą pozycją obchodów Dni Świecia. To, co zaplanowano w tym roku nie zawiedzie nie tylko zainteresowanych kulturą Kociewia.
Remont amfiteatru w zasadniczy sposób zaważył na programie tegorocznych obchodów Dni Świecia. Nie będzie tradycyjnego koncertu gwiazdy. Główną atrakcją ma być zorganizowany z rozmachem ludowy festyn.

Inaczej niż w latach ubiegłych, program tegorocznych, 36. Dni Świecia nie jest jeszcze gotowy. W najbliższych dniach nie znajdziemy więc na słupach plakatów informujących o święcie miasta. To może nieco dziwić, zważywszy że główne atrakcje zaplanowano na 28-30 maja. Skąd to opóźnienie? - Cały czas mieliśmy nadzieję, że firma modernizująca amfiteatr skończy kilka dni przed terminem - tłumaczy Romuald Dworakowski, kierownik Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Świeciu. - Gdyby tak się stało, moglibyśmy włączyć ten obiekt do naszych planów. Niestety, otrzymaliśmy odpowiedź, że firma zejdzie z placu budowy zgodnie z umową, czyli ostatniego dnia maja. Mając to oświadczenie, dopiero teraz możemy zabrać się za dopracowanie szczegółów, które normalnie o tej porze były już zapięte na przysłowiowy ostatni guzik.
Pierwszego dnia obchodów odbędzie się biesiada literacka, której gospodarzem będzie oczywiście Towarzystwo Miłośników Ziemi Świeckiej. Do tej pory ogłoszenie wyników corocznego konkursu poetyckiego i późniejsza dyskusja zarezerwowane były dla dość wąskiego grona. W tym roku święto poezji ma mieć bardziej otwarty charakter. Podczas literackiego wieczoru zostanie zaprezentowany tomik poezji nieżyjącego już Jan Jakubika, pomysłodawcy ogólnopolskiego konkursu poezji, który od ubiegłego roku nosi jego imię.

Kluski po kociewsku

Najciekawszym wydarzeniem ma być jednak, zaplanowany na sobotę, festyn na Dużym Rynku, utrzymany w duchu kociew-skim. Zapowiedziało się blisko 50 wystawców. Swoje wyroby kulinarne będą serwować koła gospodyń od Starogardu po Gruczno. - Proponuję tego dnia zapomnieć o gotowaniu obiadu - żartuje Dworakowski. - Będzie go można niedrogo zjeść na rynku. Dla każdego coś dobrego.

Od czarniny po wszelkiego rodzaju kluski.

Od godz. 10 do 23 sporo dziać się będzie również na scenie. Obok dobrze znanych zespołów ludowych, jak np. Rychławiacy, pojawią się także goście np. z Białorusi. Gwiazdą wieczoru ma być grupa Trzy Korony, którą po odejściu z Czerwonych Gitar, w 1970 roku założył Krzysztof Klenczon.
Niedziela przyniesie wybory Miss Ziemi Świeckiej i Chełmińskiej. O koronę w kategorii nastolatek i dorosłych ubiegać się będzie 16 panien.
W tym samym czasie w zamku historycy poddadzą analizie okoliczności, w jakich doszło do bitwy pod Grunwaldem. Na deser projekcja filmu "Krzyżacy".

Nie tylko dla spółdzielców

Jak zawsze swój udział w Dniach Świecia mieć będzie również "Stokrotka". Zostanie rozegrany turniej szachowy, który ma już 36-letnią historię. W pełnoletność wszedł już turniej ortograficzny. Sala ośrodka trząść się będzie od braw 31 bm. podczas festiwalu tańca przedszkolnego. Natomiast w Dniu Dziecka animatorzy zadbają o dobry nastrój najmłodszych mieszkańców osiedla Marianki.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska