- Tematem ćwiczeń było „Zgrywanie elementów systemu kierowania powiatem golubsko-dobrzyńskim w sytuacji kryzysowej”. Ćwiczenia polegały na rozstawieniu zapór przeciwolejowych na rzece Drwęca – informuje PSP w Golubiu-Dobrzyniu.
W teorii i praktyce
Spotkanie rozpoczęło się od ćwiczeń szkoleniowo-aplikacyjnych w świetlicy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Golubiu-Dobrzyniu. Po części teoretycznej rozpoczęła się część praktyczna . Służby ratownicze ruszyły nad rzekę Drwęca w miejscowości Rodzone w gminie Radomin. Tu musili szybko ustawić zapory przeciwolejowe, których zadaniem było zminimalizować zagrożenie występujące na rzece podczas usuwania rozlewów substancji ropopochodnych.
W ćwiczeniach uczestniczyli strażacy ochotnicy z kilku gmin. Byli reprezentanci OSP Łubki, Wielkie Rychnowo, Wrocki, Płonne, Elgiszewo, strażacy zawodowi z PSP, a także przedstawiciel Wojewódzkiego Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy Piotr Rasmus i samorządowcy - starosta golubsko-dobrzyński Franciszek Gutowski, wicestarosta Danuta Malecka, wójt gminy Radomin Piotr Wolski.
Kryzysowa sytuacja
Obecni byli także kierownicy komórek organizacyjnych podległych starostwu powiatowemu oraz pracownicy urzędów miast i gmin z powiatu prowadzący sprawy zarządzania kryzysowego. Nie mogło także zabraknąć komendantów służb bezpieczeństwa - policji insp. Dariusza Borowca i straży pożarnej bryg. Pawła Warlikowskiego.
Szybko i skutecznie
Ćwiczenia służyły m.in. sprawdzeniu szybkości i skuteczności działań strażaków i zgrywaniu elementów systemu kierowania powiatem golubsko-dobrzyńskim w sytuacji kryzysowej. Ważne było zadysponowanie odpowiednich sił i środków na miejsce działań oraz wykształcenie prawidłowych nawyków u dowódców i strażaków ratowników podczas sprawiania zapór. Wykazywali się oni m.in. umiejętnością manewrowania łodzią. Celem było także zapoznanie się z terenem i parametrami rzeki (prędkość nurtu, głębokość, wodowskazy). Oceniano prawidłowość alarmowania i informowania przez władze samorządowe, zabezpieczenie miejsca zdarzenia i ratowników, przeprowadzenie rozpoznania, sprawienie zapór przeciwolejowych. Strażacy ćwiczyli akcję nakierowaną na ograniczanie, usuwanie, gromadzenie, doczyszczanie i obróbkę substancji ropopochodnej.
- Obserwujący ćwiczenia stwierdzili, że były one zorganizowane w sposób prawidłowy. Ćwiczący wykazali się wielka znajomością taktyki i techniki prowadzenia działań na akwenach wodnych, wykorzystując do tego zapory oraz inny sprzęt pływający – zapewnia PSP.
