Znany dziennikarz i podróżnik jest pierwszym Ambasadorem Kociewia, bowiem po raz pierwszy przyznane zostało to wyróżnienie. Decyzję podjęła kapituła, w skład której weszli przedstawiciele Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, Towarzystwa Miłośników Ziemi Kociewskiej, Towarzystwa Miłośników Ziemi Tczewskiej, starostw powiatowych w Tczewie i Świeciu oraz Diecezji Pelpińskiej.
Brakuje naszych
Kandydatów na Ambasadora Kociewia było siedmioro. Wojciech Cejrowski pokonał reprezentantkę powiatu świeckiego: prof. Marię Pająkowską-Kensik.
„Dla wielu osób w Polsce, także mieszkańców Kociewia, Wojciech Cejrowski był pierwszą osobą, która w telewizji mówiła o naszym regionie” - czytamy w uzasadnieniu kapituły. - „Tak w licznych książkach, jak i programach telewizyjnych rozsławił Kociewie, jak chyba nikt inny w dzisiejszych czasach.”
Kapituła konkursu wyróżniła też młode i obiecujące osoby, przyczyniające się do rozsławiania Kociewia. Nadała im tytuł „Perełka Kociewia”.
W tej kategorii z naszej strony nominowano Annę Łucarz, nauczycielkę z SP8 w Świeciu, która pracuje nad pracą doktorską na temat Kociewia. Jednak tytuły otrzymali Izabela Czogała z Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim i Patryk Podwojski, organista, również spod Starogardu Gdańskiego.
Za dwa lata w Grucznie
Wczorajsza konferencja była okazją do zaproszenia Kocie-wiaków na ich zlot: I Walne Plachandry Kociewskie, które w tym roku odbędą się w Piasecznie (25 sierpnia). Podczas tej imprezy zostaną wręczone statuetki Ambasadorów i Perełek Kociewia. Za dwa lata taka impreza ma się odbyć w ramach Festiwalu Smaku w Grucznie.
Nie chodzi o podziały
Organizatorzy kociewskich wydarzeń i konkursów starają się w nie wciągać mieszkańców powiatu świeckiego, którzy - w porównaniu mieszkańcami powiatów starogardzkiego i tczews-kiego - okazują mniejsze przywiązanie do Kociewia.
- Ożywa to od 1995 r., odkąd Świecie uczestniczy w Kongresie Kociewskim - zauważyła wczoraj prof. Maria Pająkowska--Kensik.
Zwróciła ona uwagę, że kultywowanie kociewskich tradycji powinno mieć współczesny, otwarty charakter:
- Kociewie jest częścią Pomorza i Polski. Ma swoją kulturę - gwarę czy stroje - podobnie jak Podhale. Kultywowanie tradycji kociewskich to okazja do zabawy, organizacji wydarzeń kulturalnych, a nie administracyjnych podziałów.
Drogę udziału w kociewskich imprezach obrało Starostwo Powiatowe w Świeciu.
https://pomorska.pl/swiecie-jarmark-na-kociewiu/ar/7439697
- Co pięć lat jesteśmy na Kongresie Kociewskim, drugi raz przejdziemy kociewskim korowodem na Jarmarku Dominikańskim, zgłaszamy kandydatury do „Kociewskiego pióra” - wylicza Iwona Karolewska, sekretarz powiatu świeckiego. - Wspieramy też organizację cyklicznych wydarzeń kulturalnych, np. „Gzubów połajanie na Kociewiu”, „Skrzydlaci przyjaciele z Kociewia”, a także wydarzenia sportowe, jak Kociewski Rajd Enduro MTB, Kociewsko-Powiślański Rajd Rowerowy. Corocznie współtworzymy też wydarzenia związane z obchodami Światowego Dnia Kociewia.
W Grudziądzu po lesie można spacerować z aplikacją "Na tropie grudziądzkiej przyrody"