Kociewiacy na medal. Zwłaszcza Wojciech Cejrowski, który...

  Kociewiacy na medal. Zwłaszcza Wojciech Cejrowski, który pokonał kandydatkę ze Świecia

  Agnieszka Romanowicz

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Tomasz Damaszk, prezes kapituły, która wybrała Ambasadorów i Perełki Kociewia (Ambasadora Kociewia w kategorii grupowej otrzymał zespół „Modraki” z

  Tomasz Damaszk, prezes kapituły, która wybrała Ambasadorów i Perełki Kociewia (Ambasadora Kociewia w kategorii grupowej otrzymał zespół „Modraki” z Pelplina). Dalej Piotr Wróblewski, rzecznik prasowy Plachandrów Kociewskich oraz prof. Maria Pająkowska-Kensik. ©Agnieszka Romanowicz

  Choć Kociewie to nie Podhale, nie brakuje entuzjastów tej krainy. Wczoraj w Starostwie Powiatowym w Świeciu ogłoszono, kto został pierwszym Ambasadorem Kociewia. To Wojciech Cejrowski.
  Tomasz Damaszk, prezes kapituły, która wybrała Ambasadorów i Perełki Kociewia (Ambasadora Kociewia w kategorii grupowej otrzymał zespół „Modraki” z

  Tomasz Damaszk, prezes kapituły, która wybrała Ambasadorów i Perełki Kociewia (Ambasadora Kociewia w kategorii grupowej otrzymał zespół „Modraki” z Pelplina). Dalej Piotr Wróblewski, rzecznik prasowy Plachandrów Kociewskich oraz prof. Maria Pająkowska-Kensik. ©Agnieszka Romanowicz

  Znany dziennikarz i podróżnik jest pierwszym Ambasadorem Kociewia, bowiem po raz pierwszy przyznane zostało to wyróżnienie. Decyzję podjęła kapituła, w skład której weszli przedstawiciele Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, Towarzystwa Miłośników Ziemi Kociewskiej, Towarzystwa Miłośników Ziemi Tczewskiej, starostw powiatowych w Tczewie i Świeciu oraz Diecezji Pelpińskiej.

  Brakuje naszych


  Kandydatów na Ambasadora Kociewia było siedmioro. Wojciech Cejrowski pokonał reprezentantkę powiatu świeckiego: prof. Marię Pająkowską-Kensik.

  „Dla wielu osób w Polsce, także mieszkańców Kociewia, Wojciech Cejrowski był pierwszą osobą, która w telewizji mówiła o naszym regionie” - czytamy w uzasadnieniu kapituły. - „Tak w licznych książkach, jak i programach telewizyjnych rozsławił Kociewie, jak chyba nikt inny w dzisiejszych czasach.”

  Kapituła konkursu wyróżniła też młode i obiecujące osoby, przyczyniające się do rozsławiania Kociewia. Nadała im tytuł „Perełka Kociewia”.

  W tej kategorii z naszej strony nominowano Annę Łucarz, nauczycielkę z SP8 w Świeciu, która pracuje nad pracą doktorską na temat Kociewia. Jednak tytuły otrzymali Izabela Czogała z Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim i Patryk Podwojski, organista, również spod Starogardu Gdańskiego.

  Za dwa lata w Grucznie

  Wczorajsza konferencja była okazją do zaproszenia Kocie-wiaków na ich zlot: I Walne Plachandry Kociewskie, które w tym roku odbędą się w Piasecznie (25 sierpnia). Podczas tej imprezy zostaną wręczone statuetki Ambasadorów i Perełek Kociewia. Za dwa lata taka impreza ma się odbyć w ramach Festiwalu Smaku w Grucznie.

  Nie chodzi o podziały

  Organizatorzy kociewskich wydarzeń i konkursów starają się w nie wciągać mieszkańców powiatu świeckiego, którzy - w porównaniu mieszkańcami powiatów starogardzkiego i tczews-kiego - okazują mniejsze przywiązanie do Kociewia.

  - Ożywa to od 1995 r., odkąd Świecie uczestniczy w Kongresie Kociewskim - zauważyła wczoraj prof. Maria Pająkowska--Kensik.

  Zwróciła ona uwagę, że kultywowanie kociewskich tradycji powinno mieć współczesny, otwarty charakter:

  - Kociewie jest częścią Pomorza i Polski. Ma swoją kulturę - gwarę czy stroje - podobnie jak Podhale. Kultywowanie tradycji kociewskich to okazja do zabawy, organizacji wydarzeń kulturalnych, a nie administracyjnych podziałów.

  Drogę udziału w kociewskich imprezach obrało Starostwo Powiatowe w Świeciu.

  https://pomorska.pl/swiecie-jarmark-na-kociewiu/ar/7439697

  - Co pięć lat jesteśmy na Kongresie Kociewskim, drugi raz przejdziemy kociewskim korowodem na Jarmarku Dominikańskim, zgłaszamy kandydatury do „Kociewskiego pióra” - wylicza Iwona Karolewska, sekretarz powiatu świeckiego. - Wspieramy też organizację cyklicznych wydarzeń kulturalnych, np. „Gzubów połajanie na Kociewiu”, „Skrzydlaci przyjaciele z Kociewia”, a także wydarzenia sportowe, jak Kociewski Rajd Enduro MTB, Kociewsko-Powiślański Rajd Rowerowy. Corocznie współtworzymy też wydarzenia związane z obchodami Światowego Dnia Kociewia.

  W Grudziądzu po lesie można spacerować z aplikacją "Na tropie grudziądzkiej przyrody"

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej