Koło Przewodników PTTK w Świeciu przy udziale miejskiej biblioteki i ośrodka kultury zaprasza na spacer historyczny. Start o godz. 10 w sobotę spod biblioteki przy ul. Sienkiewicza.
Tematy spotkania historycznego i spaceru poznawczego to:
- Międzynarodowy Dzień Kociewia, obchodzony 10 lutego
- 100 rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę i 98 rocznica powrotu Pomorza (w tym Świecia) do macierzy, ukoronowana zaślubinami z morzem dokonanymi przez generała Józefa Hallera również 10 lutego 1920 r. w Pucku.
Warsztaty artystyczne dla uczniów
Już dziś, czyli w przeddzień Światowego Dnia Kociewia zaprasza Izba Regionalna Ziemi Świeckiej, gdzie odbędą się godzinne zajęcia poświęcone tej niezwykłej krainie. To będą warsztaty artystyczne dla dzieci ze szkół powiatu świeckiego połączone z prezentacją multimedialną i wykładami o Kociewiu.
A w sobotę o godz. 12, również w Izbie Regionalnej Ziemi Świeckiej, rozpocznie się specjalna audycja Radia Tczew dotycząca Kociewia Świeckiego. Będzie nadawana prosto z Izby.
- Zaproszeni goście przybliżą słuchaczom swoje działania związane z promocją regionalizmu w naszym powiecie. Usłyszycie występ Świeckich Gzubów, opowieść o tym, jak jeden z naszych mieszkańców dotarł z Kociewia na koniec świata. Odwiedzą nas również przedstawiciele lokalnych władz oraz parków krajobrazowych, ale nie tylko - wyliczają organizatorzy.
Upominki dla zwiedzających i słuchaczy
Wszyscy odwiedzający Izbę tego dnia, otrzymają drobne upominki.
W trakcie audycji pojawi się możliwość wygrania kilku nagród ufundowanych przez powiat świecki.
Kociewie to region etniczno-kulturowy na Pomorzu Gdańskim, położony na lewym brzegu Wisły, w dorzeczu Wdy i Wierzy-cy, obejmujący wschodnią część Borów Tucholskich.
W przybliżeniu Kociewie zajmuje obszar powiatów starogardzkiego, tczewskiego i północnej części świeckiego, zamieszkany przez ok. 350 tys. mieszkańców. Część z nich posługuje się gwarami kociewskimi.
Kevin M. z Grudziądz - napada na kobiety