https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kodeks Pracy 2019 - zmiany. To koniecznie musisz wiedzieć!

JZ
Urlop przepadnie, jeśli nie zostanie wykorzystany w roku kalendarzowym, to najważniejsza rewolucyjna zmiana w kodeksie pracy , zapowiadana przez rząd.
Urlop przepadnie, jeśli nie zostanie wykorzystany w roku kalendarzowym, to najważniejsza rewolucyjna zmiana w kodeksie pracy , zapowiadana przez rząd. Piotr Jasiczek
Urlop przepadnie, jeśli nie zostanie wykorzystany w roku kalendarzowym, to najważniejsza rewolucyjna zmiana w kodeksie pracy, zapowiadana przez rząd. Trwają prace nad stworzeniem Kodeksu Pracy 2019.

Niewykorzystany urlop przepadnie - to jedna z najważniejszych planowanych zmian w kodeksie pracy. Chociaż doniesienia, które pojawiały się na początku roku póki co mają niewielkie szanse na wejście w życie, to jednak nowelizacje są nieuniknione, a na pierwszy ogień pójdą przepisy dotyczące urlopu. Co się zmieni w Kodeksie Pracy??

Nowy kodeks pracy 2019. Zapowiadane duże zmiany

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy powołana przez minister pracy Elżbietę Rafalską pracowała nad zmianami w kodeksie pracy 18 miesięcy. W marcu zakończyła prace a swoje propozycje przedstawiła resortowi pracy.

Propozycje komisji wzbudziły wielkie kontrowersje oraz protesty zarówno ze strony związków zawodowych, jak i pracodawców. Najwięcej emocji budziły przepisy dotyczące możliwości zwolnienia pracownic w ciąży, likwidacji płatnego urlopu na żądanie, czy płacy za nadgodziny.

Po krytyce, z jaką spotkały się niektóre pomysły, przekazano informację, że wprowadzone zostaną tylko niektóre zmiany oraz że nastąpi to etapowo. Kodeks Pracy na początek zostanie więc znowelizowany w kwestii urlopu. Poniżej piszemy jednak, co planuje rząd w dłuższej perspektywie.

Nowy kodeks pracy 2019. Zmiany w urlopach

W kwestii urlopów komisja proponuje znieść obecnie obowiązujący podział, czyli 20 dni urlopu dla osób o stażu do 10 lat pracy i 26 dni powyżej tego okresu. Ma być jednakowo dla wszystkich. A to dlatego, że praca na umowę-zlecenie nie jest zaliczana do stażu urlopowego.

Do przepracowanego okresu zalicza się także czas nauki – za ukończenie danego rodzaju szkoły, do stażu pracy dolicza się określoną liczbę lat:

  • zasadnicza lub równorzędna szkoła zawodowa – nie więcej niż 3 lata
  • średnia szkoła zawodowa – nie więcej niż 5 lat
  • średnia szkoła zawodowa dla absolwentów zasadniczych szkół zawodowych – 5 lat
  • średnia szkoła ogólnokształcąca – 4 lata
  • szkoła policealna – 6 lat
  • szkoła wyższa – 8 lat

Istotne jest to, że okresy te nie sumują się.
Znowelizowany Kodeks Pracy w 2019 roku ma wprowadzić dla każdego ten sam wymiar urlopu – 26 dni, niezależnie od dotychczasowego stażu pracy. Nieste

Komisja rozważa też rozwiązanie, by urlop trzeba było wykorzystać w danym roku kalendarzowym, nie można by go „chomikować”. W wyjątkowych sytuacjach mógłby przejść na rok następny. - Ta sprawa nie jest jeszcze przesądzona, ale przepisy mają wzmacniać uprawnienia kierownicze pracodawcy - mówi prof. UKSW Monika Gładoch, kierownik katedry prawa pracy. - W planie urlopowym strony powinny ustalić urlop tak, by przesunąć go można było tylko w wyjątkowych sytuacjach. Jeśli miałby być przesunięty, musiałby być szybko wykorzystany. Zasadniczo byłoby niemożliwe, żeby pracownik powiedział, że nie chce iść na urlop.

Nowy kodeks pracy 2019. Zakaz pracy w trakcie urlopu?

Inaczej urlop przepadałby. Komisja wycofała się z pomysłu, by zabronić pracy w czasie urlopu. Rozważano myśl, by zabronić zatrudnienia się u innego pracodawcy w czasie urlopu.

Nowy kodeks pracy 2019. Zmiany w umowach?

Nowy kodeks ma ograniczać umowy cywilnoprawne na korzyść umów o pracę, ale ich wachlarz ma być szerszy. Chodzi o większą elastyczność umów o pracę.

- Ma być większa ich baza umów - wyjaśnia Monika Gładoch, ekspert Pracodawców RP.

Nowością będzie zatrudnienie nieetatowe - czyli doraźne, kiedy pracodawca nie musi nam zapewnić pracy, ma nas na liście chętnych i podpisuje umowę wtedy, kiedy akurat potrzebuje pracowników. Pracownik będzie miał prawo odmówić przyjęcia takiej pracy, mimo zgłoszenia się.

Innym proponowanym rozwiązaniem jest umowa na czas wykonywania konkretnej pracy. Na nowo ma zostać zdefiniowane samozatrudnienie.

W kwestii czasu pracy komisja proponuje bardziej elastyczne formy. Chodzi o to, by pracodawca mógł dostosować czas pracy do potrzeb firmy.

Nowy kodeks pracy 2019 - praca domowa

Jedną z propozycji jest „praca domowa” - mini telepraca. To możliwość pracy zdalnej z domu, na krótko, w wyjątkowej sytuacji. - Na przykład w razie gorszego samopoczucia zamiast iść na zwolnienie można pracować w domu, albo gdy czekamy na jakiego fachowca, mechanika itp. - wyjaśnia prof. Gładoch.

Oczywiście, to wciąż projekty, muszą one trafić do Sejmu i być uchwalone jako nowelizacja ustawy Kodeks pracy, następnie podpisane przez prezydenta i opublikowane w Dzienniku Ustaw. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami ministra pracy pierwsze zmiany miałyby wejść w życie od 1 stycznia 2019 r. Sejm ma więc jeszcze dużo czasu, by projektom nadać ostateczny kształt i zamienić w obowiązujące prawo.

Przeczytaj koniecznie:
Nowy Kodeks Pracy 2019. Niewykorzystany urlop przepadnie [ZASADY, NOWE PRZEPISY]
Rolnik szuka żony 5. Kim są i czym zajmują się uczestnicy programu? [zdjęcia wszystkich kandydatów]
Nowy Kodeks Pracy 2019. Niewykorzystany urlop przepadnie [ZASADY, NOWE PRZEPISY]
Nowy Abonament RTV - rok 2019. Czy każdy musi go płacić? [KARY, ZWOLNIENIA]
Płaca Minimalna 2019. Co się wkrótce zmieni? [nowe stawki brutto i netto]
Emerytury 2019 - waloryzacja. Mamy tabelę i wyliczenia waloryzacji

Komentarze 17

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

D
Derty
Cały PIS.Co na takie propozycje powiedzą zwolennicy tej podlej partii.
D
Derty
Cały PIS.Co na takie propozycje powiedzą zwolennicy tej podlej partii.
D
Derty
Cały PIS.Co na takie propozycje powiedzą zwolennicy tej podlej partii.
M
Macurj
Czy oni są nienormalni??? NIE płatne nadgodziny?????? Sami zapieprzajcie osly jedne, ktoś kto proponuję takie rozwiązanie musi być nie spełnia rozumu i jeszcze urlop na żądanie nieplatny???? To są dni mojego urlopu więc muszą być płatne chyba że zadanie nie wlicza się w te 26 dni
A
Andrzej
To nie przejdzie bo niedopuszczalne jest aby urlop przepadał
M
Mama
Dokladnie tak
S
Sędzia
Czy przepisy obejmą pracowników wymiaru sprawiedliwości ?
A
Aga
Super zmiany do wprowadzenia niewolnictwa i wyzysku ludzi. Brawo PISiory bezmozgowcy
A
Aga
Super zmiany do wprowadzenia niewolnictwa i wyzysku ludzi. Brawo PISiory bezmozgowcy
Z
ZAQ

Będzie nowa forma mobbingu "uniemożliwienie wykorzystania urlopu", który przepadnie :-)

J
Jaca

Idioci u steru to i idiotyzmy wprowadzaja.

N
Nieudaczniki pis pisza kod
Nieudaczniki z pis pisza kodeks pod korporacje co za matoly
K
Kadrowa
Zasypujecie nas tymi artykułami bez poparcia, aż wstyd. A to dlatego, że nie pojawiło się jeszcze rozporządzenie o zmianie ustawy Kodeks pracy, a Wy robicie już ludziom wodomóżdże. Byle co,byle pisać. Jak Wam nie jest wstyd to publikować.
D
Duch
Widać że same matoły i imbecyle siedzą w tej komisji nadają się na odszczal
Z
Zyga
Niech kaczor swoim urlopem zarządza
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska