Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kodeks pracy 2020 - zmiany. Kary za niższe wynagrodzenia kobiet? Jest projekt

OPRAC.:
Justyna Trawczyńska
Justyna Trawczyńska
Wprowadzono zmianę, która znosi  prawa pracownika do wykorzystania zaległego urlopu w terminie do 30 września następnego roku kalendarzowego.
Wprowadzono zmianę, która znosi prawa pracownika do wykorzystania zaległego urlopu w terminie do 30 września następnego roku kalendarzowego. pixabay
Kodeks pracy to najważniejsze źródło prawa pracy w Polsce. Jest on na bieżąco nowelizowany. W 2020 roku w związku z sytuacją epidemiologiczną zaszły duże zmiany w ważnych punkach kodeksu pracy. Co się zmienia dla pracownika? Co musimy wiedzieć o wprowadzonych zmianach? Czy niższe pensje dla kobiet będą karane? Sprawdzamy.

Kodeks pracy porusza takie zagadnienia jak np: stosunek pracy, wynagrodzenia, obowiązki pracodawcy i pracownika, czas pracy, urlopy, uprawnienia rodzicielskie, zatrudnianie młodocianych czy bezpieczeństwo i higiena pracy.

W związku z pandemią koronawirusa rząd wprowadził pomoc dla pracowników i pracodawców. Tarcza antykryzysowa to wsparcie dla przedsiębiorców, ale także zmiany w kodeksie pracy. Co wprowadzono? Najważniejsze zmiany, o których musicie wiedzieć! Szczegóły w galerii poniżej

Kary za niższe pensje dla kobiet?

Do Sejmu projekt wpłynął w lipcu, podpisało się pod nim 37 posłów PiS, w tym Jarosław Kaczyński. Nawet kilka lat więzienia może grozić szefom, którzy mniej płacą osobom zatrudnionym na tych samych stanowiskach. W projekcie nie wymieniono wprost, że chodzi o kobiety, to wszystkie zestawienia mówią o tym, że to właśnie panie zarabiają mniej.

Poseł Matuszewski informuje, że rozstrzygnięciem, czy doszło do mobbingu z powodu niższych zarobków pracownika ze względu na jego płeć, będą się zajmowały sądy pracy. To pracownik będzie musiał udowodnić, że padł ofiarą mobbingu, a sąd ocenić, czy dowody są wystarczające, by to stwierdzić.

Zgodnie z prawem pracodawca ma obowiązek przeciwdziałania mobbingowi, a ofierze mobbingu przysługuje odszkodowanie i zadośćuczynienie. Jest ono jednak wypłacane w szczególnych sytuacjach: odszkodowanie, gdy pracownik odchodzi z powodu mobbingu, zaś zadośćuczynienie, gdy dochodzi do rozstroju zdrowia pracownika z tego powodu.

Jak wynika z publikacji Parlamentu Europejskiego sytuacja pracujących kobiet jest ciągle gorsza. Mimo że więcej kobiet niż mężczyzn w Unii Europejskiej zdobywa wyższe wykształcenie, są one mniej obecne na rynku pracy. Prawie 30 proc. kobiet w UE pracuje w niepełnym wymiarze godzin i znacznie częściej niż mężczyźni przerywają pracę, aby opiekować się dziećmi lub innymi członkami rodziny.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska