
Kodeks pracy 2021 - zmiany
Obowiązek ewidencjonowania umów o dzieło.
Od 1 stycznia 2021 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych zbiera informacje dotyczące umów o dzieło. Każdy pracodawca, który chce zawrzeć umowę o dzieło, jest zobligowany poinformować o tym ZUS.

Kodeks pracy 2021 - proponowane zmiany
W Kodeksie pracy planowane są regulacje dotyczące równości płciowej w pracy. Nowa ustawa wprowadzi obowiązek równej płacy - bez względu na płeć, rasę i orientację. Jeżeli na przykład kobieta będzie zarabiała mniej od kolegi z pracy, wykonując te same zdania, będzie mogła żądać od pracodawcy wyrównania.

Kodeks pracy 2021 - proponowane zmiany
Umowy na piśmie do likwidacji? Umowa o pracę powinna mieć formę pisemną. Nie wystarczy przesłać skanu podpisanej umowy.
Pracodawca może zawrzeć umowę w formie elektronicznej, jeżeli zarówno on, jak i pracownik podpisze dokument kwalifikowanym podpisem elektronicznym – wskazuje Państwowa Inspekcja Pracy. Problem polega na tym, że nie każdy korzysta z kwalifikowanego podpisu elektronicznego.
Papierowe umowy odejdą do lamusa? Pracodawcy chcą liberalizacji przepisów i rekomendują złagodzenie wymogu zawierania umowy o pracę na piśmie.

Kodeks pracy 2021 - zmiany
Wyższe kary dla pracodawców zatrudniających alimenciarzy obowiązują już od 1 grudnia 2020 roku i dotyczą pracodawców, którzy zatrudniają bez umowy osoby, które uchylają się od płacenia alimentów.
Pracodawcy zatrudniający alimenciarzy bez umowy mogą zostać ukarani grzywną wynoszącą nawet do 45 tys. złotych.
W innych przypadkach pracodawcy, który zatrudnia osoby "na czarno", grozi kara w wysokości od 10 do 30 tys. zł.