
Polskie przepisy nakładają na pracodawców pewne obowiązki w trakcie upału. Przypominamy najważniejsze z nich. Poznaj je szczegółowo w dalszej części galerii.

Jeśli słupek rtęci na otwartej przestrzeni przekroczy 25 stopni Celsjusza oraz 28 stopni w pomieszczeniu pracy, wówczas należy udostępnić pracownikom napoje w ilościach zaspokajających ich potrzeby.
Przepisy nie precyzują, czy ma to być woda mineralna, sok czy też cola. Napoje muszą być dostępne przez cały dzień. Oznacza to, że pracodawca nie może ich dostarczać "wybiórczo", przykładowo co 2 lub 3 godziny.

W przypadku osób wykonujących prace brudzące na otwartej przestrzeni w wysokiej temperaturze, pozbawionych dostępu do bieżącej wody, pracodawca zobowiązany jest zapewnić do celów higienicznych co najmniej 90 litrów dziennie na każdego pracownika.

W przepisach szczególną uwagę zwraca się na młodocianych. Nie mogą oni pracować w pomieszczeniach, w których temperatura przekracza 30 stopni Celsjusza, a wilgotność 65 proc.
- Przypominamy także o obowiązku zwrócenia szczególnej uwagi na warunki pracy osób wykonujących prace szczególnie niebezpieczne i wymagające wysokiej sprawności psychofizycznej, a także kobiet w ciąży i karmiących piersią - mówią w Okręgowym Inspektoracie Pracy w Bydgoszczy.