Wiosną ubiegłego roku minęło 20 lat od chwili, gdy na odcinku Sierpc – Rypin – Brodnica przejechał ostatni pociąg pasażerski. Do dziś linia 33 jest wykorzystywana jako element ruchu towarowego. Teraz pojawiła się szansa na rozwinięcie tego rodzaju komunikacji.
Rypin częścią połączenia z Centralnym Portem Komunikacyjnym
Burmistrz Rypina Paweł Grzybowski zwrócił się do wiceministra aktywów państwowych o wpisanie linii kolejowej nr 33, na szlaku której leży Rypin, jako alternatywnego połączenia tej części województwa kujawsko-pomorskiego z Centralnym Portem Komunikacyjnym. Wcześniej tę decyzję poparła rada miasta.
– Proponuję, aby linie 208 oraz 33, na szlaku której leży Rypin, stanowiły dodatkową szprychę łączącą tą część regionu z CPK – mówił na łamach Pomorskiej Paweł Grzybowski. – Modernizacja linii kolejowej nr 33, w szczególności na trasie Brodnica – Płock, będzie dużym bodźcem do szybkiego rozwoju miast znajdujących się na trasie oraz odzwierciedleniem rzeczywistych potrzeb mieszkańców naszego regionu.
W tym temacie odbyło się już kilka spotkań m.in. z przedstawicielami rządu na czele z minister Anną Gembicką, która wsparła tę inicjatywę, a także z przedstawicielami PKP PLK oraz ze starostami i burmistrzami sąsiednich miast.
– Interpelacje dotyczące tego pomysłu kieruje również pochodzący z naszego regionu podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Marcin Romanowski oraz inni parlamentarzyści – podkreśla Krystian Krajnik z UM Rypin.
Burmistrzowi Rypina, Sierpca i Brodnicy podpisali porozumienie
Kolejnym krokiem jest środowe porozumienie, podpisane przez burmistrzów: Rypina, Sierpca i Brodnicy. W podpisanym dokumencie czytamy: „Jesteśmy przekonani, że przywrócenie połączeń pasażerskich wpłynie pozytywnie na rozwój naszych miast, podniesie poziom innowacyjności, zapewni przestrzenne i infrastrukturalne warunki inwestycji gospodarczych i umożliwi szansę na dalszy dynamiczny rozwój całego naszego regionu. Reaktywacja połączeń pasażerskich będzie miała również korzystny wpływ na środowisko naturalne z uwagi na fakt, iż kolej to jeden z elementów zrównoważonego transportu, świadczącego o nowoczesności i właściwym kierunku rozwoju danego regionu.”
Będzie remont dworca w Rypinie?
Dla Rypina przywrócenie ruchu pasażerskiego może oznaczać także wyczekiwany remont zaniedbanego dworca. W listopadzie ubiegłego roku burmistrz Rypina wystąpił z wnioskiem do zarządu PKP S.A. oraz Biura Obrotu Nieruchomościami PKP S.A. o remont nawierzchni placu i budynku.
– W odpowiedzi uzyskaliśmy informację, że w przypadku kiedy zostanie podjęta decyzja o przywróceniu ruchu pasażerskiego, zostaną podjęte działania związane z estetyzacją budynku – tłumaczy burmistrz Grzybowski.
Do tematu będziemy wracać.
