Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage docenia od lat wybitnych aktorów, którzy nie tylko wspomagają swoimi obliczami oraz rzemiosłem rzeczonych twórców, ale też nierzadko angażują się na dziesiątki różnych sposobów w promowanie sztuki wizualnej oraz niezmierzonej mocy kina.
W trakcie ponad 20 lat istnienia Festiwal nagrodził wielu wybitnych aktorów - Gary'ego Oldmana, Charlize Theron, świętej pamięci Gustawa Holoubka, Ralpha Fiennesa, Willema Dafoe, Jana Machulskiego, Irene Jacob, Viggo Mortensena, Jerzego Stuhra, Julię Ormond, Johna Malkovicha, Liama Neesona.
W tym roku brytyjski aktor Alan Rickman w trakcie 22. edycji Camerimage odbierze osobiście Nagrodę im. Krzysztofa Kieślowskiego.
Przeczytaj również: Camerimage 2014. Sztuka słynnego Boba Dylana wkrótce u nas zawita!
Gwiazda Alana Rickmana świeci na filmowym firmamencie już od ponad czterech dekad i aż trudno uwierzyć, jak wiele kultowych i ikonicznych ról aktor ten ma na swoim koncie.
Już w swoim kinowym debiucie zagrał postać, która przeszła do filmowej historii - mowa o Hansie Gruberze ze Szklanej pułapki Johna McTiernana, cudownie sarkastycznym złoczyńcy, który skradł wiele scen granemu przez Bruce'a Willisa Johnowi McClane'owi, a także mnóstwo niewieścich serc.
Podobnie było w Robin Hoodzie: Księciu złodziei Kevina Reynoldsa, w którym drugoplanowy szeryf z Nottingham panował niepodzielnie na ekranie i stanowił prawdziwe zagrożenie dla protagonisty granego przez Kevina Costnera (do tego stopnia, że Rickman zdobył za tę rolę Nagrodę BAFTA).
Alan Rickman nie skupił się jednak tylko na graniu atrakcyjnych czarnych charakterów, często wybierając postaci bardziej skomplikowane - jedną z nich był Éamon de Valera z Michaela Collinsa Neila Jordana (nominacja do Nagrody BAFTA), rozdarty wewnętrznie irlandzki polityk, który w imię niepodległości swego kraju podejmował decyzje skutkujące śmiercią swych dawnych przyjaciół.
Rickman pokazał także wielokrotnie swoje stricte komediowe oblicze - w Dogmie Kevina Smitha wcielił się w cynicznego i wspaniale złośliwego anioła.
Młodsi widzowie uwielbiają go za stonowaną, acz wyrazistą kreację mrocznego i charyzmatycznego profesora Severusa Snape'a z ośmiu filmowych części sagi Harry'ego Pottera
Mimo wszystkich tych ekranowych sukcesów Alan Rickman za swoją największą miłość uznaje teatr, do którego zawsze chętnie powraca. Ukończywszy Royal Academy of Dramatic Art, aktor rozpoczął swoją przygodę ze sceną w prestiżowej Royal Shakespeare Company, by później występować w dziesiątkach sztuk, między innymi na londyńskim West Endzie oraz deskach nowojorskiego Broadwayu.
Spośród jego wybitnych teatralnych występów należy wymienić kreacje w Niebezpiecznych związkach, Braciach Karamazow, Private Lives, Hamlecie, Antoniusz i Kleopatra, Straconych zachodach miłości czy Mefisto.
To właśnie w teatrze zadebiutował także jako reżyser, adaptując między innymi w 1995 roku sztukę Sharman Macdonald The Winter Guest. Dwa lata później przeniósł tę samą opowieść na ekran kinowy, debiutując Zimowym gościem w roli reżysera filmowego, co przyniosło mu między innymi dwie nagrody na Festiwalu Filmowym w Wenecji.
Czytaj e-wydanie »