Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejne grupy domagają się pomocy z powodu COVID-19. To producenci warzyw, hodowcy koni i trzody

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
pixabay.com/Elektro-Plan
Informacja o pomocy po koronawirusie dla właścicieli zwierząt gospodarskich wzbudziła emocje, a dopominać się o wsparcie zaczęły pominięte tu grupy, które również uważają, że z powodu epidemii poniosły istotne straty. Wśród nich są hodowcy koni, trzody chlewnej w cyklu otwartym czy producenci warzyw pod osłonami.

"W projekcie zostali pominięci hodowcy koni, a są to jednak zwierzęta gospodarskie (tak są kwalifikowane). Nikt się o tę branżę nie upomina", uważa Polski Związek Hodowców Koni. I składa protest w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi protest przeciwko dyskryminowaniu we wspomnianym projekcie rolników posiadających konie.

Protest jest związany z projektem rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej na operacje typu „Pomoc dla rolników szczególnie dotkniętych kryzysem COVID-19” w ramach działania „Wyjątkowe tymczasowe wsparcie dla rolników, mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw szczególnie dotkniętych kryzysem związanym z COVID-19 objętego programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020”.

To Cię może też zainteresować

Koń jest zwierzęciem gospodarskim, tak samo jak krowa czy świnia, przypomina ministrowi rolnictwa Paweł Mazurek, prezes Polskiego Związku Hodowców Koni w piśmie, które skierował do Jana Krzysztofa Ardanowskiego. "Obecny kryzys dotyka rolników utrzymujących konie w takim samym stopniu jak rolników zajmujących się innymi rodzajami produkcji", przekonuje prezes. Domaga się, by uwzględnić pomoc i dla tej grupy - rolników posiadających co najmniej 3 konie, których wiek wynosi co najmniej 24 miesiące oraz zostały zarejestrowane w rejestrach koniowatych.

Prezes Paweł Mazurek przywołuje szereg danych, które pokazują wartość hodowli koni:

  • ok. 280 tys. sztuk - pogłowie koni w Polsce
  • ok. 50% to konie zimnokrwiste i pogrubione, utrzymywane w celu produkcji koni mięsnych
  • ok. 25000 koni corocznie jest ubijanych
  • ok. 8-9 tys. koni sprzedawanych do Włoch w celu uboju
  • 150-200 mln zł roczna wielkość przychodu dla gospodarstw rolnych z tytułu tej produkcji

Gospodarstwa rolne utrzymujące koniec innych typów, to baza dla produkcji koni użytkowanych wierzchowo i zaprzęgowo w szeroko pojętej rekreacji, turystyce konnej, agroturystyce i hipoterapii.

Pomoc dla rolników - COVID-19. Uwagi KPIR

Swoje uwagi do projektu "Pomoc dla rolników szczególnie dotkniętych kryzysem COVID-19", który ma być finansowany z PROW 2014-2020, przekazała także Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza. Zdaniem samorządu rolniczego w projekcie pominięto 2 kluczowe grupy rolników, którzy ponieśli straty z powodu pandemii.

To producenci warzyw pod osłonami - takich jak ogórki, pomidory, nowalijki. "KPIR otrzymała wiele sygnałów o braku możliwości sprzedaży tych produktów z powodu zamknięcia giełd i rynków hurtowych oraz targowisk i bazarów". Izba wskazuje również na mniejsze zainteresowanie świeżymi warzywami. Od marca do maja klienci gromadzili zapasy o długim terminie przydatności, takie jak mąka, makaron, ryż czy środki higieniczne. Znikome zaintersowanie świeżymi warzywami przełożyło się na obniżki cen, wskazuje KPIR.

Drugą zgłoszoną przez samorząd rolniczy grupą, są producenci trzody chlewnej w cyklu otwartym w oparciu o zakup prosiąt bądź warchlaków z zewnątrz. Autorzy projektu pomocowego według Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej nie do końca słusznie uznali, że wsparcie powinno być adresowane tylko do hodowców trzody w cyklu zamkniętym.

"Faktem jest, że gospodarstwa produkujące prosięta lub żywiec w cyklu zamkniętym są mniej elastyczne na zmieniające się tendencje rynkowe, to jednak należy zauważyć, że utrzymująca się niska cena żywca wieprzowego w okresie pandemii dotyczy również tych rolnikó, którzy zdecydowali się na chów w cyklu otwartym", pisze Paweł Wienconek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska