Kolejne nieruchomości prezesa. "Wyborcza" informuje, że Daniel Obajtek kupił mieszkanie z milionową zniżką

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Z ustaleń "GW" ma wynikać, że Daniel Obajtek kupił apartament na warszawskim Bemowie 1 milion złotych poniżej ceny rynkowej.
Z ustaleń "GW" ma wynikać, że Daniel Obajtek kupił apartament na warszawskim Bemowie 1 milion złotych poniżej ceny rynkowej. Przemyslaw Swiderski/ Polska Press
"Gazeta Wyborcza" ujawniła kulisy zakupu przez Daniela Obajtka oraz jego partnerki luksusowego apartamentu na warszawskim Bemowie. Z dokumentów "GW" ma wynikać, że nabywcy za mieszkanie zapłacili 1 milion złotych mniej, niż wynosiła jego rynkowa cena. - Artykuł zawiera manipulacje i kłamstwa - czytamy w oświadczeniu PKN Orlen.

"GW" zamieściła w niedzielę artykuł Pawła Figurskiego i Jarosława Sidorowicza dotyczący zakupu przez Daniela Obajtka i jego partnerki ekskluzywnego apartamentu na na strzeżonym osiedlu na warszawskim Bemowie w 2018 roku. Chodzić ma o "jedno z największych mieszkań na ostatnim piętrze najwyższego budynku na osiedlu: z dużym przeszklonym ogrodem zimowym i widokiem na Warszawę"- pisze "GW". Ponadto z ustaleń gazety wynika, że obecny prezes PKN Orlen "zapłacił za nie tylko 1,3 miliona złotych, czyli 6,9 tysiąca złotych za metr kwadratowy".

"Wyborcza" dotarła do cennika mieszkań na tym osiedlu. - W przypadku apartamentów takich jak Obajtka cena wynosiła 12 499 złotych za metr kwadratowy. 187-metrowe mieszkanie prezesa Orlenu według cennika powinno zatem kosztować ponad 2,2 miliona złotych" - pisze "GW".

- Nie wiem, kiedy pan Obajtek i pani Paulina i za ile nabyli lokal. Nie mam pojęcia, co to za dane, nie mogę się do nich odnieść. Musiałbym pamiętać 500 transakcji rocznie. Wiele osób u mnie kupuje mieszkania i czasem nie wiem kto. Proszę o pytania w poniedziałek mailem. Odniesiemy się, dziś jest sobota, wolny dzień - miał powiedzieć "Gazecie Wyborczej" Paweł Malinowski, prezes Profbudu, firmy, która wybudował osiedle.

Nowy sponsor Akademii Piłkarskiej

"Gazeta Wyborcza" w dalszej części artykułu informuje, że prezes Malinowski w Krośnie działa w Akademii Piłkarskiej Beniaminek Profbud Krosno, który ufundował Profbud Arenę- nowoczesny kompleks piłkarski, otwarty w 2018 roku. Jak pisze "Gazeta Wyborcza" Profbud został sponsorem tytularnym Akademii w 2018 r. Jeszcze tego samego roku do grona sponsorów strategicznych dołączył PKN Orlen, którego prezesem już wtedy był Daniel Obajtek. Ponadto, jak informuje "GW", w 2021 r. sponsorem Akademii została także Energa, należącą już do grupy Orlenu.

"GW" zwróciła się w tej sprawie do pełnomocnika Daniela Obajtka. Jednak mecenas Maciej Zaborowski miał odpisać, że "Bardzo dziękuję za pytania. Niestety z uwagi na fakt, że pytania zostały mi przesłane w dniu dzisiejszym o godzinie 13.30, a do tego mamy dzisiaj sobotę – nie udało mi się skontaktować z moim Mocodawcą. W moim przekonaniu istnieje szansa na uzyskanie stanowiska do końca dnia 17 marca 2021 r. (najbliższa środa)" - cytowany przez "Wyborczą".

"Manipulacje, kłamstwa"

- Informujemy, że opublikowany 14 marca 2021 roku w gazecie Wyborczej artykuł po raz kolejny odnoszący się do Prezesa PKN Orlen, zawiera manipulacje, kłamstwa- czytamy w oświadczeniu, które zamieściła rzeczniczka prasowa PKN Orlen Joanna Zakrzewska.

W dalszej części napisano, że nie jest prawdą, że "PKN Orlen został sponsorem piłkarskiej akademii, która jest własnością dewelopera wymienionego w artykule". - Stroną umowy jest Stowarzyszenie „Akademia Piłkarska Beniaminek Krosno”. We władzach Stowarzyszenia nie zasiada przedstawiciel żadnego z kilkunastu sponsorów. Każda umowa sponsoringowa PKN Orlen jest realizowana w oparciu o restrykcyjne procedury regulujące zakup i rozliczanie tego typu usług. Regulacje te wykluczają możliwość czerpania jakichkolwiek korzyści przez podmioty trzecie, w tym innych sponsorów danego projektu - napisano.

W oświadczeniu poinformowano, że "PKN Orlen jako największy mecenas polskiego sportu wspiera go na poziomie zawodowym i amatorskim". Wśród wspieranych akademii piłkarskich w oświadczeniu wymieniono m.in. akademia piłkarska przy klubie Lechia Gdańsk oraz przy klubie Wisła Płock. Na południu Polski wspierany jest Beniaminek Krosno, który jest jedną z najlepszych akademii piłkarskich w kraju. Akademia ta działa od 14 lat. Jej wychowankowie zasilają szeregi klubów polskiej Ekstraklasy m.in. takich jak: Legia Warszawa, Lech Poznań, Wisła Kraków, Górnik Zabrze. W Akademii szkoli się ponad 600 adeptów futbolu z regionu Podkarpacia, gdzie PKN Orlen prowadzi swoją działalność biznesową w obszarze poszukiwań i wydobycia węglowodorów.

- Łączenie naszego zaangażowania w sponsoring sportowy, który ma wieloletnią tradycję z niepopartymi faktami i insynuacjami jest nadużyciem- napisano na koniec.

Ceny rynkowe są zróżnicowane i uzależnione od wielu czynników

Oświadczenie w sprawie publikacji "GW" przesłała także firma Profbud. Jak napisano, "sprzedaż wybudowanych mieszkań odbywa się w oparciu o prawa rynku, gdzie o cenie decyduje popyt i podaż". Jak wyjaśniono, "ceny rynkowe są zaś zróżnicowane i uzależnione od wielu czynników, takich jak lokalizacja, specyfikacja inwestycji, koszty poniesione przez budującego czy metraż nieruchomości".

Wyjaśniono także, że "im większe mieszkanie, tym cena lokalu za m2 jest niższa", firma powołuje się tutaj na raporty opublikowane przez firmy Emmerson Evaluation czy NBP, w których przedstawiono średnie ceny mieszkań w Warszawie. - W 2018 roku ceny nowych mieszkań na Bemowie wynosiły średnio 7 tys. zł/m2- napisano. W dalszej części dodano, że "w przypadku największych mieszkań, które najtrudniej sprzedać, ze względu na wysoką wartość, zwykle deweloperzy negocjują z klientami finalną cenę zakupu".

- Cenę jaką otrzymaliśmy za sprzedaż mieszkania opisywanego przez Gazetę Wyborczą uznaliśmy za korzystną, biorąc pod uwagę ówczesną sytuację rynkową oraz wielkość sprzedawanego lokalu. Profbud co roku sprzedaje kilkaset lokali. Nie ma dla nas znaczenia ani światopogląd, ani profesja naszych klientów. Wszystkie transakcje zawieramy na zasadach rynkowych- dodano.

W oświadczeniu odniesiono się także do działalności firmy w "ramach działalności społecznie odpowiedzialnego biznesu (CSR)". - Jedną z naszych inicjatyw jest wsparcie sponsoringowe szkółki piłkarskiej Beniaminek Krosno. Jesteśmy tytularnym sponsorem szkółki piłkarskiej, a nie jej właścicielem- podkreślono. - Spółka ani nikt z jej władz nie czerpie żadnych korzyści ze współpracy ze szkółką piłkarską- dodano.

Inne nieruchomości Daniela Obajtka

"Newsweek" informuje, że Obajtek stał się "właścicielem kilku nieruchomości w Małopolsce i na Pomorzu w zaledwie 10 lat".
Portal wymienia tutaj m.in. "dworek z basenem" niedaleko Pcimia, 270- metrowy dom w rodzinnej wsi, który przez Obajtka w 2014 został wyceniony na 150 tys. zł- ma wynikać z oświadczenia majątkowego. Z ustaleń "Newsweeka" wynika, że obecnie jego wartość oscyluje w granicy 750 tys. zł. Z kolei portal OKO.press, który również przyjrzał się tematowi nieruchomości Daniela Obajtka napisał, że gospodarstwo to "było rozbudowywane przez wiele lat".

W w 2010 roku Obajtek miał nabyć posiadłość na Pomorzu. Na wybrzeżu Obajtek posiada już działkę z domkami letniskowymi. Do tego dochodzi działka ze 100-metrowym domem w powiecie wadowickim. Z kolei w 2017 roku miał kupić pałac na Kaszubach. Celem inwestycji miało być przeznaczenie go na ośrodek dla osób z niepełnosprawnościami. Z księgi wieczystej wynika, że same działki, na których stoi zabytek mają 14,7 tys m.kw.- podaje OKO.press, ale powołując się na „Super Express”, okazuje się, że otaczający go park i ziemie to łącznie 8 hektarów. A sam dworek ma mieć 1,5 tys m. kw.

Z informacji do których dotarł portal OKO.press, wynika, że prezes PKN Orlen posiada także dwa mieszkania w Myślenicach. Jednak jedno ma należeć już do byłej żony Obajtka. Ostatnio głośno zrobiło się o willi z dworkiem w woj. małopolskim. Politycy KO w środę pokazali posiadłość, którą wycenili na 5 mln zł. Szef klubu KO Cezary Tomczyk, wraz z posłem Markiem Sową, mówili, że Obajtek posiada „szereg nieruchomości, których nie ujawniał w oświadczeniach majątkowych, które przepływały z rąk do rąk”. W czwartek Tomczyk wyjaśniał, że w 2007 r. Daniel Obajtek kupił ziemię, którą potem przepisał na brata, który jest leśnikiem. Poseł wskazał, że po wybudowaniu posiadłości brat Daniela Obajtka przepisał ponownie majtek na prezesa Orlenu

Jednak w tym przypadku pełnomocnik Daniela Obajtka oraz Bartłomieja Obajtka, Maciej Zaborowski, w oświadczeniu przesłanym PAP, stanowczo zaprzeczył „wszelkim spekulacjom podanym na konferencji prasowej przez posłów Marka Sowę oraz Cezarego Tomczyka”.

Według ustaleń OKO.press, Obajtek jest także "właścicielem luksusowego pensjonatu w Łebie". Miał go nabyć w czerwcu 2020 roku.

Mam ograniczone zaufanie do tych wszystkich oskarżeń

- Wiem tylko, że Daniel Obajtek na pewno nie jest lubiany po stronie zarówno opozycyjnych mediów, jak i polityków, bo dużo lepiej radzi sobie jako prezes Orlenu niż radzili sobie jego poprzednicy- mówił europoseł Patryk Jaki w audycji "7. Dzień Tygodnia w Radiu ZET", pytany o majątek prezesa PKN Orlen. - Mam ograniczone zaufanie do tych wszystkich oskarżeń – dodał.

"Przyjeżdżacie i robicie z niczego awanturę"

W sobotę posłanka Agnieszka Pomaska i poseł Zbigniew Konwiński zorganizowali konferencję prasową w województwie pomorskim pt. "Szlakiem dworów Daniela Obajtka".- Stoimy przed jedną z posiadłości, która należy do rodziny państwa Obajtków- mówiła Pomaska. Przyznała, że "mowa o rodzinie" ponieważ "powiązania, przepływy finansowe, przepływy nieruchomości w ramach rodziny prezesa, są rzeczywiście niewiarygodne". Posłanka stwierdziła, że "cały aparat państwa jest zaangażowany do tego, żeby ukrywać majątek pana prezesa Daniela Obajtka”.

- Przecież badaliście, kontrolowaliście i sprawdzaliście oświadczenia majątkowe w czasie waszych rządów i nic nie wykazaliście. Proszę nie opowiadać ludziom kłamstw- mówił Bartłomiej Obajtek, brat prezesa Orlenu, który wyszedł do posłów. - Przyjeżdżacie i robicie z niczego awanturę. Ingerujecie w życie prywatne. Mam nadzieję, że nie zaingerujecie w moje kwestie finansowe, bo tego nie podaruję. 14 lat ciężko pracuję po to, żebyście państwo happeningi robili i okłamywali ludzi?- pytał posłów Bartłomiej Obajtek. - Myślę, że kiedyś poniesiecie za to odpowiedzialność- zakończył.

- Będziemy domagali się zwołania posiedzenia komisji sejmowych oraz informacji na najbliższym posiedzeniu Sejmu, żeby tę sprawę wyjaśnić- oświadczyła podczas konferencji Pomaska.

Posłowie KO składają zawiadomienie do prokuratury

- Każdy kolejny dzień, to nowe informacje na temat "Afery Obajtka", na temat wielkiej afery PiS ale ma także inny wymiar. Ta afera pokazuje, że jak Polsce rodzi się system oligarchiczny, jak władza chroni swoich, a ci swoi robią gigantyczne interesy- mówił w sobotę podczas innej konferencji Marcin Kierwiński z Koalicji Obywatelskiej. - Wczoraj dowiedzieliśmy się, że w Prokuraturze nie ma taśmy, nie ma płyty na której zostały nagrane rozmowy prezesa Obajtka. Ta płyta zginęła - kontynuował.

Kierwiński tłumaczył, że jak coś jest "niewygodne" dla partii rządzącej, to "dowody giną i nikt nie wie co się dzieje". Poseł KO zapowiedział złożenie doniesienia do prokuratury "na prokuraturę, za niedopełnienie obowiązków". - Złożymy doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez prokuraturę, jeżeli chodzi o umorzenie sprawy pana Obajtka sprzed kilku - wyjaśnił.

Z kolei Jan Grabiec, rzecznik PO obecny podczas konferencji przyznał, że "afera Daniela Obajtka to nie jest wypadek przy pracy, czy coś co wymknęło się spod kontroli organów państwa". - To jest przykład pokazujący głęboką patologię tej władzy. To przykład pokazujący mafijną strukturę tej władzy- mówił.

Polska stała się bezpieczna

Wideo

Materiał oryginalny: Kolejne nieruchomości prezesa. "Wyborcza" informuje, że Daniel Obajtek kupił mieszkanie z milionową zniżką - Polska Times

Komentarze 33

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

ś
śiuśmajtek
15 marca, 19:49, Gość:

Panie Obajtek zrób Pan wreszcie porządek z tymi gadzinówkami , co powielają nieustannie kłamstwa !

W pompkę yaro/prezesa niech cmoknie bo w jego krótkich rączętach jest los objajtka

A od mediów to wara curva ich mać ! :)))

G
Gość

Panie Obajtek zrób Pan wreszcie porządek z tymi gadzinówkami , co powielają nieustannie kłamstwa !

t
tvv Balbina
15 marca, 09:40, Antoni Adam:

Kłamstwa zakłamanej gazety wyborczej zostały już zdemaskowane, Orlen nie był sponsorem tego dewelopera, a poza tym w 2018r. cena takiego mieszkania na warszawskim Bemowie za m2 wynosiła ok. 7 tys. złotych, a nie 12.000.

Znowu kapiszon, POwielany przez antyrządowe POlskojęzyczne media :)

15 marca, 9:55, Wiem na bank!:

A w Smoleńsku to był zamach. Pan Antoni nie zdażył dowieźć amunicji broniacemu sie dzielnie w lasach Smoleńskich panu prufesórowi LK :)) A najsampierw to oni zrobili mgłę. Mgła była taka gęsta, że nawet na pobliskich polach przy lotnisku udusiła pasące sie konie !

Zamach i tyle !

15 marca, 12:36, Gość:

Nawet wiadomo, kto był zamachowcem, pewien wnuk dziadka z wehrmachtu. Podłożył 3 bomby, a może nawet 4. Komisja pana A. M. wyjaśni tę sprawę definitywnie. Na razie w pobliskim sklepie zabrakło parówek.

15 marca, 13:55, fan Antosia:

Potem jak pan Antoni rozwikla sprawę zamachu to weźmie się za sprawę swojego tatusia. A jest co rozwiązywać i pokazać narodowi. Ojciec pana Antosia podpisal lojalke konfidencka a potem w jakićhs niejasnych okolicznościach ponoc zazył cyjanek ( zdaje sie że pracował w laboratorium) Trza bedzie udowodnic że było inaczej. Jest tez sprawa tatusia pana ''psa'' Terlęckiego. Wspomniany tatuś był agentem bezpieki przez kilkanascie lat. Z 'zarobionych'' pieniążków kształcił synka Rysia :)...? Dziś pan Rysio to znany nieprzecietny twarzowiec, kwiat naszych piso-bolszewickich jelit :)) ON I PAN PREZES ZAWSZE DZIEWICA TO SĄ OKRASĄ NASZEGO PARLAMENTARYZMU :))

Ojcowie dzisiejszych pisowców w wiekszosci byli zdrajcami

z
zesp.tureta

Q***wa ***bany **uj będzie siedział.W skarpetkach ***ja puszczą w odpowiednim czasie. Jego schorzenie mu nie pomoże :))

G
Gość

ZDRADZIECKIE MORDY PRECZ OD PREZESA !

N
Naprzeciw kłamstwom !

POLACY ZA PREZESEM OBAJTKIEM !

D
Daniela Obajtka

Sęmpy Dopadły......

c
chm w ryj

Gdy widzę w tv ta mendowatą załganą gębę prezesa Orlenu to mndłości mna targają

S
Szogun

Brak informacji w gazecie wyborczej o tym, że były prezes Orlenu Dariusz Krawiec w latach 2012-2015 z racji sprawowanego stanowiska zarobił 12 mln złotych, a na wynagrodzenia i premie dla wszystkich członków zarządu przeznaczono wówczas niemal 50 mln złotych i to w czasie kiedy Orlen notował 10-krotnie mniejsze zyski niż obecnie, co na to lemingi ?

f
fan Antosia
15 marca, 09:40, Antoni Adam:

Kłamstwa zakłamanej gazety wyborczej zostały już zdemaskowane, Orlen nie był sponsorem tego dewelopera, a poza tym w 2018r. cena takiego mieszkania na warszawskim Bemowie za m2 wynosiła ok. 7 tys. złotych, a nie 12.000.

Znowu kapiszon, POwielany przez antyrządowe POlskojęzyczne media :)

15 marca, 9:55, Wiem na bank!:

A w Smoleńsku to był zamach. Pan Antoni nie zdażył dowieźć amunicji broniacemu sie dzielnie w lasach Smoleńskich panu prufesórowi LK :)) A najsampierw to oni zrobili mgłę. Mgła była taka gęsta, że nawet na pobliskich polach przy lotnisku udusiła pasące sie konie !

Zamach i tyle !

15 marca, 12:36, Gość:

Nawet wiadomo, kto był zamachowcem, pewien wnuk dziadka z wehrmachtu. Podłożył 3 bomby, a może nawet 4. Komisja pana A. M. wyjaśni tę sprawę definitywnie. Na razie w pobliskim sklepie zabrakło parówek.

Potem jak pan Antoni rozwikla sprawę zamachu to weźmie się za sprawę swojego tatusia. A jest co rozwiązywać i pokazać narodowi. Ojciec pana Antosia podpisal lojalke konfidencka a potem w jakićhs niejasnych okolicznościach ponoc zazył cyjanek ( zdaje sie że pracował w laboratorium) Trza bedzie udowodnic że było inaczej. Jest tez sprawa tatusia pana ''psa'' Terlęckiego. Wspomniany tatuś był agentem bezpieki przez kilkanascie lat. Z 'zarobionych'' pieniążków kształcił synka Rysia :)...? Dziś pan Rysio to znany nieprzecietny twarzowiec, kwiat naszych piso-bolszewickich jelit :)) ON I PAN PREZES ZAWSZE DZIEWICA TO SĄ OKRASĄ NASZEGO PARLAMENTARYZMU :))

G
Gość

Podobni dziennikarze do tych z GW są tu w Lubuskiej...ale kończy się wasze lewackie hasanie!

Niedługo kop doope i rejestracja w UP w poszukiwaniu pracy!

G
Gość

Gówno Wyborcze i wszystko jasne ujadanie na zasadzie plucia a nóż się coś przyklei... przykleiło.sie ale do Czerskiej - kolejne plugawe dziennikarstwo!

G
Gość
15 marca, 09:40, Antoni Adam:

Kłamstwa zakłamanej gazety wyborczej zostały już zdemaskowane, Orlen nie był sponsorem tego dewelopera, a poza tym w 2018r. cena takiego mieszkania na warszawskim Bemowie za m2 wynosiła ok. 7 tys. złotych, a nie 12.000.

Znowu kapiszon, POwielany przez antyrządowe POlskojęzyczne media :)

15 marca, 9:55, Wiem na bank!:

A w Smoleńsku to był zamach. Pan Antoni nie zdażył dowieźć amunicji broniacemu sie dzielnie w lasach Smoleńskich panu prufesórowi LK :)) A najsampierw to oni zrobili mgłę. Mgła była taka gęsta, że nawet na pobliskich polach przy lotnisku udusiła pasące sie konie !

Zamach i tyle !

Nawet wiadomo, kto był zamachowcem, pewien wnuk dziadka z wehrmachtu. Podłożył 3 bomby, a może nawet 4. Komisja pana A. M. wyjaśni tę sprawę definitywnie. Na razie w pobliskim sklepie zabrakło parówek.

f
fanObjajtka

Pan DANIEL OJBAJTEK jest niewinny. Wieżę rze opubliczni swuj majontek i wtedy wszystkim kopary opadnom ze wstydu :)

W
Wiem na bank!
15 marca, 09:40, Antoni Adam:

Kłamstwa zakłamanej gazety wyborczej zostały już zdemaskowane, Orlen nie był sponsorem tego dewelopera, a poza tym w 2018r. cena takiego mieszkania na warszawskim Bemowie za m2 wynosiła ok. 7 tys. złotych, a nie 12.000.

Znowu kapiszon, POwielany przez antyrządowe POlskojęzyczne media :)

A w Smoleńsku to był zamach. Pan Antoni nie zdażył dowieźć amunicji broniacemu sie dzielnie w lasach Smoleńskich panu prufesórowi LK :)) A najsampierw to oni zrobili mgłę. Mgła była taka gęsta, że nawet na pobliskich polach przy lotnisku udusiła pasące sie konie !

Zamach i tyle !

Dodaj ogłoszenie