- Zarzuty, jakie organizacje ekologiczne stawiały kopalni „Konin”, okazały się bezpodstawne - twierdzi Ewa Galatkiewicz, rzecznik kopalni. I podaje przykłady: marszałek województwa wielkopolskiego oddalił wniosek Greenpeace o cofnięcie bez odszkodowania pozwolenia wodno-prawnego dla odkrywki Tomisławice. Podobnie postąpił Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Bydgoszczy, który odmówił wszczęcia postępowania w sprawie szkód w środowisku przyrodniczym spowodowanych odprowadzaniem rzekomo zanieczyszczonych wód z odkrywki Tomisławice.
- Wydane decyzje po raz kolejny potwierdzają prawo kopalni „Konin” do prowadzenia robót górniczych na terenie odkrywki Tomisławice - podkreśla rzecznik kopalni.
Tymczasem Greenpeace Polska przypomina, że budowa nowej odkrywki może odbywać się z naruszeniem prawa. - Z pisemnego uzasadnienia wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu wynika, iż decyzja środowiskowa dla budowy kopalni odkrywkowej Tomisławice została wydana z rażącym naruszeniem prawa. To sygnał, że wszelkie akty prawne dla odkrywki Tomisławice, wydane zostały na podstawie wadliwej decyzji środowiskowej - mówi Iwo Łoś, koordynator kampanii Greenpeace Klimat i Energia.
Greenpeace wzywa KWB Konin do natychmiastowego wstrzymania budowy nowej odkrywki do czasu ostatecznego, prawomocnego rozstrzygnięcia sprawy przez sąd.
