Zobacz wideo: Dodatkowe pieniądze dla emerytów. To trzeba wiedzieć!
Centrum operacyjne odbiera sygnały od seniorów przez całą dobę
Bransoletki życia są formą wsparcia opiekuńczego skierowaną do starszych, niesamodzielnych osób, które mieszkają samotnie. Dają im poczucie bezpieczeństwa i ratują w sytuacjach zagrożenia. System opiekuńczo-ratunkowy składa się z nadajników i odbiorników umożliwiających szybkie wezwanie pomocy w sytuacji zagrażającej zdrowiu lub życiu (np. upadku) oraz centrum operacyjnego, w którym odbierane są sygnały alarmowe od podopiecznych 7 dni w tygodniu przez całą dobę. Gromadzone przez system dane medyczne o podopiecznych (informacje o przebytych i przewlekłych chorobach oraz przyjmowanych lekach), mogą być pomocne lekarzom i ratownikom, udzielającym pomocy w sytuacjach nagłego pogorszenia się stanu zdrowia.
Seniorzy z Włocławka i powiatu włocławskiego otrzymają bransoletki życia
Koordynatorem przedsięwzięcia jest marszałkowski Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu. Obecnie, w ramach pilotażowego programu opiekuńczo-ratunkowego z systemu teleopieki domowej, korzysta 210 osób z regionu. Trwają jednak prace nad rozszerzeniem programu w taki sposób, by mógł objąć wszystkich potrzebujących: na początek trzy tysiące osób, jednak w przypadku większego zainteresowania programem, możliwe będzie kolejne poszerzenie. Jak informuje Urząd Marszałkowski w Toruniu, do współpracy zaproszono wszystkie gminy z województwa kujawsko-pomorskiego. Do programu przystąpiło 78 samorządów. Wśród nich jest także miasto Włocławek oraz kilka gmin z powiatu włocławskiego:
- gmina Boniewo,
- gmina Fabianki,
- gmina Lubanie,
- gmina Włocławek.
W 2021 roku do seniorów z województwa kujawsko-pomorskiego trafi 3 tysiące bransoletek życia
Rozszerzony program teleopieki domowej w województwie kujawsko-pomorskim ruszy jeszcze w 2021 roku.
- Ten bardzo potrzebny program adresowany jest do mieszkających samotnie osób starszych. Chcemy, by mogli z niego korzystać wszyscy potrzebujący, ale do tego niezbędne jest partnerstwo samorządów gminnych. Samorząd województwa, który wziął na siebie lwią część kosztów i wszystkie przygotowania do wdrożenia systemu, od wielu miesięcy prowadzi rozmowy z samorządowcami w całym regionie przekonując ich do partycypacji w programie. Cieszę się, że partnerstwo w ogólnowojewódzkim systemie opiekuńczym zadeklarowało blisko osiemdziesiąt samorządów. To właściwa odpowiedź na obecne wyzwania, a także na oczekiwania środowisk seniorskich
- mówi Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.
Uzupełnieniem projektu teleopieki będzie wsparcie sąsiedzkie
Poszerzony projekt ruszyć ma jeszcze w tym roku. Osoby zainteresowane programem teleopieki domowej, które mieszkają na terenie gmin i miast, które zadeklarowały chęć udziału w przedsięwzięciu, mogą zgłaszać się bezpośrednio do realizatorów w swoich samorządach. Realizatorem programu we Włocławku jest Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.
Warto dodać, że uzupełnieniem projektu będzie także wsparcie sąsiedzkie – pakiet usług pomocowych dla seniorów, świadczonych przez osoby mieszkające w najbliższym sąsiedztwie.
- Takie osoby będą wspierać seniorów w nauce obsługi bransoletek oraz pomagać w robieniu zakupów i porządków w domu, przygotowywaniu posiłków, płaceniu rachunków, dotarciu do lekarza, załatwianiu spraw urzędowych
– informuje Beata Krzemińska, rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu.
