MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kolejny etap modernizacji stadionu przy ul. Gdańskiej

DARIUSZ KNOPIK
Maszyny laserowo profilują boisko. Część prac wykonać trzeba jednak ręcznie.
Maszyny laserowo profilują boisko. Część prac wykonać trzeba jednak ręcznie. Fot. Tomasz Czachorowski
Na stadionie Zawiszy od ponad tygodnia trwają prace związane z montażem podgrzewanej murawy.

Zbigniew Sahajdak, architekt krajobrazu z firmy "Zielona Architektura", która realizuje inwestycję, przybliżył Czytelnikom technologię prac.

1. Najpierw zdejmujemy starą darń i tzw. podwarstwę. Musimy przygotować dół o głębokości 45 cm, co wiąże się z wywozem ok. 6 tys. ton ziemi.
2. Potem będziemy montowali rurociąg nawadniający, do którego podłączone będą zraszacze. Są one umieszczone w murawie, ale poza liniami boiska, co pozwala na pielęgnację murawy bez usuwania zraszaczy.
3. Następnie należy ułożyć warstwę odsączającą o głębokości 10 cm.
4. Wtedy następuje najważniejszy etap inwestycji, czyli montaż rur grzewczych. W sumie musimy założyć 27 km rur o średnicy 2,5 cm oddalonych od siebie o 30 cm. Technologia ogrzewania murawy jest taka sama jak ogrzewania podłogowego w mieszkaniu, tyle że oczywiście na większą skalę.
5. Potem znowu nawożony jest czysty piasek bez żadnych zanieczyszczeń.
6. Na nią nakładana jest warstwa wegetacyjna, czyli ziemia ze specjalnymi dodatkami kruszyw i materiału organicznego.
7. Ostatnim etapem jest rozłożenie rolek z trawą. Rolka ma metr szerokości i dwadzieścia długości. Grubość darni to około 3 cm. Waga około tony.
Chciałbym podkreślić, że bardzo dobrze i życzliwie współpracuje się nam z klubem - tyle przekazał nam kierownik robót na Zawiszy.

Warto dodać, że wyprofilowanie boiska odbywa się laserowo. Po montażu murawy należy podprowadzić rury do centrum ciepłowniczego, które będzie ogrzewało murawę. Podkreślmy, że układ kontroli jest wyposażony w ministację meteorologiczną złożoną z czujnika wilgotności murawy, czujnika opadów deszczu oraz czujnika siły wiatru.

Całość prac powinna zakończyć się do końca tego roku, oczywiście, jeśli pogoda na to pozwoli.
Jak wyczytaliśmy na oficjalnej stronie "Zielonej Architektury: "jednym z warunków dobrego wzrastania trawy jest regularne rozgrywanie meczów i przeprowadzanie treningów na murawie Powoduje to lepsze napowietrzenie górnej warstwy korzeniowej i przyspiesza wzrost roślin. Właściciel patentu gwarantuje możliwość 500 godzin gry w ciągu roku bez widocznych śladów zużycia trawy. 500 godzin to ponad 300 meczów w ciągu roku - liczba wystarczająca nie tylko na rozgrywki ligowe, ale i wiele treningów''. Poza tym ta technologia umożliwia organizowanie kilkudniowych imprez nawet w przerwach między spotkaniami ligowymi. Trawę można wtedy przykryć podłogą ułożoną na drewnianych belkach i zorganizować wystawę, targi czy koncerty.

Montaż podgrzewanej murawy wydatnie zwiększa szansę Bydgoszczy na organizację meczu reprezentacji Polski w ramach el. do MŚ RPA' 2010. Najbardziej prawdopodobny jest termin wrześniowy i spotkanie z Irlandią Płn.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska