Cyfrowa informacja o produktach
Cyfrowy paszport produktu jest elektronicznym dokumentem z informacjami o składzie, pochodzeniu i cyklu życia danego produktu.
Europejscy producenci, detaliści i eksporterzy mają udostępniać cyfrowy paszport produktu za pomocą „fizycznego nośnika danych” dołączonego do swoich produktów. Twórcy koncepcji nie precyzują jednak jaki ma być to nośnik. Zapewne chodzi o identyfikator cyfrowy w rodzaju kodu QR, który umożliwiać ma weryfikowanych danych o produkcie w internecie przez cały jego cykl życia.
Po zeskanowaniu klient miałby uzyskiwać informacje na temat użytych materiałów, historię własności oraz instrukcje dotyczące recyklingu lub właściwej utylizacji.
Przepisy o paszporcie cyfrowym są pochodną Europejskiego Zielonego Ładu, który zakłada redukcję emisji CO2 do 2050 o 55 proc.
Dla jakich produktów paszporty?
Dyrektywa w sprawie paszportu cyfrowego zostanie przełożona na wiele osobnych aktów prawnych. Komisja Europejska wyszczególniła kilka kategorii produktów (gotowych, jak i komponentów), które zostaną objęte obowiązkiem posiadania cyfrowego paszportu. Na pierwszy ogień pójdą:
Baterie
Tekstylia (odzież i obuwie)
Żelazo i stal
Aluminium
Meble (w tym materace)
Opony
Detergenty
Farby
Smary
Chemikalia
Elektronika
Lista nie jest zamknięta, a Komisja Europejska zastrzega sobie jej poszerzenie, ma możliwość aktualizowania i poszerzania tej listy. W przyszłości dołączą do niej zapewne zabawki, samochody i materiały budowlane.
Co w cyfrowym paszporcie?
Obowiązek zebrania danych do paszportu ciążyć będzie na firmach wprowadzających produkt na rynek UE. Ilość i rodzaj danych mogą różnić się w zależności od kategorii produktu, ale większość sprzedawców będzie musiała raportować:
Możliwość napraw, konserwacji, renowacji i modernizacji
Obecność szkodliwych substancji
Zużycie zasobów lub wydajność
Zawartość materiałów pochodzących z recyklingu
Potencjał ponownego użycia, regeneracji i recyklingu
Wpływ na środowisko, w tym ślad węglowy
Przewidywane wytwarzanie odpadów
Tekstylia i baterie na początek
Jeszcze w lipcu przepisy dotyczące paszportów cyfrowych mają być ratyfikowane przez Parlament Europejski. Szczegółowe normy poznamy za rok, a za dwa lata paszporty będą obowiązywać produkty włókiennicze i wyroby z żelaza i stali. W 2027 roku paszporty będą musiały posiadać baterie i akumulatory
Paszporty cyfrowe będą musiały posiadać nie tylko produkty i materiały wyprodukowane w Europie, ale również te,m które napływają do nas z zewnątrz. W zamyśle ustawodawców przepisy europejskie mają stać się globalnym standardem.
Inicjatorzy wprowadzenia paszportów nie kryja, że największy ciężar ich wprowadzenie oznaczać będzie dla sprzedawców detalicznych. Zarówno ci prowadzący fizyczne, jak i internetowe sklepy, będą musieli obowiązkowo stworzyć „kompleksowe programy DPP z autentycznymi danymi źródłowymi”.
„Zamiast jednak postrzegać cyfrowe paszporty produktów jako kolejny problem związany z przestrzeganiem przepisów, myślący przyszłościowo sprzedawcy detaliczni powinni wykorzystać je jako katalizator pozytywnych zmian” - czytamy w uzasadnieniu.
