Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koło Gospodyń Wiejskich w Węgiersku powstało na nowo

Agata Wodzień
Małgorzata Kamińska, przewodnicząca KGW w Węgiersku wzięła udział w inscenizacji wesela dobrzyńskiego
Małgorzata Kamińska, przewodnicząca KGW w Węgiersku wzięła udział w inscenizacji wesela dobrzyńskiego AGW
KGW nie było w Węgiersku przez ćwierć wieku. Kilka lat temu pojawił się pomysł reaktywowania jego działalności. Archaizm, który nie ma racji bytu? Nic z tych rzeczy. Dołączają nawet studentki!

Młodzi też chcą do KGW

Z jednej strony trudno było zacząć działalność koła gospodyń, które w życiu wsi nie było obecne 25 lat. - Wielu podchodziło do tego z lekkim uśmiechem. Uznawali KGW za jakiś archaizm, który nie będzie miał racji bytu - przyznaje Małgorzata Kamińska, przewodnicząca. Z drugiej - okazało się, że panie bardzo chętnie dołączają, mają sporo czasu i mogą go wypełnić - wspomina. Panie doceniły, że mogą się spotkać, wymienić doświadczeniami, czegoś nauczyć.

- Jest nas takich czynnych 15 osób. Nasze koło ma dużo młodych dziewcząt i to jest bardzo budujące - mówi Kamińska. W gronie jest kilka studentek. - Nasze dzieci automatycznie się angażują i podoba im się.

Zorganizowana siatka smsów

- Warto, bo można się rozwijać, swoje pasje, umiejętności, doświadczenia przekazać innym. Można miło spędzić czas, można gdzieś wyjechać na wycieczkę - na basen, oglądać zabytki czy pomodlić się. Zachęcamy bardzo - zaprasza przewodnicząca koła.

Nowoczesną Wieś znajdziesz także na Facebooku - dołącz do nas!

Nie ma regularnych spotkań, ale jeśli jest chęć czy potrzeba zebrania członkiń KGW, panie uruchamiają ustaloną siatkę smsów, wiedzą kto kogo informuje. Gospodynie mają od 2 lat swoją salę przy świetlicy.

Owocowa wieś

- Jesteśmy kołem pod hasłem tematycznej - owocowej wsi. Jest to jeszcze wszystko w powijakach, ale już przeszłyśmy szereg szkoleń z ekonomii społecznej. Mamy zgłoszony produkt lokalny w postaci drożdżówki ze śliwkami, bo nasza wieś pochodzi od sadu śliw węgierek, dlatego nawiązanie do owoców - wyjaśnia Małgorzata Kamińska.

Gospodynie z Węgierska biorą udział w dożynkach i innych okolicznościowych przedsięwzięciach. - Często uczestniczymy w lokalnych i dalszych przedsięwzięciach. Teraz jesteśmy zaproszeni na 15-lecie powiatu golubsko-dobrzyńskiego, jedziemy też do Torunia na targi ekonomii społecznej - zapowiada mieszkanka Węgierska.

Spotykają się, realizują projekty, m.in. taki, jak "Tradycja fundamentem zdrowych relacji w rodzinie". Pierwszej soboty września odbyły się warsztaty kulinarne, w których brały udział wnuczki, mamy i babcie. - Uczyłyśmy się nawzajem lepienia pierogów, które podałyśmy podczas inscenizacji wesela dobrzyńskiego.

Forum Rolnicze Gazety Pomorskiej - specjalistyczne wykłady, informacje merytoryczne oraz dyskusje panelowe.

Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska