https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Głosujemy na KGW! Poznaj kandydatki z powiatu golubsko-dobrzyńskiego

Karolina Rokitnicka
Karolina Rokitnicka
Tylko do piątku 15 kwietnia Koła Gospodyń Wiejskich zgłoszone do plebiscytu "Gazety Pomorskiej" czekają na głosy. Trzy z każdego powiatu przejdą do etapu wojewódzkiego.

KGW w Pruskiej Łące skupia około 40 pań. - Obchodzimy różne święta. Ostatnio był to Dzień Kobiet. Mamy wsparcie sponsorów i rady sołeckie. Wspólnie ze stowarzyszeniem odnowiliśmy trzy figury. Mamy piękna, nową świetlice – mówi Justyna Wegner, która od roku jest szefową koła.

 

KGW w Macikowie słynie z utworzenia wsi tematycznej – Maciejowej Duszy. Głównym motywem są zioła i ich zastosowania. - Robimy sporo dań z wykorzystaniem ziół. Prezentujemy naszą wieś na licznych imprezach, dożynkach, a nawet festiwalu ludowym. By pozyskiwać pieniądze na rozwój wsi tematycznej, założyłyśmy Stowarzyszenie Przyjaciół Macikowa i Okolic – informuje szefowa obu organizacji Urszula Skrzeszewska.

Jak zagłososwać? Sprawdź tu: Plebiscyt dla KGW 2016 z Kujaw i Pomorza. Głosowanie [śledź wyniki]

 

Wśród tegorocznych kandydatów jest Koło Gospodyń Wiejskich ze wsi Cieszyny. - Istniejemy już ponad pół wieku - 55 lat. Grażyna Sikorska jest już czwartą z kolei przewodniczącą KGW w Cieszynach. Funkcję tę pełni od 22 lat. Zakres naszej działalności to organizacja różnorakich imprez w naszej wiejskiej społeczności. Organizujemy dożynki, zabawy karnawałowe, spotkania z okazji Dnia Kobiet i Dziecka oraz innych okoliczności. Członkinie naszego koła mają szerokie zainteresowania: prowadzimy kursy kulinarne, gotujemy, robimy wieńce dożynkowe oraz stroiki świąteczne i okolicznościowe, są też panie które szyją i haftują. Ściśle współpracujemy z OSP w Cieszynach, istniejącą już od ponad 90 lat – informują gospodynie z Cieszyn.

Koło jest otwarte dla pań, które chcą do niego przystąpić.

 

W KGW w Sierakowie działa 9 pań. Przewodnicząca jest Marta Pawlik-Śliwa. - Tradycją jest organizacja imprez cyklicznych, skierowanych i do dzieci, i dorosłych. W wakacje mamy warsztaty, wyjazdy. Uczestniczymy w sprzątaniu świata. Bardzo ważna jest tu współpraca z OSP, ośrodkiem kultury, radą sołecką. Mamy na swoim koncie sukcesy w konkursach kulinarnych w Przysieku. Udało nam się pozyskać ze środków zewnętrznych pieniądze na realizację projektu ukazującego dawne życie wsi. W ubiegłym roku organizowałyśmy przepiękne obchody 730-lecia wsi – mówi pani Marta.

 

W powiecie golubsko-dobrzyńskim zgłoszono też KGW w Podzamku Golubskim. Jego przewodnicząca jest Elżbieta Frączek. Koło powstało w latach 70. Miało jednak przerwę w działalności. Aktualnie skupia 13 pań. Sukcesem jest zdobycie I miejsca w wojewódzkim konkursie wieńców dożynkowych oraz wzmianka o kole w ogólnopolskim albumie.

 

Koło Gospodyń Wiejskich w Węgiersku liczy 18 członkiń. Jego głównym zadaniem jest kultywowanie tradycji  Ziemi Dobrzyńskiej. - Posiadamy kompletów strojów stylizowanych na stroje kujawskie. Ze względu na legendę naszej miejscowości jesteśmy "Owocowa krainą' Skupiamy się na dzianiach "wokół" owoców .W 2013 realizowaliśmy projekt "Chrońmy sady naszych przodków " w ramach, którego odbyły się zajęcia na temat uprawy, szczepień drzew oraz nasadzenia w ogrodach członkiń 100 drzew starych odmian. W tym roku zbierzemy pierwsze owoce. Odbyły się również warsztaty kulinarne, przygotowaliśmy przepisy dań z owocami. Przyjmujemy wizyty studyjne. Dziewczyny działające wokół wsi owocowej opracowały grę terenowa oraz zrobiły własnoręcznie owocowe domino. Spotykamy się na wielu warsztatach związanych z światami (Boże Narodzenie czy Wielkanoc), wykonujemy ozdoby i dekoracje. Bierzemy udział w lokalnych przedsięwzięciach tj. Święto Wsi w Ciechocinie itp. Aktualnie będziemy razem z Rada Sołecką, OSP o Stowarzyszeniem na Rzecz Rozwoju Wsi Węgierska i Macikowa upiększać naszą miejscowość w nasadzenia roślin – informują panie z Węgierska.

 

Głosujemy na KGW! Poznaj kandydatki z powiatu golubsko-dobrzyńskiego
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska