https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Komendant wojskowego szpitala

Aldona Nocna
fot. sxc
Przed II wojną światową w Wojskowym Szpitalu Sezonowym w Ciechocinku funkcję komendanta pełniło wielu oficerów zawodowych.

W XIX w. walory lecznicze Ciechocinka stawały się coraz bardziej sławne. Postanowiono również leczyć w uzdrowisku żołnierzy. W 1871 r. została podjęta decyzja o budowie Wojenno Sanitarnej Stacji. Najpierw postawiono dwa baraki mieszkalne dla 150 osób. Po I wojnie światowej wojsko wykupiło na własność dwa pensjonaty: "Warszawiankę" i "Świteziankę", w sezonie letnim dzierżawiono też "Pomorzankę" i "Halinę". Od 1919 r. Sezonowy Szpital funkcjonował jako filia Wojskowego Szpitala we Włocławku. Jednym z jego komendantów był Czesław Wincz. Urodził się w 1877 r. w Wilnie w rodzinie urzędnika. Uczył się w szkołach średnich w Wilnie i w Parnawie (Estonia).

Studiował medycynę

na Uniwersytecie Kijowskim, a potem w Dorpacie. Był stypendystą rządowym, więc po uzyskaniu dyplomu musiał odpracować stypendium, służąc w armii rosyjskiej od 1909 r. Kiedy wybuchła I wojna światowa, był starszym lekarzem brygady artylerii. W 1915 r. awansował na stanowisko naczelnego lekarza dywizyjnego szpitala polowego. Po wybuchu rewolucji październikowej pracował w szpitalach dla zakaźnie chorych w Krasnym Siole i w Piotrogrodzie. Do wolnej Polski wrócił dopiero w końcu 1919 r. W stopniu majora wstąpił do Wojska Polskiego. Został skierowany do Wilna, gdzie został ordynatorem oddziału zakaźnego w szpitalu wojskowym. W styczniu 1921 r. otrzymał nominację na szefa sanitarnego 6 dywizji piechoty. Rok później został starszym ordynatorem oddziału wewnętrznego wileńskiego szpitala wojskowego. Po ukończeniu kursu Szkoły Aplikacyjnej Korpusu Sztabowych Oficerów Sanitarnych w Warszawie otrzymał nominację na kierownika Rejonu Sanitarnego Toruń. W maju 1922 r. awansował na

stopień podpułkownika

z zaliczeniem starszeństwa od 1 czerwca 1919 r. W lutym 1924 r. został starszym ordynatorem oddziału wewnętrznego w Szpitalu Okręgowym w Toruniu. W sezonach letnich w 1924 r. i w 1927 r. pełnił funkcję komendanta Woskowego Szpitala Sezonowego w Ciechocinku. Gościł Panią Prezydentową Michalinę Mościcką, która 30 sierpnia 1927 r. odwiedziła syna Józefa, przebywającego na leczeniu w Ciechocinku. Pierwsza Dama zwiedziła wówczas miasto, urządzenia kąpielowe w Łazienkach, była pod tężniami i w parku Zdrojowym. Zachowało się nawet pamiątkowe zdjęcie Michaliny Mościckiej z komendantem ppłk Czesławem Winczem.

Był wielokrotnie przenoszony na różne stanowiska w oddziałach sanitarnych Wojska Polskiego. W 1927 r. został komendantem Szpitala DOK II w Chełmie, a trzy lata potem został szefem sanitarnym DOK IX w Brześciu nad Bugiem. W styczniu 1931 r. otrzymał awans do stopnia pułkownika. Rok później został znowu przeniesiony do Torunia, gdzie został szefem sanitarnym DOK VIII. W wieku 57 lat przeszedł w stan spoczynku. Zmarł w 1935 r.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska