https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Komin dawnej fabryki słodyczy wrócił na ul. Garbary w Bydgoszczy [zdjęcia]

Justyna Tota
Opracowanie:
Zabytkowy komin jest pamiątką industrialnej historii Bydgoszczy i przypomina, że przy ul. Garbary działa kiedyś fabryka słodyczy.  Deweloper odrestaurował komin i przesunął go ok. 30 m dalej od pierwotnego położenia, ponieważ w miejscu dawnych zakładów wybudowany został obiekt mieszkalny
Zabytkowy komin jest pamiątką industrialnej historii Bydgoszczy i przypomina, że przy ul. Garbary działa kiedyś fabryka słodyczy. Deweloper odrestaurował komin i przesunął go ok. 30 m dalej od pierwotnego położenia, ponieważ w miejscu dawnych zakładów wybudowany został obiekt mieszkalny Arkadiusz Wojtasiewicz
Ma przeszło sto lat, jest z cegły i mierzy 21 metrów wysokości - komin, należący pierwotnie do zabudowań Fabryki Cukrów, Czekolady i Kakao „Lukullus” Franza Lehmanna w Bydgoszczy, powrócił na ul. Garbary choć nie całkiem w to samo miejsce. Na terenie dawnej fabryki słodyczy powstaje bowiem nowy budynek mieszkalny i to właśnie inwestor tego obiektu odrestaurował poprzemysłowy zabytek.

ZOBACZ WIDEO: Tak znikał wiadukt przy Wojska Polskiego w Bydgoszczy

od 16 lat

Między węzłem Garbary a ulicą Kącik w Bydgoszczy kaskadowo pnie się już ku górze nowy budynek mieszkalny (na pięciu kondygnacjach znajdują się łącznie 162 mieszkania). Obiekt ten wybudowany jest na terenie dawnej fabryki słodyczy, o czym znów przypomina charakterystyczny pofabryczny komin, jaki właśnie powrócił na ul. Garbary. Inwestor, czyli Colian Developer , zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków, ceglany komin rozebrał, by go odrestaurować i na nowo postawić. 21-metrowy komin obecnie znajduje się ok. 30 metrów dalej niż kiedyś (bliżej przystanków komunikacji miejskiej).

Pierwotnie komin ten wraz z zabudową (pełniącą pierwotnie funkcję magazynów) przy ul. Garbary należał do Fabryki Cukrów, Czekolady i Kakao „Lukullus” Franza Lehmanna, która powstała w czasach międzywojnia i była w Bydgoszczy jednym z trzech zakładów produkujących słodycze (w mieście działy także: Fabryka Wyrobów Cukrowych i Marmolady „Kama” przy ul. Zduny oraz młodsza Fabryka Wyrobów Cukierniczych Braci Tysler przy Warmińskiego).

Polecamy także

Jak podają źródła, nim wybuchła II wojna światowa, „Lukullus” zatrudniał 600 pracowników. Zakłady słodyczy pracował także w czasie okupacji, a część produkcji trafiało do Wehrmachtu. Fabryce „Lukullus” w 1945 r. udało się uniknąć demontażu urządzeń i wywiezienia ich do ZSRR. Tego samego roku (1945) fabryki przemysłu cukierniczego w Bydgoszczy zostały upaństwowione. Dawna fabryka słodyczy przy ul. Warmińskiego została nazwana Fabryką Wyrobów Cukierniczych „Jutrzenka”, do której włączono także magazyny „Lukullusa”, znajdujące się właśnie przy ul. Garbary 5.

Od września 2014 r. Jutrzenka w Bydgoszczy ma jeden nowoczesny zakład produkcyjny na Osowej Górze i jest częścią grupy kapitałowej Colian Holding SA.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

P
Plebs
No bardzo ciekawe...Jak można zburzyć, czyli zniszczyć a później niby przesunąć,znaczy wybudować od nowa już nie zabytkowy a zabytkowy komin...On jest dalej zabytkowy czy jednak replika?.... jeśli w budowę mojego domu użyłem cegieł ze Starej Kamienicy to czy mój dom też jest zabytkowy...
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska