https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Komisja Europejska uległa Rosji. Chodzi o tranzyt towarów przez Litwę do Kaliningradu

Anna Piotrowska
PAP
Opracowanie:
Komisja Europejska opublikowała w środę dodatkowe wytyczne dla państw członkowskich dotyczące tranzytu towarów z Rosji w związku z nałożonymi na ten kraj sankcjami za inwazję na Ukrainę
Komisja Europejska opublikowała w środę dodatkowe wytyczne dla państw członkowskich dotyczące tranzytu towarów z Rosji w związku z nałożonymi na ten kraj sankcjami za inwazję na Ukrainę Fot. Flickr/ European Parliament/ CC BY 2.0
Rosja może przewozić koleją towary objęte sankcjami do i z obwodu kaliningradzkiego przez terytorium Unii Europejskiej – wynika z wytycznych dla państw członkowskich opublikowanych w środę przez Komisję Europejską.

Komisja Europejska opublikowała w środę dodatkowe wytyczne dla państw członkowskich dotyczące tranzytu towarów z Rosji w związku z nałożonymi na ten kraj sankcjami za inwazję na Ukrainę. Wynika z nich, że Rosja może przewozić koleją towary objęte sankcjami do i z obwodu kaliningradzkiego przez terytorium UE.

"Niniejsze wytyczne potwierdzają, że tranzyt drogowy towarów objętych sankcjami przez rosyjskich operatorów nie jest dozwolony na mocy środków ograniczających UE. Podobny zakaz nie istnieje w przypadku transportu kolejowego, o ile odbywa się on bez uszczerbku dla obowiązku przeprowadzania przez państwa członkowskie skutecznych kontroli" – czytamy w komunikacie KE.

"Państwa członkowskie sprawdzają, czy wielkość tranzytu mieści się w średnich z ostatnich 3 lat, w szczególności odzwierciedlając rzeczywisty popyt na towary podstawowe w miejscu przeznaczenia oraz czy nie występują nietypowe przepływy lub wzorce handlowe, które mogłyby spowodować obchodzenie przepisów. Tranzyt towarów i technologii objętych sankcjami wojskowymi i podwójnego zastosowania jest w każdym przypadku całkowicie zabroniony – niezależnie od środka transportu" – doprecyzowała Komisja.

Wyłączenie Kaliningradu spod reżimu sankcji

O tym, że tranzyt do Kaliningradu przez Litwę może zostać wznowiony informował pod koniec czerwca Reuters. Agencja przekazała wówczas, że Bruksela, przy wsparciu Niemiec, negocjuje wyłączenie Kaliningradu spod reżimu sankcji oraz, że trwają prace mające doprowadzić do podpisania porozumienia, jeśli Litwa wycofa swoje zastrzeżenia.

17 czerwca Litwa, która kontroluje jedyny lądowy szlak kolejowy łączący Kaliningrad z Rosją kontynentalną, podjęła decyzję o zablokowaniu ok. połowy towarów, które drogą lądową są transportowane do i z Kaliningradu. W odpowiedzi na ten krok Kreml ostrzegł Litwę, że odpowie na tę decyzję w sposób, który zaboli wielu obywateli tego kraju.

PAP, Reuters

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

r
rencista
Hańba i skandal. Już teraz widać prawdziwe prorosyjskie oblicze UE. Dlaczego NATO nie zajmie odmiennego stanowiska i nie zabroni Litwie tranzytu dla Rosji jako największego zagrożenia światowego pokoju.
R
Ret
No cóż UE powoli staje się tworem który tylko potrafi terroryzować słabszych członków wspólnoty. Smutne to.
e
emeryt
Kolejny argument za tym żeby na poważnie myśleć czy nam z UE po drodze? Rosja morduje niewinnych ludzi a niemka puszcza pociągi z wódką do Kaliningradu , wojskowej bazy rosji z bronią atomową! I ta sama unia nie daje Polsce należnych jej pieniędzy a komisarz unijny mówi że "Polskę należy zaglodzić!"
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska