Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Komisja rewizyjna Rady Miejskiej Grudziądza bez opozycji. Z pracy w niej zrezygnowali wszyscy radni PiS

Daniel Dreyer
Daniel Dreyer
Radni PiS zrezygnowali z pracy w komisji rewizyjnej. Na zdjęciu (od lewej): Andrzej Wiśniewski, Sławomir Szymański (nie był członkiem tej komisji), Marzena Makowska oraz Grzegorz Klein
Radni PiS zrezygnowali z pracy w komisji rewizyjnej. Na zdjęciu (od lewej): Andrzej Wiśniewski, Sławomir Szymański (nie był członkiem tej komisji), Marzena Makowska oraz Grzegorz Klein Fot. Piotr Bilski
Po tym jak z przewodniczenia komisji rewizyjnej zrezygnował Andrzej Wiśniewski, rezygnację z członkostwa w niej złożyli także inni radni Prawa i Sprawiedliwości. Wiele wskazuje więc na to, że prezydenta Grudziądza kontrolować będą więc tylko... "jego" radni.

Po tym jak podczas poprzedniej sesji z prac w komisji rewizyjnej zrezygnował Andrzej Wiśniewski, dotychczas jej przewodniczący, zrobili to także pozostali członkowie klubu PiS: Marzena Makowska, Grzegorz Klein oraz Miłosz Joniec.

Skład komisji rewizyjnej radni uzupełnić mają podczas obrad, które rozpoczną się dziś (środa) o g. 16. Obrady na żywo transmitowane będą TUTAJ

Ma być komisja, a nie „atrapa”

Dlaczego radni PiS zrezygnowali? Bo nie chcą uczestniczyć w pracach komisji rewizyjnej, która - w ich ocenie - będzie tylko „atrapą”, bo nie jest w stanie wykonywać swoich ustawowych zadań. Z tego samego powodu klub PiS - jak się dowiaduje "Pomorska" - w ogóle zrezygnuje z nominowania swoich kandydatów do prac w komisji rewizyjnej.

Z 6-osobowego składu dotychczasowej komisji rewizyjnej zostanie tylko dwoje radnych: Róża Lewandowska z prezydenckiego Sojuszu Obywatelski Grudziądz oraz Krzysztof Pokora z Koalicji Obywatelskiej.

Bez komisji rewizyjnej, nie ma rady

Komisja rewizyjna bez radnych opozycji, to złamanie samorządowej tradycji, a zdaniem niektórych prawników także ustawy o samorządzie.

Komisja rewizyjna postrzegana jest jako najważniejsza ze wszystkich komisji działających w samorządach. Jej zadaniem - w myśl ustawy - jest kontrolowanie działalności prezydenta, gminnych jednostek organizacyjnych oraz jednostek pomocniczych gminy. Jest to jedyna komisja, której - także w myśl ustawy - utworzenie w radzie miasta czy gminy jest obowiązkowe. Zgodnie z ustawą: „W skład komisji rewizyjnej wchodzą radni, w tym przedstawiciele wszystkich klubów (...)”

Dotychczas w grudziądzkiej komisji rewizyjnej opozycja miała bardzo poważne atuty: większość członków oraz „swojego” przewodniczącego. Ale...

Poszło o pomysł skontrolowania spółek miejskich

Przypomnijmy: podczas poprzedniej sesji z funkcji przewodniczącego komisji rewizyjnej zrezygnował Andrzej Wiśniewski. Po tym jak większość radnych odrzuciła przygotowany przez niego plan pracy komisji.

Punktem spornym było to, czy komisja rewizyjna może - zgodnie z proponowanym planem pracy - przeprowadzić kontrole w spółkach komunalnych. Kontrolowane miały być m.in. wydatki miasta i spółek na promocję, usługi prawne, przeanalizowane wyniki finansowe spółek z większościowym udziałem miasta za rok 2019 oraz uchwały zgromadzenia wspólników tych spółek.

PRZYPOMNIJMY: Andrzej Wiśniewski zrezygnował z funkcji przewodniczącego komisji rewizyjnej. Bo większość radnych odrzuciła plan kontroli spółek komunalnych w Grudziądzu

„W praktyce oznacza to paraliż komisji rewizyjnej i uniemożliwienie wykonywania przez nią jej ustawowych obowiązków” - odrzucenie planu pracy i swoją rezygnację z funkcji uzasadniał Andrzej Wiśniewski.

Przypomnijmy też, że radni odrzucając plan kontroli, oparli się na opinii prawnej przygotowanej przez pracującego dla ratusza mecenasa Marcina Kuskowskiego, który jest jednocześnie członkiem rady nadzorczej „Wodociągów”, a to oznacza, że także jego działania zostałyby poddane kontroli komisji rewizyjnej. W tej sytuacji liczne wątpliwości budzi obiektywność jego opinii.
- To poniżej standardów obowiązujących w demokratycznym państwie prawnym - komentuje Andrzej Wiśniewski.

Podobnie już było...

To nie pierwszy raz gdy radnych opozycji nie będzie w składzie komisji rewizyjnej. Podobna sytuacja miała już miejsce w kadencji, 2010-2014. Wtedy skład komisji rewizyjnej tworzyli wyłącznie radni rządzącej miastem Platformy Obywatelskiej oraz reprezentanci współpracującego z PO Wspólnego Grudziądza. Mimo że wojewoda Ewa Mes, powołując się na przepisy i orzecznictwo sądów postulowała, aby w komisji rewizyjnej zasiadali przedstawiciele wszystkich klubów w radzie miejskiej.

Więcej o tym: Grudziądz. PiS nie będzie miał przedstawicieli w komisji rewizyjnej

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska