Zasadnicza służba wojskowa przeszła do historii i nastał czas armii zawodowej. Nie znaczy to jednak, że państwo chce strącić z oczu obywateli, po których - odpukać - będzie mogło sięgnąć w czasie katastrofy czy wojny. Innymi słowy na tzw. kwalifikacji wzywani będą - lub już są, bo pierwsze listy zostały wysłane - mężczyźni, którzy w danym roku kalendarzowym kończą 19. rok życia. I uwaga - nikt nie dyskryminuje pań - jeśli mają ochotę, niezależnie od wykształcenia i kwalifikacji oraz jeżeli ukończyły 18 rok życia, też mogą stanąć do kwalifikacji.
I cóż to jest owa kwalifikacja? - To ustalenie zdolności do czynnej służby wojskowej, założenie ewidencji i wydanie książeczki wojskowej - tłumaczy Eugeniusz Mastykarz, rzecznik prasowy Wojskowej Komendy Uzupełnień w Bydgoszczy. - Stawienie przed władzą (wójtem, burmistrzem, prezydentem) służyć będzie potwierdzeniu tożsamości; powiatowa komisja lekarska nada kategorię zdrowia, a wojskowy komendant uzupełnień założy konkretnemu obywatelowi ewidencję.
Ktoś zapyta, i po co to wszystko, skoro bronić ma nas armia zawodowa? Po co armia zawraca nam głowę?
- To nie armia, a Rzeczpospolita Polska ustaliła zasady powszechnego obowiązku obrony, wojsko współpracuje tylko z władzami cywilnymi - tłumaczy Mastykarz. - Państwo - na wypadek wojny - musi wiedzieć, kogo może zmobilizować. Armia zawodowa nigdy nie wystarczała do prowadzenia działań zbrojnych.
Podczas nadania kwalifikacji proponowane będzie pełnienie służby wojskowej, ale tylko w trybie ochotniczym. Dodać trzeba, że jest kryzys, trzeba oszczędzać i wojsko nadal nie ma pieniędzy, na zatrudnianie nowych ludzi.
Po uprawomocnieniu się orzeczenia, osoby stające do kwalifikacji przenoszone będą do rezerwy.
Powiatowa Komisja Lekarska w Nakle nad Notecią będzie działać od 1 kwietnia do 6 maja br., komisja w powiecie bydgoskim od 18 maja do 30 czerwca i dwie komisje w Bydgoszczy od 1 kwietnia do 30 czerwca. O terminach urzędy miast i gmin informować będą indywidualnie. Osoby stające do kwalifikacji muszą zabrać dokument tożsamości, aktualne zdjęcie oraz dokumenty potwierdzające wykształcenie i stan zdrowia.