Nie tylko funkcjonariusze służb mundurowych i żołnierze zawodowi mogą starać się o wakaty w Służbie Ochrony Państwa. Cywilni kandydaci także mają szansę na przyjęcie do SOP.
Kto może służyć w SOP
Do SOP może zostać przyjęta osoba, która posiada obywatelstwo polskie, ma nieposzlakowaną opinię, nie była skazana prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub za przestępstwo skarbowe, korzysta z pełni praw publicznych oraz posiada co najmniej średnie wykształcenie.
Etapy rekrutacji w SOP
Nabór do SOP obejmuje dwa etapy. W pierwszym chodzi przede wszystkim o złożenie dokumentów, czyli podania o przyjęcie do służby, kwestionariusza osobowego kandydata, dokumentów potwierdzających wykształcenie i kwalifikacje zawodowe oraz świadectw pracy z poprzednich zakładów pracy bądź miejsc służby. Potrzebne będzie ponadto zaświadczenie z WCR, czyli Wojskowego Centrum Rekrutacji, o przyznanej kategorii zdrowia i uregulowanym stosunku do służby wojskowej lub kserokopia książeczki wojskowej. Jeśli kandydat ukończył np. kurs ratownika medycznego albo ratownika wodnego lub inne kursy, jest instruktorem czy też zdobył licencje, które przydałyby mu się podczas pełnienia służby, powinien również dołączyć kserokopie tych dokumentów i zaświadczeń. Dzięki temu pewnie zwiększy swoje możliwości otrzymania zatrudnienia w SOP. Postępowanie kwalifikacyjne zaczyna się w momencie, kiedy kandydat dostarczy dokumenty. Później zostanie on zaproszony na rozmowę w sprawie zatrudnienia. Jeżeli komisja ds. naboru będzie zainteresowana kandydatem, to zostanie on zakwalifikowany do drugiego etapu.
Kandydat do SOP
Ubiegający się o przyjęcie do SOP będzie musiał wykazać się tutaj wiedzą teoretyczną, ponieważ czeka go rozwiązywanie testu. Będzie miał również badania psychologiczne, podczas którego specjaliści spróbują rozpoznać jego osobowość, zachowania i emocje. Następnie komisja sprawdzi kandydata w rejestrach, kartotekach i innych bazach danych. To po to, aby zweryfikować, czy to, co podał w swoich dokumentach aplikacyjnych, zwłaszcza w kwestionariuszu, jest prawdą. Weryfikacja będzie głównie przebiegać też pod kątem zgodności z przepisami o ochronie informacji niejawnych. Kandydat będzie musiał jeszcze uzyskać poświadczenie bezpieczeństwa, czyli dokument stanowiący potwierdzenie, że osoba, która ten dokument otrzyma, zachowa tajemnice służbowe. Dalej kandydat stawi się na wezwanie komisji lekarskiej, żeby ta ustaliła jego sprawność fizyczną oraz psychiczną.
Procedury niestandardowe
Kandydat musi spodziewać się tego, że to nie będzie standardowy, jak przykładowo w przedsiębiorstwach, proces naboru. Już na początku, a więc przy kompletowaniu dokumentów aplikacyjnych, zostanie poproszony o dostarczenie kserokopii aktu urodzenia, a jeżeli jest żonaty/zamężna i ma dzieci, to obowiązkowo dołącza jeszcze kserokopie aktu małżeństwa i akty urodzenia dzieci. W trakcie naboru kandydat może np. zostać przebadany na zawartość w organizmie środka odurzającego albo innej, podobnie działającej substancji. Jeśli badanie wykaże, że kandydat nie jest „czysty”, jego szanse na dołączenie do SOP przepadną. Tak samo stanie się w przypadku, gdy starający się o przyjęcie odmówi poddania się badaniu.
Jeżeli kandydat przeszedł pomyślnie wszystkie etapy naboru, jego nazwisko znajdzie się na oficjalnej liście osób, które zostały przyjęte do służby. Gdy natomiast tenże kandydat nie dostanie się do szeregów SOP bądź nie spełni kryteriów, otrzyma list z informacją o tym właśnie.