Hasłem tegorocznych Dni Kultury Chrześcijańskiej w Szubinie było wezwanie „Pójdźmy razem”. Przypominała je przy każdej okazji Danuta Siewkowska, szefowa oddziału Akcji Katolickiej, który działa przy parafii św. Andrzeja Boboli w Szubinie. Stowarzyszenie to jest od lat głównym organizatorem wydarzenia.
Tegoroczna edycja „Dni”, z racji jubileuszu, była szczególnie bogata w propozycje. Dla mieszkańców przygotowano wiele wykładów i spotkań.
To Cię może również zainteresować
Kamila Czechowska, dyr. Muzeum Ziemi Szubińskiej poprowadziła spacer z historią. O ruchu pielgrzymkowym w Polsce i na świecie opowiadała w Szubinie Anna Sergott, kustosz Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle. Chętni udać się mogli z pielgrzymką do Kcyni, wysłuchać wspomnień uczestników Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie, a także spędzić popołudnie z piosenką religijną, harcerską i biesiadną. Młodzież szkolna wziąć mogła udział w Przeglądzie Piosenki Patriotycznej, który zorganizowano w Szubinie po raz 10.
Koncert i festyn z atrakcjami w Szubinie
Wydarzeniem był koncert w Szubińskim Domu Kultury, podczas którego wystąpił chór kameralny „Cantus Amici” ze Żnina oraz młodzieżowy zespół „Uskrzydleni” działający przy parafii p. w. św. Marcina w Szubinie.
- Był on nie tylko ucztą dla melomanów, ale również okazją do wyciszenia i przemyśleń – podkreśla Alina Gordon, dyrektor SzDK.
Ostatnim punktem Dni Kultury Chrześcijańskiej w Szubinie jest od lat festyn rodzinny. W tym roku zorganizowano go przy ul. Dąbrowskiego. Scena i stoiska stanęły obok placu zabaw. Mieszkańcy ściągnęli tu całymi rodzinami i świetnie się bawili do późnego wieczora.
Wystąpili dla nich m. in. dziecięca grupa „Pałuczaki” z Zespołu Szkół Specjalnych w Szubinie i teatr „Agrafka” z Chomętowa, który działa przy Kole Gospodyń Wiejskich w tej wsi. To koło z tradycjami. - Za rok świętować będziemy 75-lecie działalności – informuje przewodnicząca Krystyna Piątek. Jak dowiadujemy się koło skupia obecnie 32. osoby, w tym dwóch panów. Teatr z Chomętowa zaprezentował w Szubinie unowocześnioną wersję bajki o „Śpiącej królewnie”.
Na religijną i biesiadną nutę
W wykonaniu grupy „Tro Plus” posłuchać można było utworów na biesiadną nutę oraz największych przebojów Maryli Rodowicz. Na scenie zaprezentowali się także raperzy w sutannach czyli księża: Michał Polerowicz i Albert Grudzka. Ten pierwszy związany swego czasu z Szubinem. Gwiazdą festynu był jednak Zbigniew Zaranek, zwycięzca ostatniej edycji The Voice Senior. Publiczność z niecierpliwością czekała na jego występ.
Powodzenie miała loteria fantowa z serduszkiem, w której każdy los wygrywał. Wśród uczestników loterii rozlosowano też dodatkowe nagrody. Wygrać można było m. in. zegarki, biżuterię czy vouchery do salonów fryzjerskich. Wśród atrakcji także dmuchańce, kawiarenka, szczudlarze. Jak przystało na jubileusz nie zabrakło urodzinowego tortu.
- Wszystko w życiu przemija. Najdłużej przetrwają drzewa, dlatego instytucje, które od lat nam pomagają chcemy nagrodzić sadzonkami dębów, bo to drzewo symbolizujące wytrwałość – mówiła na festynie Danuta Siewkowska. Drzewkami obdarowano m. in. szubińskie parafie, a także Urząd Miejski w Szubinie, Spółdzielnię Mieszkaniową i Bank Spółdzielczy w Szubinie.
