Podczas czwartkowej konferencji połów Koalicji Obywatelskiej poseł Michał Szczerba przekazał, że wraz z posłem Dariuszem Jońskim od dwóch tygodni przeprowadzali poselską kontrolę wszystkich podmiotów, które są powiązane zarówno pośrednio jak i bezpośrednio z Danielem Obajtkiem.
W związku z tym została pojęta decyzja o wniosku do Najwyższej Izby Kontroli.
- Dzisiaj postawiliśmy po przeprowadzonej kontroli poselskiej złożyć dokumenty z wnioskiem o kontrolę Najwyższej Izby Kontroli w sprawie dotacji dla prywatnych spółek powiązanych z Danielem Obajtkiem – przekazała podczas konferencji poseł Michał Szczerba.
Kontrola poselska została przeprowadzona w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju oraz w Małopolskim Urzędzie Marszałkowskim w Krakowie i wykazała, że po roku 2016 spółki, w których szef PKN Orlen posiada udziały zaczęły dostawać milionowe dotacje. – Zależność była następująca. Im wyższa pozycja Daniela Obajtka w państwie PiS, tym dotacje były wyższe – zaznaczył Szczerba.
Jednocześnie zaznaczył, że przed 2016 rokiem te dotacje były minimalne.
Poseł przytoczył także fakt, że tylko spółka ERG Bieruń-Folie otrzymała blisko 30 milionów dotacji. Jednocześnie projekt o zbieżnej tematyce , tytule, zaproponowany przez inny podmiot niepowiązany z szefem PKN Orlen w 2017 roku dotacji na folię nie otrzymał.
- Dzisiaj zawiadamiamy NIK wraz z 16 załącznikami. To jest cały materiał, jaki zdobyliśmy w ciągu ostatnich dwóch tygodni z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego – zaznaczył poseł Dariusz Joński.
Przytoczył, że jest to finansowanie w wysokości 86 milionów. – Chcemy, żeby NIK sprawdził rzetelność, legalność, gospodarność tych wszystkich dotacji i wniosków, a także sens finansowania takich wniosków – dodał.
Komisja śledcza
Podczas wtorkowej konferencji Koalicji Obywatelskiej dotyczącej działalności Daniela Obajtka posłowie poinformowali o powołaniu zespołu ds. wyjaśniania działalności prezesa PKN Orlen.
- Podjęliśmy inicjatywę powołania zespołu śledczego, który dzisiaj o godzinie 13 rozpocznie swoją działalność. Ten zespół będzie funkcjonował w formule międzyklubowej, bo zaprosiliśmy do niego koleżanki i kolegów z klubu Lewicy i Koalicji Polskiej – przekazał Sowa.
Natomiast poseł Adam Szłapka przekazał, że do szefa CBA zostało wysłane pismo oraz został sporządzony wniosek o zwołanie nadzwyczajnej komisji służb specjalnych z „żądaniem ujawnienia wszystkich oświadczeń majątkowych Daniela Obajtka, a także protokołów z wszystkich kontroli tego oświadczenia.”
- Jarosław Kaczyński stworzył układ. Układ, w którym jego ludzie uwłaszczają się na majątku państwowym i są chronieni przez służby. Ile jest takich Obajtków, których wyhodował sobie Jarosław Kaczyński? Nie wiemy – mówił Szłapka.
Co ujawniły kontrole CBA?
Kontrole oświadczeń majątkowych przeprowadzone przez CBA w latach 2012, 2016 wykazały nieprawidłowości, do których części dotarł portal tvn24.pl
Do nieprawidłowości, jakie zostały przedstawione dokumentach CBA, do których dotarł TVN24, zalicza się:
- zaniżenie wartości domu w Stróży o powierzchni 270 m kw. o kwotę co najmniej 93 700 złotych - wskazanie wartości 400 tysięcy złotych nieruchomości, która została wyceniona przez biegłego na kwotę 493 700;
- zaniżenie wartości posiadanej nieruchomości o kwotę co najmniej 291 400 złotych poprzez niewykazanie czterech budynków rekreacyjnych wybudowanych na terenie działki położonej w Kopalinie;
- niewykazanie posiadania prawa dożywotniego bezpłatnego użytkowania, tj. posiadania nieruchomości;
- zaniżenie kwoty zobowiązań o 86 763 złote.
