Taką informację na swojej stronie internetowej opublikował dziś toruński Uniwersytet Mikołaja Kopernika.
Konferencja Rektorów Uniwersytetów Polskich wyraża negatywną opinię na temat projektu utworzenia Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy na bazie Collegium Medicum UMK.
"W 2003 roku społeczności Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Akademii Medycznej im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy podjęły jednomyślne decyzje o połączeniu i stworzeniu wspólnej, silnej uczelni. Było to wyjście naprzeciw europejskim trendom integracji jednostek naukowych i wzmacniania ich potencjału. Projekt podziału uczelni nie ma merytorycznego uzasadnienia, jest sprzeczny z interesem polskiej nauki i strategią konsolidacji uczelni" - czytamy w komunikacie.
Z informacji opublikowanych na portalu UMK wynika, że Konferencja Rektorów Uniwersytetów Polskich miała zauważyć, że przygotowany projekt ustawy narusza fundamentalną zasadę autonomii uniwersytetów.
Chodzi oczywiście o projekt obywatelskiej ustawy o powołaniu w Bydgoszczy samodzielnego uniwersytetu medycznego w Bydgoszczy. Inicjator pomysłu - poseł PO Zbigniew Pawłowicz pod projektem ustawy zebrał 160 tys. podpisów na wymaganych 100 tys. W tej chwili trwa ustalanie pierwszego czytania ustawy w Sejmie.
Dziś po południu zbierze się senat UMK, by między innymi wypracować stanowisko w tej sprawie. Jutro zaś bydgoscy radni mają wydać oficjalne stanowisko, popierające tworzenie samodzielnej placówki w Bydgoszczy. Toruńscy politycy z kolei zapowiadają, że w Sejmie będą walczyć o to, by do odłączenia się CM od struktur UMK nie doszło.
Więcej w jutrzejszym wydaniu "Pomorskiej".
