Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konferencja w Bydgoszczy. Rozmawiali o dzieciach z dysfunkcją słuchu

Ewa Abramczyk-Boguszewska
Ewa Abramczyk-Boguszewska
Gości na konferencji witali Wanda Gredżuk, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 1 w Bydgoszczy i Piotr Żłobiński, dyrektor Zespołu Szkół nr 7
Gości na konferencji witali Wanda Gredżuk, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 1 w Bydgoszczy i Piotr Żłobiński, dyrektor Zespołu Szkół nr 7 Materiały szkoły
Jak diagnozować dzieci z dysfunkcją słuchu i w jaki sposób z nimi pracować - o tym rozmawiali pedagodzy i psycholodzy na konferencji w Zespole Szkół nr 7 w Bydgoszczy.

Konferencja odbyła się wczoraj w Zespole Szkół nr 7 w Bydgoszczy. W tej placówce funkcjonują bowiem oddziały dla dzieci i młodzieży z wadą słuchu. A właśnie pracy z nimi poświęcone było spotkanie pedagogów i psychologów z całego regionu. Hasłem przewodnim konferencji była „Wielospecjalistyczna współpraca szkoły i instytucji w procesie rehabilitacji oraz wspomagania rozwoju dziecka z uszkodzonym słuchem i specyficznymi zaburzeniami rozwoju języka”.

Uczestnicy mogli wziąć udział w wykładach i warsztatach. Dzięki temu poznali najnowsze metody diagnozowania i pracy z uczniami z dysfunkcją słuchu. Artur Lewandowski, lekarz medycyny, rezydent na oddziale otolaryngologii Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 w Bydgoszczy wygłosił wykład na temat charakterystyki uszkodzeń słuchu, diagnostyki oraz metod leczenia. Drugi panel konferencji dotyczył praktycznych umiejętności odczytywania audiogramów badań słuchu, klasyfikacji rodzaju niedosłuchu oraz doboru aparatów dla dzieci i młodzieży. Tę część prowadził Henryk Duczyc, protetyk słuchu.

Trzecia część konferencji poświęcona była trudnościom szkolnym wynikającym z zaburzeń mowy i słuchu. Anna Rusiniak, orzecznik i członek Powiatowego Zespołu do spraw Orzekania o Niepełnosprawności wyjaśniła, które dzieci mogą otrzymać status osoby niepełnosprawnej oraz jakie są zasady składania wniosków.

Z kolei rozpoznawanie i diagnozowanie trudności edukacyjnych ucznia słabosłyszącego, tworzenie dokumentacji surdopedagogicznej i wypracowanie standardów diagnostycznych w przypadku orzekania o potrzebie kształcenia specjalnego dla dzieci słabosłyszących było tematem panelu, który poprowadziła Barbara Markiewicz, surdopedagog Poradni Psychologiczno Pedagogicznej nr 1 w Bydgoszczy.

Więcej wiadomości z Bydgoszczy na www.pomorska.pl/bydgoszcz

Na zakończenie uczestnicy konferencji wzięli udział w zajęciach otwartych prowadzonych przez nauczycieli surdopedagogów ZS nr 7. Podczas zajęć obserwowali, jak na co dzień w tej placówce funkcjonują uczniowie z dysfunkcją słuchu. Mieli również okazję obejrzeć przedstawienie "Czerwony Kapturek", przygotowane przez klasy trzecie. Przed gośćmi w występach muzyczno-wokalnych zaprezentowali się też uczniowie XVII LO dla słabosłyszących.

Konferencję zorganizował ZS nr 7 oraz Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 1 w Bydgoszczy. Patronat sprawował wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz oraz kurator oświaty Marek Gralik.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska