MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Konflikt Iran kontra Izrael. Relacja na żywo

W Teheranie trwa antyizraelski wiec po tym, jak Iran przeprowadził ataki na Izrael
W Teheranie trwa antyizraelski wiec po tym, jak Iran przeprowadził ataki na Izrael PAP/EPA/ABEDIN TAHERKENAREH
Wieczorem w sobotę 13 kwietnia 2024 roku Iran rozpoczął ofensywę przeciwko Izraelowi. W stronę państwa żydowskiego wystrzelono drony oraz pociski. W różnych częściach Izraela, w tym w Jerozolimie, słychać było odgłosy eksplozji.

Konflikt Iran kontra Izrael

Trwa atak Iranu na Izrael, rozpoczęty 13 kwietnia 2024 roku.
14:1614.04.2024

13:5014.04.2024

Iran: Nie mamy zamiaru kontynuować naszych operacji obronnych

Iran nie ma zamiaru kontynuować prowadzenia swoich operacji obronnych - napisał w niedzielę na platformie X irański minister spraw zagranicznych Hosejn Amir Abdollahian.

"Korzystanie z prawa do uzasadnionej obrony pokazuje odpowiedzialne podejście Iranu do regionalnego i międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa. Na tym etapie Islamska Republika Iranu nie ma zamiaru kontynuować działań obronnych, ale jeśli zajdzie taka potrzeba, nie zawaha się chronić swoich uzasadnionych interesów przed jakąkolwiek nową agresją" - oświadczył szef irańskiej dyplomacji.

11:3114.04.2024

Gen. Skrzypczak: nocny atak na Izrael jest kompromitującą klęską Iranu

Były dowódca Wojsk Lądowych gen. Waldemar Skrzypczak nazwał nocny atak na Izrael kompromitującą klęską Iranu. Dodał, że Iran w razie odwetu Izraela nie będzie w stanie się obronić ani kolejny raz zaatakować.

11:3014.04.2024

Reuters: większość irańskich dronów zestrzeliły nad Syrią myśliwce Izraela i USA

Większość irańskich dronów i rakiet przelatujących nad Syrią podczas nocnych ataków Teheranu na Izrael została zestrzelona przez izraelskie i amerykańskie myśliwce - podała w niedzielę agencja Reutera, powołując się na zachodnie źródła wywiadowcze.

Irańskie drony nie zdążyły dotrzeć do celów w Izraelu - zaznaczył Reuters. Źródła agencji poinformowały, że irańskie drony i pociski przeleciały nad południową Syrią w prowincji Deraa, nad Wzgórzami Golan i w kilku miejscach we wschodniej Syrii, wzdłuż granicy z Irakiem.

11:1814.04.2024

M. Paprocka: obawiam się, że w najbliższych dniach nie będzie spotkania Rady Gabinetowej lub RBN

W najbliższych dniach nie będzie przestrzeni do spotkania Rady Gabinetowej lub RBN ze względu na wtorkową wizytę prezydenta w USA i Kanadzie - poinformowała minister w Kancelarii Prezydenta RP Małgorzata Paprocka. Podkreśliła, że prezydent jest w stałym kontakcie z premierem i szefem MON.

10:3814.04.2024

Szejna: jesteśmy gotowi w każdej chwili do ewakuacji polskich obywateli

Gdyby doszło do eskalacji konfliktu, to jesteśmy w każdej chwili gotowi do ewakuacji polskich obywateli – zapewnił w niedzielę w TVP Info wiceminister MSZ Andrzej Szejna.

Szejna zapewnił i uspokoił rodziny bliskich mieszkających w Izraelu, że nikt nie zginął w wyniku sobotniego ataku przeprowadzonego przez Iran.

Zapytany o możliwość przeprowadzenia ewakuacji polskich obywateli przebywających w Izraelu zapewnił, że "jesteśmy gotowi w każdej chwili do ewakuacji polskich obywateli przybywających w Izraelu". Nie wykluczył również możliwości dalszej eskalacji konfliktu i odpowiedzi Izraela na przeprowadzony przez Iran atak.

10:1314.04.2024

Szef MSZ: brawo dla Izraela za odparcie irańskiej napaści powietrznej z kilku kierunków

Brawo dla Izraela za odparcie irańskiej napaści powietrznej z kilku kierunków - napisał w niedzielę na platformie X minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jego zdaniem teraz przydałoby się wzmocnienie izraelskiej obrony przeciwrakietowej oraz wyposażenie w podobne systemy Ukrainy.

07:4514.04.2024

Iran grozi kolejnymi atakami

Władze Iranu zagroziły w niedzielę, że użyją większej siły, jeśli Izrael dokona odwetu za sobotni atak dronami i pociskami – przekazała stacja CNN. Islamska Republika Iranu nie zawaha się skorzystać ze swojego niezbywalnego prawa do samoobrony, jeśli zajdzie taka potrzeba" – napisał w oświadczeniu stały przedstawiciel Iranu przy ONZ Amir Saeid Irawani.

06:5514.04.2024

06:4314.04.2024

03:0214.04.2024

Skutki irańskiego ostrzału: ranna 7-letnia dziewczynka, uszkodzona baza wojskowa

Większość irańskich pocisków została przechwycona przez obronę przeciwlotniczą, ale jeden z ataków ranił w Izraelu siedmioletnią dziewczynkę, a inny lekko uszkodził bazę wojskową – ogłosił w nocy z soboty na niedzielę rzecznik izraelskiej armii Daniel Hagari.

Według rzecznika Iran wystrzelił w kierunku Izraela łącznie ponad 200 obiektów, w tym dziesiątki pocisków balistycznych. Izraelskie myśliwce strąciły też dziesiątki pocisków manewrujących i dronów. Atak wciąż trwa – zaznaczył Hagari.

Rzecznik powiedział, że większość pocisków balistycznych zostało strąconych poza przestrzenią powietrzną Izraela. W wyniku ataku na pustyni Negew w południowej części Izraela ranna została jednak siedmioletnia dziewczynka.

W innym przypadku odnotowano „lekkie uszkodzenia infrastruktury” bazy wojskowej, również na południu Izraela – przekazał portal Times of Israel.

02:5514.04.2024

Polskie MSZ potępiło ataki na Izrael rozpoczęte przez Iran

MSZ RP oświadczyło w nocy z sobotę na niedzielę, że Polska z całą mocą potępia ataki na Izrael rozpoczęte przez Iran.

 "Wzywamy Iran i jego sojuszników do zachowania powściągliwości i natychmiastowego zaprzestania działań wojennych" - oznajmiło.

02:4614.04.2024

10-latek pierwszą osobą ranną w wyniku irańskiego ataku. Jest w ciężkim stanie

Izraelskie służby medyczne poinformowały w nocy z soboty na niedzielę o pierwszej osobie poszkodowanej z powodu trwającego ataku Iranu. Raniony odłamkiem 10-letni chłopiec ze wsi Beduinów w pobliżu miasta Arad na południu Izraela jest w ciężkim stanie – podał portal Times of Israel.

Portal powiadomił również o syrenach alarmu przeciwlotniczego i odgłosach wybuchów, słyszanych w różnych częściach Izraela, w tym w Jerozolimie. Odgłosy eksplozji słyszeli również w Jerozolimie dziennikarze Sky News.

Izraelska Czerwona Gwiazda Dawida podała, że jej lekarze zajmują się 10-latkiem, który został uderzony odłamkiem po przechwyceniu irańskiego drona przez obronę przeciwlotniczą. Chłopiec trafił do szpitala, a jego stan określono jako ciężki.

02:4114.04.2024

Biden: Nasze zobowiązanie na rzecz bezpieczeństwa Izraela jest żelazne

"Spotkałem się z moim zespołem ds. bezpieczeństwa narodowego, by uzyskać informacje na temat ataków Iranu przeciwko Izraelowi. Nasze zobowiązanie na rzecz bezpieczeństwa Izraela wobec zagrożeń z Iranu i jego pomocników jest żelazne" -  napisał w sobotę prezydent USA Joe Biden na portalu X.

W naradzie uczestniczyli wszyscy najważniejsi przedstawiciele administracji, w tym szef Pentagonu Lloyd Austin, sekretarz stanu Antony Blinken, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan, najwyższy rangą dowódca wojskowy gen. C.Q. Brown jr. oraz dyrektor CIA Bill Burns.

02:2214.04.2024

W świetle irańskiego ataku na Izrael, Izba Reprezentantów zmieni plan prac, by zająć się ustawą wspierającą Izrael

01:4014.04.2024

Ponad 100 irańskich dronów zostało zestrzelonych przez USA i Wielką Brytanię poza Izraelem

Rzecznik izraelskiego Ministerstwa Obrony powiedział Army Radio, że ponad 100 irańskich dronów z setek wystrzelonych w kierunku Izraela zostało już przechwyconych poza izraelską przestrzenią powietrzną.

Z raportu wynika, że drony zostały zestrzelone przez Stany Zjednoczone i Wielką Brytanię.

01:3214.04.2024

Brytyjskie samoloty wojskowe uczestniczą w zestrzeliwaniu irańskich dronów

Brytyjski premier Rishi Sunak potępił w nocy z soboty na niedzielę irański atak na Izrael i zapewnił, że Wielka Brytania będzie bronić Izraela. Stacja Sky News podała, że brytyjskie samoloty wojskowe uczestniczą w zestrzeliwaniu irańskich dronów.

"Z całą mocą potępiam lekkomyślny atak irańskiego reżimu na Izrael. Ataki te grożą zaognieniem napięć i destabilizacją regionu. Iran po raz kolejny pokazał, że zamierza siać chaos na własnym podwórku" - napisał Sunak w wydanym oświadczeniu.

"Wielka Brytania będzie nadal bronić bezpieczeństwa Izraela i wszystkich naszych regionalnych partnerów, w tym Jordanii i Iraku. Wraz z naszymi sojusznikami pilnie pracujemy nad ustabilizowaniem sytuacji i zapobieganiem dalszej eskalacji. Nikt nie chce dalszego rozlewu krwi" - dodał brytyjski premier.

01:2814.04.2024

Teheran świętuje atak na Izrael

W Teheranie trwa antyizraelski wiec po tym, jak Iran przeprowadził ataki na Izrael.

01:1614.04.2024

Przedstawicielstwo Iranu przy ONZ: Sobotni odwet na Izrael kończy sprawę, USA muszą trzymać się z dala

Atak Iranu na Izrael był odpowiedzią na izraelski atak na placówkę dyplomatyczną w Damaszku i sprawa może zostać uznana za zakończoną - poinformowało na portalu X w sobotę stałe przedstawicielstwo Iranu przy ONZ. Jednocześnie Iran przestrzegł Izrael i USA przed "kolejnym błędem".

"Przeprowadzony na mocy Artykułu 51 Karty Narodów Zjednoczonych, odnoszącego się do uzasadnionej obrony, działania wojskowe Iranu była odpowiedzią na agresję reżimu syjonistycznego na naszą placówkę dyplomatyczną w Damaszku. Sprawę można uznać za zakończoną. Jeżeli jednak reżim izraelski popełni kolejny błąd, reakcja Iranu będzie znacznie surowsza. Jest to konflikt pomiędzy Iranem a podłym reżimem izraelskim, od którego USA MUSZĄ TRZYMAĆ SIĘ Z DALA!" - poinformowała misja dyplomatyczna Iranu przy ONZ.

01:0514.04.2024

W Izraelu znów zawyły syreny

Niebo nad Jerozolimą zrobiło się jasne od irańskich pocisków. W mieście słychać alarmy przeciwbombowe.

00:5714.04.2024

Jak podają media, izraelska Żelazna Kopuła rozpoczęła zestrzeliwanie irańskich dronów nad Jerozolimą

00:5014.04.2024

Przedstawiciele USA potwierdzają, że zestrzelili część irańskich dronów

Amerykańscy urzędnicy potwierdzili, że siły USA zestrzeliły część irańskich dronów lecących w stronę Izraela - podały telewizje CNN i ABC. W Białym Domu trwa spotkanie prezydenta Bidena z doradcami i szefami służb. Nie podano jednak ani liczby, ani sposobu zestrzelenia bezzałogowców.

Pentagon odmawiał dotąd ujawnienia, jakie siły skierowano do regionu, lecz z danych publicznych wynika, że w czasie ataku nad Irakiem był powietrzny tankowiec KC-135, co sugeruje obecność amerykańskich myśliwców w pobliżu.

Biały Dom podał tymczasem, że trwa obecnie spotkanie prezydenta Bidena z jego zespołem ds. bezpieczeństwa narodowego, w tym szefami Pentagonu, Departamentu Stanu, CIA i innych służb. Przekazano jednocześnie, że publiczne wystąpienie prezydenta nie jest dziś przewidziane.

00:4214.04.2024

Iran zagroził, że podejmie działania przeciwko państwom, które pozwolą Izraelowi na zaatakowanie Iranu przez swoje terytorium

od 7 lat
Wideo

Ukraina rozpocznie oficjalne rozmowy o przystąpieniu do UE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Konflikt Iran kontra Izrael. Relacja na żywo - Portal i.pl

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska