Koniec konsultacji w sprawie 1 753 mln euro dla województwa kujawsko-pomorskiego

Maciej Czerniak
Maciej Czerniak
Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Do podziału z nowych funduszy unijnych między samorządy w Kujawsko-Pomorskiem jest blisko 1,8 mld euro
Do podziału z nowych funduszy unijnych między samorządy w Kujawsko-Pomorskiem jest blisko 1,8 mld euro Dariusz Bloch
Udostępnij:
Dyskusje na temat unijnych dotacji dla Kujaw i Pomorza w ramach nowej perspektywy trwały od jesieni 2021 roku. Odbyło 23 spotkania, m.in. z samorządowcami, 4 wysłuchania branżowe dotyczące komunikacji, przedsiębiorczości, spraw społecznych.

Zobacz wideo: Smaki Kujaw i Pomorza 3 - odcinek 33

Przedmiotem konsultacji była przyjęta przez zarząd województwa pierwsza wersja projektu programu regionalnego.

- Filary, wokół których zbudowany jest nasz program regionalny, to zielony ład, czyli przeciwdziałanie zmianom klimatycznym, nauka i rozwój technologiczny oraz konkurencyjna przedsiębiorczość. Proces konsultacji z partnerami społecznymi i gospodarczymi pozwala na dostosowanie przyjętych koncepcji do oczekiwań i potrzeb mieszkańców - mówił marszałek Piotr Całbecki pod koniec października, kiedy rozpoczynały się konsultacje.

To Cię może też zainteresować

Chodzi o podział Funduszy Europejskich dla Kujaw i Pomorza (FEKP) 2021-2027, nowego programu regionalnego, będącego podstawą inwestowania w województwie kujawsko-pomorskim unijnych środków nowej perspektywy. Budżet programu wynosi 1 753 miliony euro i ma zostać uruchomiony w lipcu. Urząd marszałkowski zapowiada, że konferencja podsumowująca odbędzie się 12 stycznia.

W ramach konsultacji odbyły się 23 spotkania, m.in. dla największych miast, powiatów i partnerów społeczno-gospodarczych w największych miastach regionu. Poza tym miały miejsce wysłuchania branżowe w dziedzinach: przedsiębiorczości, środowiska i transportu, zdrowia i spraw społecznych, polityki terytorialnej. Do FEKP łącznie złożono łącznie blisko 900 uwag, z czego - jak podkreśla urząd - 314 dotyczyło konieczności utworzenia ośrodka opieki paliatywnej we Włocławku.

Wato podkreślić, że negocjacje programu z Komisją Europejską mają się rozpocząć w marcu, a Komisja Europejska powinna zaakceptować go w maju.

Ile pieniędzy na mieszkańca?

5 listopada marszałek Piotr Całbecki spotkał się z prezydentami największych miast regionu, w którym uczestniczyli prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, Torunia - Michał Zaleski, Włocławka - Marek Wojtkowski, Grudziądza - Maciej Glamowski, Inowrocławia - Ryszard Brejza. Z kolei 19, 22 i 24 listopada odbyły się konsultacje dotyczące miejskich obszarów funkcjonalnych, nazywanych regionalnymi lokomotywami rozwoju.

W grudniu natomiast przyjęto nową, uwzględniającą wysunięte w konsultacjach uwagi i wnioski, wersję FEKP 2021-2027. Jednym z priorytetów ma być spójność i dostępność regionu (pieniądze na drogi lokalne), podkreślono również potencjał endogeniczny regionu (z naciskiem na projekty dotyczące zrównoważonej turystyki i bezpieczeństwa na obszarach poza miastami). W projekcie zauważyć można również nacisk na społeczny wymiar województwa (równy dostęp do opieki zdrowotnej) i sprawienie by kujawsko-pomorskie stało się regionem bliskim mieszkańcom (tu spodziewać się można wsparcia na działania aktywizujące młodych na rynku pracy, podnoszenie kwalifikacji zawodowych i w ogóle zwiększanie zdolności do zatrudnienia, zwłaszcza wśród grup znajdujących się w niekorzystnej sytuacji).

Mają się też znaleźć pieniądze również na budowę bazy sportowej, szpitale powiatowe, kształcenie zawodowe i ogólne, rozwój przedszkoli, modernizację sieci ciepłowniczych czy paliwa alternatywne.

Ile realnie pieniędzy trafi do nas? Wiadomo, że na jednego mieszkańca w ramach bydgoskiego Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego czyli ZIT Bydgoskiego tworzonego na bazie Stowarzyszenia Metropolia Bydgoszcz przypadnie 180 euro.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Pomorska
Dodaj ogłoszenie