Zobacz wideo: Smaki Kujaw i Pomorza 3 - odcinek 33
Przedmiotem konsultacji była przyjęta przez zarząd województwa pierwsza wersja projektu programu regionalnego.
- Filary, wokół których zbudowany jest nasz program regionalny, to zielony ład, czyli przeciwdziałanie zmianom klimatycznym, nauka i rozwój technologiczny oraz konkurencyjna przedsiębiorczość. Proces konsultacji z partnerami społecznymi i gospodarczymi pozwala na dostosowanie przyjętych koncepcji do oczekiwań i potrzeb mieszkańców - mówił marszałek Piotr Całbecki pod koniec października, kiedy rozpoczynały się konsultacje.
To Cię może też zainteresować
Chodzi o podział Funduszy Europejskich dla Kujaw i Pomorza (FEKP) 2021-2027, nowego programu regionalnego, będącego podstawą inwestowania w województwie kujawsko-pomorskim unijnych środków nowej perspektywy. Budżet programu wynosi 1 753 miliony euro i ma zostać uruchomiony w lipcu. Urząd marszałkowski zapowiada, że konferencja podsumowująca odbędzie się 12 stycznia.
W ramach konsultacji odbyły się 23 spotkania, m.in. dla największych miast, powiatów i partnerów społeczno-gospodarczych w największych miastach regionu. Poza tym miały miejsce wysłuchania branżowe w dziedzinach: przedsiębiorczości, środowiska i transportu, zdrowia i spraw społecznych, polityki terytorialnej. Do FEKP łącznie złożono łącznie blisko 900 uwag, z czego - jak podkreśla urząd - 314 dotyczyło konieczności utworzenia ośrodka opieki paliatywnej we Włocławku.
Wato podkreślić, że negocjacje programu z Komisją Europejską mają się rozpocząć w marcu, a Komisja Europejska powinna zaakceptować go w maju.
Ile pieniędzy na mieszkańca?
5 listopada marszałek Piotr Całbecki spotkał się z prezydentami największych miast regionu, w którym uczestniczyli prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, Torunia - Michał Zaleski, Włocławka - Marek Wojtkowski, Grudziądza - Maciej Glamowski, Inowrocławia - Ryszard Brejza. Z kolei 19, 22 i 24 listopada odbyły się konsultacje dotyczące miejskich obszarów funkcjonalnych, nazywanych regionalnymi lokomotywami rozwoju.
W grudniu natomiast przyjęto nową, uwzględniającą wysunięte w konsultacjach uwagi i wnioski, wersję FEKP 2021-2027. Jednym z priorytetów ma być spójność i dostępność regionu (pieniądze na drogi lokalne), podkreślono również potencjał endogeniczny regionu (z naciskiem na projekty dotyczące zrównoważonej turystyki i bezpieczeństwa na obszarach poza miastami). W projekcie zauważyć można również nacisk na społeczny wymiar województwa (równy dostęp do opieki zdrowotnej) i sprawienie by kujawsko-pomorskie stało się regionem bliskim mieszkańcom (tu spodziewać się można wsparcia na działania aktywizujące młodych na rynku pracy, podnoszenie kwalifikacji zawodowych i w ogóle zwiększanie zdolności do zatrudnienia, zwłaszcza wśród grup znajdujących się w niekorzystnej sytuacji).
Mają się też znaleźć pieniądze również na budowę bazy sportowej, szpitale powiatowe, kształcenie zawodowe i ogólne, rozwój przedszkoli, modernizację sieci ciepłowniczych czy paliwa alternatywne.
Ile realnie pieniędzy trafi do nas? Wiadomo, że na jednego mieszkańca w ramach bydgoskiego Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego czyli ZIT Bydgoskiego tworzonego na bazie Stowarzyszenia Metropolia Bydgoszcz przypadnie 180 euro.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?