Zobacz wideo: Pandemia przybiera na sile. Coraz więcej zgonów chorych na Covid-19
- Chcemy opracować program, w którym ujęte zostaną konkretne działania - co mamy zrobić, kiedy, aby przeciwdziałać dyskryminowaniu osób zagrożonych wykluczeniem - mówiła Iwona Waszkiewicz, zastępca prezydenta Bydgoszczy oraz przewodnicząca Rady ds. Równego Traktowania podczas konferencji prasowej w bydgoskim ratuszu, gdzie podpisana została umowa na opracowanie programu.
To kontynuacja działań miasta w tym zakresie. Prace nad tworzeniem Programu na rzecz równego traktowania w Bydgoszczy rozpoczęły się na początku roku. W ramach tych prac powstała diagnoza dla Bydgoszczy pokazująca sytuację grup społecznych narażonych na wykluczenie. O jej przygotowanie miasto poprosiło dr Annę Strzałkowską z Uniwersytetu Gdańskiego, specjalizującą się w zagadnieniach związanych z przeciwdziałaniem dyskryminacji i wykluczeniem społecznym.
W dyskusjach poruszających problem równego traktowania mógł wziąć udział każdy, kto wyraził chęć. Brali w nich udział również specjaliści w danych dziedzinach, społecznicy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, politycy, osoby z różnych instytucji. Byli też przedstawiciele Kościoła Katolickiego. Założenie jest takie, by w 2030 Bydgoszcz była wolna od dyskryminacji. Autorzy opracowania, które stało się punktem wyjścia do dyskusji trwających od niemal pół roku, wskazali grupy osób zagrożonych wykluczeniem ze względu na: płeć, wiek, niepełnosprawność, pochodzenie i narodowość, wyznanie, orientacja seksualna.
To Cię może też zainteresować
- W proces badania, diagnozy problemu włączyło się kilkadziesiąt osób - mówi Anna Strzałkowska. - Pracowaliśmy przez ponad pół roku z osobami z różnych środowisk, z przedstawicielami straży miejskiej, policji. Mam poczucie, że powstał materiał konkretny, merytoryczny właśnie dzięki zaangażowaniu członkiń i członków rady. To czasami było poszukiwanie ekspertów metodą kuli śniegowej Czasami musieliśmy szukać sposobu, jak dotrzeć do różnych osób, by w tym raporcie były reprezentowane wszystkie środowiska. Kierunków działań jest aż 58 - wyliczała Strzałkowska.
Zostanie oszacowany koszt projektu
Teraz otwierany jest znów kilkumiesięczny proces, bo, jak mówią osoby zaangażowane w prace, kierunki działań są ogólne, "jak rama obrazu". - A to, co znajdzie się w programie, to musza być konkrety - dodaje Strzałkowska. - Będziemy znów pracowali z szerokim gronem ekspertów. Ono musi być rozszerzone o kadrę urzędu. Urzędnicy brali udział w naszej diagnozie, ale nie aż tak licznie. W programie znajdzie się również wskazanie podmiotów do realizacji programu i opracowanie ram finansowych.
Proces ma zakończyć się przed wakacjami.
Prace związane z opracowaniem bydgoskiego programu równego działań na rzecz równego traktowania są kontynuacją działań podejmowanych w Bydgoszczy w obszarze przeciwdziałania dyskryminacji i równego traktowania. Od kilku lat realizowany jest miejski projekt społeczny „Szkoła Otwarta i Tolerancyjna”. W styczniu bieżącego roku Urząd Miasta Bydgoszczy został sygnatariuszem Karty Różnorodności. Opracowana została diagnoza sytuacji grup narażonych na wykluczenie oraz kierunki działań w zakresie polityki równego traktowania dla Miasta Bydgoszczy. W październiku 2021 roku Bydgoszcz przyjęła Europejską Kartę Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym.
