https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koniec kwotowania produkcji mleka w Unii Europejskiej - Forum Rolnicze w Toruniu

AGW, pio
Dr Roman Sass i dr hab. Andrzej Parzonko
Dr Roman Sass i dr hab. Andrzej Parzonko AGW
Rozpoczęło się Forum Rolnicze "Gazety Pomorskiej". Producenci i hodowcy bydła mlecznego w tym roku zauważają symptomy spadku rentowności tej - do tej pory - najbardziej rentownej działalności rolnej. Jak temu zaradzić? Nie tylko na to pytanie próbują odpowiedzieć prelegenci.

W panelu o tytule "Koniec kwotowania produkcji mleka w Unii Europejskiej. Jak polskie gospodarstwa powinny przygotować się do tej zmiany? Czy grupy producenckie i inne organizacje branżowe mogą ochronić rolników przed możliwymi skokami w popycie i podaży?" uczestniczy ok. 80 rolników z całego regionu.

Dr Roman Sass, dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego mówi o sytuacji ekonomicznej gospodarstw mlecznych w województwie kujawsko-pomorskim w latach 2004-2012 i możliwości ich rozwoju po zaprzestaniu kwotowania mleka.

- Gospodarstwa, posiadające przynajmniej 50 krów, lepiej radzą sobie niż te, mające do 20 krów - mówi Sass. - Te większe zatrudniają dodatkowe osoby, więcej inwestują w maszyny rolnicze i sprzęt. Lepiej także wykorzystują powierzchnię ziemi. Tak wynika z naszej analizy. Natomiast tam, gdzie jest mało zwierząt, powierzchnia ziemi nie jest w pełni wykorzystywana.

Dyrektor Sass porównuje również mleczność krów. - W przeliczeniu na sztuki bydła, jest ona większa w przypadku gospodarstw, które hodują przynajmniej 50 krów.

Nowoczesną Wieś znajdziesz także na Facebooku - dołącz do nas!

W swoim wystąpieniu dyrektor KPODR omawia potencjał produkcyjny gospodarstw mlecznych, pogłowie bydła i krów oraz intensywność wykorzystania powierzchni paszowej. Podejmuje też temat produkcji, kosztów i dochodów gospodarstw mlecznych. Kolejnym punktem są inwestycje i zadłużenie gospodarstw. Dr Sass przedstawia także prognozę liczby gospodarstw i produkcji mleka do 2020 r.

Drugim z prelegentów tego panelu jest dr hab. inż. Andrzej Parzonko, ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Analizuje, czy polskie gospodarstwa mleczne i mleczarnie będą w stanie funkcjonować i rozwijać się w rosnącej konkurencyjności. Mówi o tym, co czeka rynek po 2014 i gdzie upatrywać swojej szansy.

- O kwotowaniu mleka powinniśmy zacząć rozmawiać 5 lat temu. Teraz jest za późno. Wiadomo bowiem, że kwotowanie produkcji mleka w Unii Europejskiej kończy się - zaznacza Parzonko. Nadal jednak należy zwracać uwagę na zagadnienia z tym związane.

Mówi także o tym, że współcześnie mleko i produkty z niego wytwarzane mają charakter globalny, światowy i jest to jedna z najbardziej rozwojowych branż. - W ostatnich siedmiu latach produkcja mleka wzrosła prawie o 18 procent - informuje. - Największy wzrost notuje się w Indiach: o ponad 37 procent. Dalej są Chiny z 30-procentowym wzrostem.

O rosnącym zapotrzebowaniu na ser także wspomina. - Dobry kierunek obierają więc mleczarnie, które zamierzają zwiększyć produkcję serów - kontynuuje ekspert.

Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

S
STANISŁAW

-- MLEKO i rolnictwo na całym świecie będzie przestwione ,na zrównoważone i bez przemysłowej produkcji    

 -- ,wzorce nauka światowa  ,,wg naszych wzorców od lat , sprzed  90 - tych 

-- koniec nowoczesnych gatunków i GMO ,,,STARE GATUNKI ,,  najpierw są do leczenia ,pózniej będą ulepszane będą pożywieniem ,, dla nauki najważniejsze jest wyżywienie planety izwiększającej się populacji , ale brakuje wody ,, dla 2/3 ludnosci                                                                                

-- od lat 60 - tych szukałem rozwiążań ,, jak wszystko zniszczą ta wiedza się przyda ,  iświat docenił naszą wiedzę ,bez tej wiedzy świat by cofnął się do średniowiecza ,,,,                                            ,,,,,,, ogólnie otrzymujemy środki za EKOLOGIĘ ,BIOLOGIĘ , JAKO WKŁAD WYBITYNY DO NAUKI ŚWIATOWEJ !!!!!!!!!!!

 

-- POWIATY OTRZYMAŁY środki na ,,medycnę ,, i ok 500 klinik rehabilitacji najnowcześnijszej na świecie ,finsuje nauka i środki  ,                                                                                                            

--   teraz   -,zaliczka   dla jednego powiatu na dydaktykę i bedzie uczył inne powiaty ,, to praca i nauka dla młodzieży ,gminy i szkoły gastronomiczne ,,,  leczenie dietą ,ziołami i ruchem ,,,                      

-- najpierw dla pacjentów którym medycna nie potrafi pomóc , bezwłady centralne po ok10 złmaniach i urazach , to błyskawiczna regenracja , nerwów 23 dni ,kosci 42 dni ,, nad zagadnieniami pracowały miliony i pracują nowe niewyobrazalne dziedziny nauki ,,,,,,  NAUKA WNOSI O REGION CAŁE POMORZE ,NA CENTRUM NAUKI ŚWIATOWEJ ,  środki śą na 59 lat zarezerwowane , biologia za przemysł ,ważną mamy wiedzę i bez syndromu niższosci ,,,,to tysiące tematów i presiż w świecie 

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska