Superksiężycem nazywany jest księżyc w pełni w momencie, gdy Słońce, Księżyc i Ziemia znajdują się względem siebie w linii prostej, a Księżyc dodatkowo jest w swoim perygeum. Położenie takie występuje średnio raz na rok. Księżyc wówczas dla obserwatorów jest do 14% większy i świeci do 30% jaśniej niż w apogeum (tzw. punkt największego oddalenia).
Jednak to wydarzenie będzie jeszcze bardziej niesamowite jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, iż dojdzie do całkowitego zaćmienia tegoż Superksiężyc. A takie wydarzenie na niebie ponownie zobaczymy prawdopodobnie dopiero za 28 lat!
Początek zjawiska będzie miało miejsce o 02:10, natomiast całkowite zaćmienie rozpocznie się o 04:11, maksymalną fazę osiągnie o 04:47 a koniec o 05:24, całe zjawisko będzie trawało do 07:24.
Krwawy Księżyc | Create infographics
Jest też jednak nieco mniej optymistyczny akcent w tym zdarzeniu. Otóż, jak mówią proroctwa, Krwawy Księżyc może zwiastować poważne komplikacje. Również w Biblii w kilku miejscach tak Starego jak i Nowego Testamentu zaznaczono, że przed nadejściem końca świata Księżyc zabarwi się na czerwono. I właśnie te proroctwa posłużyły amerykańskiemu pastorowi Johnowi Hagee za podstawę do głoszenia tezy o wielkich historycznych zmianach. Na pewno nie na dobre...
Podobnego zdania jest brytyjski profesor Robert Walsh. Jego zdaniem koniec świata jest nieunikniony i nastąpi pomiędzy 22 a 28 września 2015 roku. W Ziemię ma uderzyć kometa, która będzie miała 11 kilometrów średnicy (ta, przez którą wyginęły dinozaury miał 10 kilometrów). Według brytyjskiego naukowca ludzkość ma minimalną szansę, aby wyjść cało z grożącej nam katastrofy.
Nieco inaczej w tej kwestii wypowiadają się astronomowie, którzy przyznają, że faktycznie zjawiska, jakie w ostatnim czasie obserwujemy na niebie są rzadkie - występują raz na kilkanaście, kilkadziesiąt lat, jednak z pewnością nie są nadzwyczajne. Termin "krwawy księżyc" również nie jest przez nich stosowany.
W Polsce krwawego księżyca nie zobaczymy (lub widoczny będzie jedynie niewielki fragment). Szansę na to będziemy mieć dopiero w grudniu 2029 roku.
Co możemy zauważyć na powierzchni Księżyca. STORYFUL/x-news