Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koniec z naklejkami na owocach i warzywach? Potrzebne nowe metody znakowania

Oprac. AGW
Etykiety samoprzylepne są czasami umieszczane na warzywach i owocach, by oznaczyć kraj pochodzenia lub markę. Nie wszystkie np. jabłka czy pomidory udaje się sprzedać. Wtedy są wyrzucane, ale naklejki negatywnie wpływają na kompostowanie. Dlatego Belgia zdecydowała, że z początkiem przyszłego roku naklejki z owoców i warzyw znikną. Taki zakaz może wkrótce pojawić się w innych unijnych krajach.  Za niespełna 10 miesięcy (od stycznia 2021 roku) Belgia zabroni stosowania etykiet samoprzylepnych umieszczanych bezpośrednio na warzywach i owocach. Dlaczego powinni o tym wiedzieć polscy sadownicy i producenci warzyw? Eksperci ze Stowarzyszenia Unia Owocowa przewidują, że przepisy na wzór flamandzki może wkrótce wprowadzić więcej krajów UE.Regulacje uchwalone w Belgii, w ramach flamandzkiego rozporządzenia w sprawie zrównoważonego zarządzania cyklami materiałowymi i odpadami (Flemish Regulation on the sustainable management of material cycles and waste, VLAREMA) - co warto o nich wiedzieć?- stosowanie etykiet samoprzylepnych umieszczanych bezpośrednio na warzywach i owocach jest zabronione,- etykietę można będzie umieścić, jeśli informacje na etykiecie są funkcjonalne lub wymagane przez prawo. Pierwsze kraje Europy, zaczynają samodzielnie i z wyprzedzeniem przepisów unijnych wprowadzać ograniczenia w znakowaniu owoców i warzyw, podaje Unia Owocowa.
Etykiety samoprzylepne są czasami umieszczane na warzywach i owocach, by oznaczyć kraj pochodzenia lub markę. Nie wszystkie np. jabłka czy pomidory udaje się sprzedać. Wtedy są wyrzucane, ale naklejki negatywnie wpływają na kompostowanie. Dlatego Belgia zdecydowała, że z początkiem przyszłego roku naklejki z owoców i warzyw znikną. Taki zakaz może wkrótce pojawić się w innych unijnych krajach. Za niespełna 10 miesięcy (od stycznia 2021 roku) Belgia zabroni stosowania etykiet samoprzylepnych umieszczanych bezpośrednio na warzywach i owocach. Dlaczego powinni o tym wiedzieć polscy sadownicy i producenci warzyw? Eksperci ze Stowarzyszenia Unia Owocowa przewidują, że przepisy na wzór flamandzki może wkrótce wprowadzić więcej krajów UE.Regulacje uchwalone w Belgii, w ramach flamandzkiego rozporządzenia w sprawie zrównoważonego zarządzania cyklami materiałowymi i odpadami (Flemish Regulation on the sustainable management of material cycles and waste, VLAREMA) - co warto o nich wiedzieć?- stosowanie etykiet samoprzylepnych umieszczanych bezpośrednio na warzywach i owocach jest zabronione,- etykietę można będzie umieścić, jeśli informacje na etykiecie są funkcjonalne lub wymagane przez prawo. Pierwsze kraje Europy, zaczynają samodzielnie i z wyprzedzeniem przepisów unijnych wprowadzać ograniczenia w znakowaniu owoców i warzyw, podaje Unia Owocowa. pixabay.com/Squirrel_photos
Etykiety samoprzylepne są czasami umieszczane na warzywach i owocach, by oznaczyć kraj pochodzenia lub markę. Nie wszystkie np. jabłka czy pomidory udaje się sprzedać. Wtedy są wyrzucane, ale naklejki negatywnie wpływają na kompostowanie. Dlatego Belgia zdecydowała, że z początkiem przyszłego roku naklejki z owoców i warzyw znikną. Taki zakaz może wkrótce pojawić się w innych unijnych krajach.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska