Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koniec z OFE. Co z pieniędzmi? "Każdy uczestnik będzie miał do wyboru dwa warianty"

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Między czerwcem a sierpniem tego roku zdecydujemy co zrobimy ze zgromadzonymi środkami.
Między czerwcem a sierpniem tego roku zdecydujemy co zrobimy ze zgromadzonymi środkami. Adam Jankowski/ Polska Press
Rząd przyjął ustawę o przekształceniu OFE, która ma wejść w życie w połowie tego roku. OFE przestaną działać w dotychczasowej formie, a każdy członek OFE będzie miał do wyboru dwa warianty. Domyślnie środki z OFE trafią na indywidualne konto emerytalne (IKE). Jednak możliwe będzie przeniesieniu środków w całości do ZUS. Obecnie w otwartych funduszach emerytalnych jest ok. 15,4 mln członków, a średnie saldo na rachunku wynosi 9 689 zł.

Rada Ministrów przyjęła we wtorek ustawę o przekształceniu OFE, która ma wejść w życie w połowie tego roku. Zgodnie z tym, obecny model funkcjonowania otwartych funduszy emerytalnych (OFE) zostanie zmieniony.

Domyślnie, środki z OFE mają trafić na indywidualne konto emerytalne (IKE). Wybór IKE nie wymaga żadnych aktywności – środki zostaną przekazane automatycznie. Jednak możliwe będzie złożenie deklaracji o przeniesieniu swoich środków w całości do ZUS. Warto podkreślić, że pieniądze zgromadzone w IKE będą prywatne i dziedziczone, w przeciwieństwie do środków w ZUS.

- Środki zgromadzone na IKE będą prywatną własnością oszczędzającego i nie będą mogły stanowić przedmiotu transferu do budżetu państwa. Sprawa jest prosta: było OFE, pieniądze były publiczne. Będzie IKE, pieniądze będą prywatne – mówi Tadeusz Kościński, minister finansów, funduszy i polityki regionalnej, cytowany w komunikacie.- Tworzymy podstawy dla systemowego gromadzenia oszczędności na "jesień życia", a przy tym zatrzymujemy szkodliwy odpływ kapitału z polskiej giełdy- dodał.

Transfer środków nastąpi na początku 2022 roku. Wtedy Powszechne Towarzystwa Emerytalne obecnie prowadzące OFE staną się Towarzystwami Funduszy Inwestycyjnych prowadzącymi specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte (SFIO), w które przekształcą się dzisiejsze Otwarte Fundusze Emerytalne.

Kolejne lockdowny, restrykcje, nowe zasady bezpieczeństwa oraz czasowe zamknięcia niektórych obiektów sprawiły, że sieci handlowe musiały w błyskawicznym tempie podejmować decyzje i dostosowywać się do nowych zasad.

W których sklepach najchętniej robimy zakupy? "Ostatni rok b...

Ze względu na to, że emerytury z ZUS są opodatkowane podatkiem dochodowym PIT stawką 17 proc. lub 32 proc. – aby zachować równowagę – ze środków OFE zostanie pobrana jednorazowa opłata przekształceniowa na rzecz Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w łącznej wysokości 15 proc. wartości aktywów OFE.

Zakładamy, że IKE staną się dla Polaków powszechnym sposobem oszczędzania na emeryturę. Łącznie z Pracowniczymi Planami Kapitałowymi wpisują się w jeden z filarów Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju – wzmacniają finansowe zabezpieczenie przyszłych emerytów, a jednocześnie budują kapitał dla rozwoju i zwiększają możliwości inwestycyjne państwa – mówi wiceminister Waldemar Buda, cytowany w komunikacie.

Przekształcenie OFE w IKE ma pozwolić przekazać Polakom pieniądze zgromadzone przez nich w OFE- wyjaśniono w komunikacie. Zgodnie z ustawą, środki zgromadzone na IKE będą prywatną własnością oszczędzającego i nie będą mogły stanowić przedmiotu transferu do budżetu państwa. W OFE pieniądze były publiczne.

Ta propozycja ma cel głównie fiskalny

- Ta propozycja ma cel głównie fiskalny. W krótkim i długim terminie zyskuje na niej budżet. Członek OFE, czy wybierze IKE, czy ZUS, to zawsze coś traci – skomentował w TVN24 główny ekonomista Pracodawców RP prof. Paweł Wojciechowski.

Jego zdaniem jest to "demontaż buforu systemu emerytalnego, jakim były OFE". - Są trzy strony tego systemu: rynek, państwo, czyli budżet, oraz klient. Między tymi trzema stronami jest o to gra o sumie zerowej. W przypadku tej zmiany zarówno w krótkim okresie, jak i długim zyskuje budżet – wyjaśnia.

– Po pierwsze państwo pobierze podatek, zwany opłatą przekształceniową, a po drugie ZUS będzie pobierał w przyszłości pełną składkę od naszych wynagrodzeń, czyli 19,52 proc. – dodaje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Koniec z OFE. Co z pieniędzmi? "Każdy uczestnik będzie miał do wyboru dwa warianty" - Portal i.pl

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska