Do ścisłej dziesiątki finalistów Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina zakwalifikował się Szymon Nehring. To jedyny Polak w tym gronie. Na dodatek, wychowanek Akademii Muzycznej w Bydgoszczy u prof Stefana Wojtasa.
#szymonnehring #konkurschopinowski2015 #chopin2015 #chopincompetition2015
Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Chopin2015_TVP (@chopin2015_tvp) 15 Paź, 2015 o 9:53 PDT
Przed nim ostatni etap konkursu. Finaliści rozpoczęli występy wczoraj. Przesłuchania potrwają do 20 października.
Razem z Nehringiem do finału dostali się pianiści z ośmiu krajów. To Seong-Jin Cho (Korea Południowa), Aljosa Jurnić (Chorwacja), Aimi Kobayashi (Japonia), Kate Liu, Eric Lu (Stany Zjednoczone), Georgijs Osokins (Łotwa), Charles Richard-Hamelin, Yike (Tony) Yang (Kanada) oraz Dmitry Shishkin (Rosja).
Transmisja online z finału konkursu chopinowskiego poniżej.
Szymon Nehring ma 20 lat i pochodzi z Krakowa. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 5 lat. Jest absolwentem krakowskiej Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia im. M. Karłowicza i Ogólnokształcącej Szkoły Muzyczną II stopnia im. F. Chopina w Krakowie.
Do Akademii Muzycznej dwa lata temu zaprosiła go prof. Katarzyna Popowa-Zydroń, która obecnie przewodniczy jury XVII Konkursu im. Fryderyka Chopina. Do najważniejszych osiągnięć młodego pianisty z Krakowa należy zaliczyć zdobycie I nagrody i wyróżnienie za najlepsze wykonanie utworu kompozytora węgierskiego w III Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Chopin + ...” w Budapeszcie w 2010 roku. Nehring został również doceniony między innymi przez jury Międzynarodowego Konkursu dla Młodych Pianistów „Krok ku mistrzostwu” w Petersburgu w 2011 roku, gdzie zdobył III nagrodę. Nehring ma również na koncie zwycięstwo w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w Narwie w 2012 roku.
Pianistę dobrze zna Paweł Wakarecy, który zaprezentował się w finale konkursu chopinowskiego w 2010 roku.- Na koncertach mistrzowskich spotykaliśmy się z Szymonem już wiele lat temu - mówi Wakarecy. - On jest niezwykle uzdolnionym muzykiem. I nie chodzi tu tylko o jego warsztat, o technikę grania. Ma niesamowitą wyobraźnię muzyczną. Jest pianistą inteligentnym i takim, który potrafi projektować grę wielowarstwowo i tak też interpretować dźwięki - zaznacza muzyk. - Na tym etapie konkursu nie czuje się już tak bardzo presji, rywalizacji. Grając wraz z orkiestrą, można już tylko czerpać przyjemność z uczestniczenia w tym wielkim święcie muzyki, cieszyć się jej pięknem.