Głównym celem organizowania konkursu jest upowszechnianie i pielęgnowanie kaszubskich tradycji. W tegorocznym konkursie wzięło udział aż 78 hafciarzy, którzy do oceny zgłosili ponad 400 prac. Jury w składzie: pomysłodawca konkursu, kustosz wystawy Edmund Szymikowski, Jadwiga Sommer, Ewa Gilewska i Benita Grzenkowicz-Ropela oceniali prace w trzech kategoriach wiekowych: dzieci, młodzież i osoby dorosłe. Komisja, oceniając prace brała pod uwagę ich zgodność z ornamentyką poszczególnych szkół haftu kaszubskiego, właściwą kolorystykę wzorów, oryginalność kompozycji i poziom wykonania technicznego. Poziom prac oceniono jako bardzo wysoki.
Pośród uhonorowanych pierwszymi miejscami w poszczególnych kategoriach znalazły się tucholskie twórczynie - Łucja Chyła, Antonina Olszewska, Jolanta Parszuta i Marianna Weilandt. Dla tucholskich hafciarek były też drugie i trzecie miejsca oraz liczne wyróżnienia.
Od 23 lipca do 31 sierpnia prace konkursowe wraz z innymi historycznymi haftami zaprezentowane i wyeksponowane zostaną w Nadbałtyckim Centrum Kultury, w kościele św. Jana w Gdańsku na wystawie „Barwy pomorskiej tradycji. Hafty kaszubskie“. - Prace naszych twórczyń czepce, obrusy, serwety i bieżniki promujące nasz region zachwycą niejednego obcokrajowca i polskiego turystę, który odwiedzi w tym czasie Gdańsk - mówi Maria Ollick, prezeska Borowuiackiego Towarzystwa Kultury. - Jestem dumna z naszych pań.