Bydgoski Festiwal Kultury Węgierskiej 2023 to wydarzenie promujące kulturę węgierską w Bydgoszczy oraz regionie KujawskoPomorskim. Umacnia relacje bydgosko-węgierskie oraz regionalne, odbywa się cyklicznie od 2013 roku. Angażuje sympatyków kultury węgierskiej, integruje i edukuje uczniów, a w tym roku także międzynarodowej społeczności ze szkoły International School of Bydgoszcz.
Co ciekawego na festiwalu
Wydarzenia Festiwalowe mają miejsce w lokalizacjach związanych z tematyką węgierską, to m.in. rzeźba Flisaka hr. Czakiego na Nabrzeżu im. Prezydenta Narutowicza, przy Rondzie Trajtlera, nad bydgoskim Balatonem. Jest też tablica upamiętniająca wydarzenia z 1956 roku przy ul. Gdańskiej.
Festiwal rozpoczął 18 maja zwiedzaniem i poszukiwaniem „Węgierskich śladów w Bydgoszczy”. Była to okazja, by wspólnie poznać symbole, zobaczyć miasto z innej perspektywy, od strony rzeki, od projektu kanału do Młynów Rothera. Hungarika, symbole Węgier są zróżnicowane: od kostki Rubika po gulasz węgierski. Można było wziąć udział w turnieju edukacyjnym o roli dyplomacji. W programie znalazło się też spotkanie z konsulem honorowym Węgier w Bydgoszczy, Markiem A. Pietrzakiem.
Wino węgierskie, a jednak bydgoskie
W piątek, 19 maja odbyła się uroczystość z okazji 10 lat istnienia konsulatu honorowego Węgier w Bydgoszczy. Jubileusz połączony był z prezentacją XIII edycji prezentacji wina "Bydgostia Consular Marek Pietrzak".
"Ta wypromowana marka win z różnych regionów winiarskich sygnowana Bydgostia Consular jest znakomitym, oryginalnym nośnikiem promocyjnym miasta. Tegoroczne wino, a to już XIII edycja MAGYARORSZÁG KONZULÁTUSA TISZTELETBELI KONZUL BYDGOSZCZBAN" - informuje Konsulat. Wino pochodzi z regionu Balatonboglár.
Wydarzenie jest współfinansowane przez Miasto Bydgoszcz oraz Instytut Kultury Węgierskiej w Warszawie im. Ferenca Liszta.
