Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konta dla uczniów 2022 - to oferują banki. To może zrobić na koncie nastolatek, a tego nie może

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Nastoletni właściciel konta nie może korzystać z karty kredytowej i nie dostanie pożyczki.
Nastoletni właściciel konta nie może korzystać z karty kredytowej i nie dostanie pożyczki. Łukasz Kaczanowski
Początek roku szkolnego to zawsze moment, gdy wielu rodziców podejmuje decyzję, żeby założyć konto uczniowi - swojemu dziecku. Można to zrobić tak, by mieć wgląd, co robi z pieniędzmi.

Choć banki oferują już konta nawet dla małych dzieci, to najszersza oferta jest dostępna dla nastolatków (13 - 17 lat).

To może na koncie uczeń, a tego mu nie wolno

Wynika to z polskich przepisów, gdyż wtedy nastolatek nabywa częściową zdolność do czynności prawnych.

Na koncie dla osoby małoletniej stosowany jest limit wydatków, wynikający z tzw. zwykłego zarządu, co daje zabezpieczenie i możliwość kontrolowania jego pieniędzy.

- Zakładając konto dla dziecka, rodzice zyskują kontrolę nad wydatkami nastolatka, a ono wygodny dostęp do pieniędzy w każdej sytuacji - mówi Joanna Moskalik, naczelnik Wydziału Produktów Płatniczych, Depozytowych i Inwestycyjnych Banku Pocztowego. - Większość funkcjonalności produktów płatniczych jest dostępna dla nastolatków. W naszym banku np. udostępniamy najpopularniejsze wśród młodych osób płatności mobilne realizowane telefonem, zegarkiem lub opaską. Klient ma do wyboru m.in. ekologiczną kartę wirtualną, czy też unikalną na polskim rynku kartę biometryczną.

Co może, a czego nie wolno nastoletniemu właścicielowi konta?

"Może zlecać przelewy, wypłacać pieniądze z bankomatów, doładowywać telefon czy abonamenty w grach, korzystać z płatności zbliżeniowych (w karcie i telefonie), z Blika, kupować bilety komunikacyjne w aplikacji, zarządzać oszczędnościami" - analizuje Wojciech Boczoń, ekspert z portalu Bankier.pl.

Nie może natomiast korzystać z oferty kredytowej, ustanowić limitu kredytowego, nie dostanie pożyczki.

Takie konto otwiera się wnioskując online lub w placówce banku. Zostanie ono uruchomione jako rachunek z przedstawicielem ustawowym, dlatego warunkiem niezbędnym jest podpisanie umowy przez rodzica/opiekuna prawnego. Aby dokonać wszelkich formalności, osoba małoletnia musi posiadać dokument tożsamości np. dowód osobisty lub legitymację szkolną.

Od kont dla dorosłych, czyli osób powyżej 18. roku życia, rachunki dla nastolatków odróżniają przede wszystkim niższe opłaty, często to 0 zł miesięcznie.

Czym kierować się przy wyborze konta dla nastolatka?

O tym dorośli nie mówią, bo sami nie wiedzą

"Opłaty to jeden z argumentów, ale ważne jest także, by zapewnić sobie wygodną obsługę. Najlepiej założyć dziecku konto w tym banku, w którym sami posiadamy główny rachunek. Dzięki temu będziemy mieli wgląd w finanse nastolatka, a w razie potrzeby w trybie natychmiastowym będziemy mogli zasilić jego rachunek dodatkową gotówką" - radzi dalej Wojciech Boczoń.

O ile konto zakładamy 13-latkowi, to o finansach i ekonomii warto zacząć uczyć dzieci dużo wcześniej.

- W interesie społecznym leży, aby ludzie najwcześniej jak się da zrozumieli podstawowe prawa ekonomii, wiedzieli czym jest budżet państwa i co się dzieje, kiedy zaczyna brakować w nim pieniędzy. Rozumieli, że kredyty wymagają spłaty, a sytuacja gospodarcza, ceny, kursy walut, oprocentowanie kredytów są stałe i zmienne - powiedział nam pochodzący z Bydgoszczy Boguś Janiszewski, autor książki "Ekonomia. To, o czym dorośli Ci nie mówią" (* "Bo często sami nie wiedzą") .

Uważa, że dzieci bezwzględnie interesują się taką tematyką. Robią to jednak na swoich prawach: - Ich porządek myślenia ekonomicznego nijak się ma do porządku podręczników akademickich. Bardzo łatwo wciągnąć je w tematykę finansową, a jeśli zaprosi się je do zabawy polegającej na zawieraniu transakcji, negocjacji i wymianie, czasem trudno zakończyć warsztat o czasie. Zaczynamy więc od pieniędzy, bo są pierwszym rekwizytem ze świata ekonomii, który rozpoznaje dziecko. Dziesięciolatkowie, szczególnie ci po Pierwszej Komunii, są już wręcz ekspertami od finansów osobistych.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska