Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kontenery, żywność, paliwo, drut kolczasty, czyli bydgoscy logistycy na granicy

Roman Laudański
Roman Laudański
st. szer. Anna Wolska
Logistycy z Bydgoszczy nie działają na pierwszej linii granicy z Białorusią, ale wspierają wojska operacyjne.

Od października żołnierze z 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej w Bydgoszczy przebywają w rejonie przygranicznym. Cały czas dostarczają kontenery mieszkalne dla żołnierzy, dowożą “concertinę” (drut ostrzowy rozstawiony wzdłuż granicy). Przygotowali także polowy punkt żywienia.

- Wszystko po to, aby wesprzeć wojska operacyjne, które czuwają nad bezpieczeństwem na granicy z Białorusią – informuje kpt. Justyna Kwiatkowska, oficer prasowy 1 BLog. Przypomnijmy, na teren objęty stanem wyjątkowym nie mają wstępu dziennikarze. Informacji dostarczają nam prasowcy poszczególnych służb.

Do zadań logistyków należy m.in.: załadunek i dostawa drutu ostrzowego typu concertina oraz posterunków Hesco Bastion (to zestawy fortyfikacyjne dla żołnierzy. Można je wypełniać piaskiem, kamieniami, a nawet śniegiem. Wykorzystywane były m.in. w Iraku i Afganistanie). Ponadto logistycy przewożą kontenery mieszkalne i sanitarne (Wojsko na razie korzysta z namiotów, ale idzie zima, będą potrzebne kontenery. Ile? Z wypowiedzi szefów MON wynika, że na granicy z Białorusią może być ok. 15 tys. żołnierzy. Z pewnością trzeba będzie dostarczyć kilka tysięcy kontenerów). Żołnierzy trzeba nakarmić, to również zadane logistyków.

- Żołnierze 1BLog z Bydgoszczy od października przebywają w rejonie przygranicznym, a jedno z ich głównych zadań w ramach utworzonego zgrupowania zadaniowego jest utrzymanie ciągłości żywienia – dodaje kpt. Justyna Kwiatkowska. - Z magazynów Wojskowych Oddziałów Gospodarczych pobierają produkty, dowożą je do zgrupowania zadaniowego, przygotowują posiłki oraz wydają je w miejscu zakwaterowania żołnierzy jak i na posterunkach.

Mundury trzeba też czasami wyprać, a pojazdy wojskowe zatankować. “W strefie przygranicznej logistycy zorganizowali również punkt tankowania oraz zabezpieczają usługi pralnicze dla wojsk operacyjnych. W kontenerowych pralniach polowych, przekazanych wojsku w styczniu 2019 roku, można dziennie wyprać, wysuszyć i uprasować do 600 kg mundurów, bielizny, prześcieradeł poszewek i ręczników” – czytamy w komunikacie.

- Decyzją Szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, gen. bryg. Artura Kępczyńskiego w rejonie przygranicznym powołane zostało logistyczne zgrupowanie zadaniowe, do którego siły i środki wydzielają jednostki podległe 1. Blog: 1. Batalionu Dowodzenia i Zabezpieczenia z Bydgoszczy, 1. Batalionu Logistycznego z Bydgoszczy, 2. Batalionu Logistycznego z Bydgoszczy, 3. Batalionu Logistycznego z Glewic, 1. Batalionu Składowania z Ciechanowa oraz 112. Batalionu Remontowego z Giżycka – wylicza kpt. Kwiatkowska.

“W związku z brakiem poprawy sytuacji bezpieczeństwa na granicy z Republiką Białorusi istnieje potrzeba dalszego wsparcia. Od soboty, 13 listopada br. logistycy codziennie pobierają kontenery mieszkalne i sanitarne z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych oraz transportują na granicę polsko – białoruską. Tylko w pierwszym dniu przetransportowali 73 kontenery dla żołnierzy pełniących służbę w rejonie Michałowa. W kolejnych dniach dostarczono na rzecz 16 Dywizji Zmechanizowanej 150 kontenerów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska