https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kontrole PIP w zakładach pracy: Sprawdzają, czy przedsiębiorcy chronią pracowników przez koronawirusem. Za co grożą mandaty i kary?

AM
Grzegorz Olkowski
Państwowa Inspekcja Pracy w związku z pandemią uruchomiła dwa programy. Prowadzone są szkolenia dla nauczycieli dotyczące bezpieczeństwa w trakcie zajęć w szkole, a także kontrole w zakładach pracy. Do tej pory wielkopolscy inspektorzy PIP przeprowadzili już ponad 40 kontroli, a zainicjowanych jest ich około 500.

Kontrole prowadzone są przede wszystkim w powiatach, które przez sanepid zostały oznaczone na żółto i czerwono. Głównym zadaniem inspektorów PIP jest przeprowadzanie oceny ryzyka zawodowego.

Czytaj też: Lekcje skrócone do 30 minut. MEN wprowadza nowe zmiany w funkcjonowaniu szkół

- Sprawdzane jest też stosowanie zabezpieczeń przed koronawirusem, takich jak stosowanie rękawiczek, maseczek czy płynów dezynfekujących, a także organizacja pracy, czyli wprowadzenie pracy zdalnej, pracy rotacyjnej, czy zabezpieczenie stanowisk pracy i zachowanie odstępu między nimi - mówi Michał Wyszkowski, zastępca okręgowego inspektora pracy.

Wszelkie nieprawidłowości zgłaszane są do Wielkopolskiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, która współpracuje z policją i może zastosować wobec przedsiębiorcy sankcje.

- Nałożyliśmy do tej pory dużo pouczeń, ale przedsiębiorcy szybko na nie reagują. Zaraz po kontroli zaległości są nadrabiane. W zależności od rodzaju uchybień stosowane są też mandaty do 500 zł i kary powyżej 500 zł - mówi Jadwiga Kuczma-Napierała, dyrektor WSSE.

Najczęściej uchybienia dotyczą kwestii organizacji pracy, nie zachowywana jest wymaga odległość między stanowiskami, czy brak odpowiedniego wyposażenia w maseczki i przyłbice.

Czytaj też: Koronawirus w Szkole Podstawowej w Tulcach. Zakażony jest jeden z pracowników, ale lekcje nadal odbywają się w szkole

- Jeden z ostatnich przypadków, który pamiętam to wyposażenie pracowników w płyny, które tak naprawdę nie służyły do dezynfekcji. Były to naprędce przygotowane przez pracodawcę płyny, które co prawda zawierały alkohol, ale nie służyły do dezynfekcji skóry - zauważył Michał Wyszkowski.

Drugi z prowadzonych przez PIP programów to akcja “Bezpiecznie w szkole”, podczas której przeprowadzane są szkolenia dotyczące ochrony zdrowia w dobie pandemii koronawirusa. Do szkół dostarczane są także plakaty informacyjne i prezentacje multimedialne.

ZOBACZ TEŻ:

Gdzie najłatwiej zarazić się koronawirusem? To pytanie nabiera znaczenia teraz, gdy odmrażana jest gospodarka, a my coraz częściej wychodzimy z domu do ludzi.  Okazuje się, że nie wszystkie miejsca są jednakowo groźne.Zobacz na kolejnych slajdach galerii w jakich miejscach należy uważać na koronawirusa. >>>>

10 miejsc, w których możesz złapać koronawirusa. Bardzo uważ...

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Świat żegna Franciszka. Tłumy wiernych na Placu św. Piotra

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

A
Adrian
Nasze magazyny od początku pandemi mają takie urządzenia:

https://labtrace.pl/sklep/bramka-se-1008-do-bezdotykowego-pomiaru-temperatury/

i była jakaś komisja aby sprawdzać jak to funkcjonuje.
G
Gość

kontrole, zapowiedziane , maja sens?

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska