MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kontrolerzy skarbówki sprawdzą, co dzieje się z paragonami. Pracownicy stacji paliw i barów, miejcie się na baczności

Jerzy Mosoń
Jerzy Mosoń
Bez zabrania paragonu lepiej nie odchodzić od lady. Pozostawiony dokument fiskalny może służyć oszustwom podatkowym – ostrzega skarbówka
Bez zabrania paragonu lepiej nie odchodzić od lady. Pozostawiony dokument fiskalny może służyć oszustwom podatkowym – ostrzega skarbówka Jerzy Mosoń/Polska Press Grupa
Kontrolerzy skarbowi w całej Polsce będą sprawdzać, czy przedsiębiorcy wydają paragony, czy są to właściwe paragony fiskalne i czy aby na pewno proces anulowania takiego dokumentu nie służył ukryciu dokonanej transakcji. Rusza wielka kampania Krajowej Administracji Skarbowej, która ma na celu przeciwdziałaniu ukrywania przychodów przez nieuczciwy biznes.

Spis treści

Kontrolerzy fiskalni w Polsce właśnie ruszyli w teren, gorąco jest też w lokalnych urzędach skarbowych, gdzie analizowane są transakcje kupna/sprzedaży – to wszystko oznacza, że ruszyła akcja Krajowej Administracji Skarbowej, która sprawdzi, czy przedsiębiorcy nie ukrywają przychodów. Skarbówka na cel bierze przede wszystkim paragony.

Jak wygląda proceder ukrywania przychodów przez nieuczciwych przedsiębiorców?

Niektórzy przedsiębiorcy, chcąc zmniejszyć obciążenia podatkowe, starają się ukryć niektóre przychody. Najprostsza metoda, to niewydanie paragonu klientowi. Inny sposób to wydanie tzw. paragonu kelnerskiego (zestawienie na kartce z bloczku zakupionych produktów/potraw; nie wychodzi on z kasy fiskalnej).

Obecnie największą plagą jest wydawania przez nieuczciwych przedsiębiorców paragonów fiskalnych i anulowanie tych dokumentów, których nie zabierają z lady klienci. Stąd apel KAS, by nie zapominać o paragonach fiskalnych.

Wykroczeniem jest już samo niewydanie paragonu

Jak przypomina KAS przedsiębiorca, który pomimo ciążącego na nim obowiązku nie wystawia paragonu fiskalnego, popełnia wykroczenie skarbowe. Oznacza to również, że nie powinien korzystać np. z faktu zepsucia się kasy fiskalnej jako wymówki, i gdy tylko będzie to możliwe, jak najszybciej wydać właściwy dokument fiskalny.

Jak przypomina skarbówka, niewydanie paragonu jest nie tylko niezgodne z prawem, ale także nieuczciwe w stosunku do konkurencji, która rzetelnie płaci podatki. Tracą jednak wszyscy uczestnicy rynku.

Akcja „weź paragon” trwa, choć już bez Loterii Narodowej

Jednym z narzędzi zwalczania ukrywania przychodów jest akcja fiskusa polegająca na zachęcaniu do tego, by zawsze zabierać paragon, a przy okazji weryfikować, czy został on prawidłowo wystawiony. Jak tłumaczy KAS: oszustwa na paragonach uderzają także w samych klientów, ponieważ kwota, którą uiszczają, zawiera podatki, które nigdy nie trafiają do systemu.

W latach 2015–2017 dużą popularnością cieszyła się akcja edukacyjna Ministerstwa Finansów, które organizowało Narodową Loterię Paragonów, zakończoną losowaniem wartościowych nagród. W tym czasie polscy klienci zarejestrowali 137 mln dokumentów fiskalnych, ograniczając tym samym ryzyko rozpowszechniania się nielegalnego procederu.

Teraz kontrolerzy liczą przede wszystkim na większą świadomość obywateli i zgłoszenia z ich strony, jeśli jakiś dokument wydany na stacji, w pubie, kebab barze lub w restauracji, wyda im się podejrzany. Zgodnie z poradnikiem KAS klient powinien zwrócić uwagę na cechy charakterystyczne dokumentu fiskalnego, w tym:

  • napis „PARAGON FISKALNY”,
  • NIP wystawcy, nazwę i adres punktu sprzedaży,
  • centralnie umieszczone logo i numer unikatowy kasy.

* Przepisy dopuszczają oprócz paragonu papierowego, również możliwość wydania paragonu w postaci elektronicznej, tzw. e-paragonu.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kontrolerzy skarbówki sprawdzą, co dzieje się z paragonami. Pracownicy stacji paliw i barów, miejcie się na baczności - Strefa Biznesu

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska