https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Banki oddają pieniądze frankowiczom. Skarbówka wyjaśnia, co z podatkiem dochodowym!

Agnieszka Domka-Rybka
W 97,5 proc. spraw frankowych, które toczą się w sądach, zapadają wyroki korzystne dla kredytobiorców. Skutkiem uznania umowy kredytu frankowego za nieważną jest konieczność  rozliczenia między stronami polegającego na zwrocie wzajemnych świadczeń, w konsekwencji bank zwraca nadpłacone pieniądze. Unieważnienie kredytu przez sąd nie skutkuje powstaniem po stronie kredytobiorcy przychodu, z którego musi się rozliczyć z urzędem skarbowym.
W 97,5 proc. spraw frankowych, które toczą się w sądach, zapadają wyroki korzystne dla kredytobiorców. Skutkiem uznania umowy kredytu frankowego za nieważną jest konieczność rozliczenia między stronami polegającego na zwrocie wzajemnych świadczeń, w konsekwencji bank zwraca nadpłacone pieniądze. Unieważnienie kredytu przez sąd nie skutkuje powstaniem po stronie kredytobiorcy przychodu, z którego musi się rozliczyć z urzędem skarbowym. Piotr Smoliński / zdjęcie ilustracyjne
Gdy kredytobiorca frankowy podpisuje ugodę z bankiem lub wygrywa z nim w sądzie, otrzymuje zwrot pieniędzy. - Czy trzeba zapłacić podatek dochodowy? - pyta pan Jacek z Bydgoszczy. Mamy odpowiedź.

Spis treści

Pan Jacek i jego żona, kredytobiorcy frankowi z Bydgoszczy, zdecydowali się na zawarcie ugody ze znanym bankiem. Wyszła nadpłata i bank przelał im na konto kilkanaście tysięcy złotych.

Ugoda z bankiem zamiast sądu!

- Wiele osób założyło sprawy, ale mnie przeraziło, jak długo ciągną się one w sądach. Dlatego właśnie wybraliśmy porozumienie. Pracownik banku poinformował nas, że powinniśmy złożyć w urzędzie skarbowym oświadczenie o zaciągnięciu kredytu na cele mieszkaniowe, oraz o korzystaniu z zaniechania poboru podatku. Wybrałem się z takim oświadczeniem do urzędu skarbowego, a tam usłyszałem, że mam złożyć PIT-11. Wróciłem do banku, gdzie powiedzieli, że oni PIT-a nie wystawią - opowiada pan Jacek.

Pyta:

  • Co w takiej sytuacji?
  • Co z podatkiem?
  • Jakie formalności trzeba spełnić i czy w ogóle coś mam robić?

Tyle jest ugód frankowych!

Takich pytań może być więcej, bo na koniec drugiego kwartału było zawartych nieco ok. 100 tys. ugód frankowych. Wątpliwości mogą mieć także ci kredytobiorcy, którzy wygrywają w sądach, bo im także banki przelewają pieniądze.

Tylko w pierwszym kwartale 2024 roku sądy wydały aż 4,184 korzystne wyroki dla frankowiczów, co stanowi 97,5 proc. ogólnej liczby spraw dotyczących kredytów indeksowanych do franka szwajcarskiego.

Jak wygląda kwestia podatku dochodowego, gdy bank zwraca pieniądze kredytobiorcy - pytamy w skarbówce.

Ugoda z bankiem. Co z podatkiem?

- W przypadku podpisania ugody bank umarza część niespłaconego kredytu frankowego zaciągniętego na zakup mieszkania lub domu, nie wypłaca, nie oddaje klientowi pieniędzy - tłumaczy Bartosz Stróżyński, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy. - Bank, który umorzył zobowiązanie, nie ma obowiązku sporządzenia i przekazania, do urzędu i klienta, rocznej informacji PIT-11 z uwagi na zaniechanie poboru podatku dochodowego.

Wyrok korzystny dla frankowicza i przelew z banku. To dochód?

Jak wygląda sytuacja w przypadku unieważnienia kredytu frankowego w procesie sądowym?

- Skutkiem uznania umowy kredytu frankowego za nieważną jest konieczność rozliczenia między stronami polegającego na zwrocie wzajemnych świadczeń, w konsekwencji bank zwraca nadpłacone pieniądze. Unieważnienie kredytu przez sąd nie skutkuje powstaniem po stronie kredytobiorcy przychodu, z którego musi się rozliczyć z urzędem skarbowym. Część tej kwoty to zwrot nienależnie pobranego świadczenia, która nie podlega ustawie o PIT, zaś w przypadku odsetek to zwolnienie z art. 21 ustawy. Bank nie ma obowiązku wystawiania PIT-11 - kontynuuje Stróżyński i radzi: - Aby jednak uzyskać pewność co do neutralności podatkowej pieniędzy najlepiej złożyć wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w swojej sprawie.

Minister finansów zaniechał poboru podatku dochodowego

Na podstawie rozporządzenia z dnia 11 marca 2022 roku, minister finansów zaniechał poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów (przychodów) związanych z kredytem hipotecznym udzielonym na cele mieszkaniowe. Przedłużył do końca 2024 roku termin obowiązywania tego rozporządzenia.

Nie trzeba płacić podatku - warunki

Zaniechanie poboru podatku do umorzonych osobom fizycznym kwot wierzytelności z tytułu kredytów znajdzie zastosowanie, jeżeli zostaną spełnione łącznie następujące przesłanki:

  • kredyt był zaciągnięty na realizację jednej inwestycji mieszkaniowej;
  • był udzielony przed 15 stycznia 2015 r.;
  • zabezpieczony zabezpieczony hipotecznie;
  • kredytobiorca nie korzystał wcześniej z umorzenia zobowiązania z tytułu innego kredytu na własne cele mieszkaniowe zabezpieczonego hipotecznie.

Jeśli podatnik spełnia te warunki, to w przypadku podpisania ugody z bankiem - nie będzie zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu umorzonej kwoty wierzytelności i nie będzie wykazywał tego przychodu w rocznym zeznaniu PIT. W zeznaniu nie wykazuje się m.in. przychodów zwolnionych z opodatkowania na podstawie przepisów ustawy PIT (z zastrzeżeniem przychodów zwolnionych od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 148, 152, 153 i 154 ustawy PIT), od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Bank nie ma obowiązku sporządzenia PIT-11

Dodatkowo należy nadmienić, że jeśli kredyt mieszkaniowy został zaciągnięty również na wydatki inne niż określone w art. 21 ust. 25 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zaniechanie, o którym mowa powyżej obejmuje kwotę wierzytelności z tytułu kredytu mieszkaniowego, w części w jakiej kwota kredytu mieszkaniowego zaciągniętego na wydatki określone w art. 21 ust. 25 pkt 1 pozostaje do całkowitej kwoty zaciągniętego kredytu mieszkaniowego. Sytuacja taka ma np. miejsce w przypadku kredytu mieszkaniowego udzielonego na zakup lokalu mieszkalnego oraz miejsca garażowego, stanowiącego odrębną nieruchomość. W takim przypadku zaniechanie obejmuje wyłącznie część dotyczącą zakupu lokalu mieszkalnego.

Z zaniechania poboru podatku korzysta umorzenie dotyczące lokalu mieszkalnego wraz z odsetkami natomiast część dotycząca garażu spowoduje powstanie przychodu do opodatkowania w podatku PIT.

Ponadto, na banku, który umorzył kredytobiorcy zobowiązanie, nie ciąży obowiązek sporządzenia i przekazania rocznej informacji PIT-11. W praktyce obserwuje się jednak przypadki, gdy bank (płatnik) wystawia PIT-11 z tytułu umorzonych kwot.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie Ministerstwa Finansów: TUTAJ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska