Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kopernik był Prusakiem? Wpadka brytyjskiego dziennika

Wojciech Giedrys
Mikołaj Kopernik
Mikołaj Kopernik Lech Kamiński
W artykule o pierwiastku Copernicum dziennik "Daily Mail" polskiego astronoma nazwał pruskim. Po interwencji internautów błąd został już poprawiony.

Taka informacja pojawiła się w artykule o nowych pierwiastkach, które w ubiegłym tygodniu Międzynarodowa Unia Fizyki Czystej i Stosowanej dołączyła do tablicy Mendelejewa. Jeden z nich, o numerze 112, został nazwany od nazwiska Mikołaja Kopernika.

Czytaj też: Spór o szczątki Mikołaja Kopernika

W internetowym wydaniu "Daily Mail" przedstawiła jako pruskiego astronoma. Uwagę na to zwrócili internauci.

Na forach zawrzało. - Toruń był i cały czas leży w Polsce, więc Mikołaj Kopernik był Polakiem. Proszę, poprawcie błąd - napisał jeden z internautów pod artykułem. Kolejny wpis: "Świadomość narodowa i patriotyzm utworzyły się dopiero gdzieś w XVIII w. podczas tych wszystkich rewolucji, więc myślę, że Kopernikowi totalnie, by to zwisało, czy był Polakiem czy Niemcem. Ale zgadzam się, powinni byli napisać, że to polski astronom". Pojawiły się komentarze odsyłające m.in. do Encyklopedia Britannica, gdzie o Koperniku pisze się "polish astronomer". Przez kilka godzin redakcja brytyjskiego portalu nie reagowała. Po interwencji internautów tekst jednak został poprawiony.
-
Naukowcy są obywatelami świata - podkreśla Jerzy Rafalski, astronom z toruńskiego planetarium. - Chcą być z dala od polityki. Astronomowie nie zaprzątają sobie głowy tak błahymi sprawami ziemskimi. Chyba dlatego, że zbyt często mają głowy w gwiazdach.
Rafalski przywołuje jedną z wypowiedzi Alberta Einsteina: "Jeżeli teoria względności okaże się prawdziwa to Niemcy nazwą mnie wielkim Niemcem, Szwajcarzy Szwajcarem, a Francuzi wielkim uczonym. Jeżeli natomiast teoria względności okaże się błędna, wtedy Francuzi nazwą mnie Szwajcarem, Szwajcarzy Niemcem, a Niemcy Żydem". To jak to jest z narodowością Kopernika?
[
Zobacz posłów i senatorów z regionu](http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20111108/REGION/109963371)

- Astronom sam o sobie powiedziałby, że jest torunianinem i obywatelem Prus Królewskich poddanych królowi polskiemu - mówi Michał Targowski, historyk z UMK. - Można by więc go nazwać pruskim astronomem. Wielu osobom Prusy kojarzą się z XIX-wiecznymi Prusami Hohenzollernowskimi. Stąd też te negatywne skojarzenia. Jednak jeszcze do 1918 r. nasze tereny nazywano Prusami. Później zaczęto nazywać je Pomorzem. Mikołaj Kopernik nie był ani Polakiem, ani Niemcem. Był obywatelem państwa polskiego.

Pierwiastek Copernicum został odkryty w 1996 r. przez zespół naukowców z Niemiec, Finlandii, Rosji i Słowacji, którym kierował prof. Sigurd Hofman. Prace były prowadzone na akceleratorze ciężkich jonów w Darmstadt. To najcięższy pierwiastek w układzie okresowym - 277 razy cięższy od wodoru. W ogóle nie występuje w naturze. Rozpada się po ułamku sekundy. W połowie 2009 r. odkrywcy zaproponowali, aby nazwać go imieniem Mikołaja Kopernika. Dwa pozostałe pierwiastki uznane przez MUFCiS to darmstadtium i roentgenium.

Wiadomości z Torunia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska