Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świat zachowany na pocztówce. Niezwykła wystawa w Toruniu

Ewelina Sikorska
Na zdjęciu serce Torunia czyli okolice pomnika Kopernika. Ta karta pochodzi z I poł. XX wieku. Jedna z perełek ekspozycji Pocztówki Kopernikańskie. Z prawej strony karty widać wiadomość od nadawcy.
Na zdjęciu serce Torunia czyli okolice pomnika Kopernika. Ta karta pochodzi z I poł. XX wieku. Jedna z perełek ekspozycji Pocztówki Kopernikańskie. Z prawej strony karty widać wiadomość od nadawcy. ze zbiorów muzeum okręgowego
Łączy je postać wybitnego astronoma, ukazują atmosferę Torunia, który stał się historią. W Domu Kopernika czeka wystawa kart pocztowych.

Dokładnie 146 lat temu pojawiła się „korespondentka” czyli pierwsza karta pocztowa. Wyszła 1 października w Cesarstwie Austro-Węgierskim, miała wymiary 8,3 na 12,3 cm.

W 1870 roku pomysł ten przyjął się u Szwajcarów, Anglików. Rok później w Belgii, Holandii, Danii i Finlandii. Potem przyszła kolej na sukces w Szwecji, Norwegii i Rosji. W 1873 roku kartki pocztowe zrewolucjonizowały i ułatwiły kontakty w Stanach Zjednoczonych.

Pierwsze egzemplarze miały zupełnie inną formę niż te, które wysyłaliśmy do rodziców z kolonii - nie było na nich obrazków. Kiedy takowe się pojawiły, dzieliły stronę z miejscem na treść. Adres umieszczano zaś na odwrocie. Ciekawostką były tzw. księżycówki czyli monochromatyczne pocztówki, na których był umieszczony księżyc. Takie przyciemniane kartki były w modzie na początku XX wieku.

Dzisiaj pocztówki zostały wyparte przez maile. Kartki sprzed lat są jednak małymi skarbnicami wiedzy o historii, kulturze i obyczajowości. Odzwierciedlają atmosferę miejsc, które były reprezentacyjnymi punktami.

Do toruńskiego Domu Mikołaja Kopernika trafiły wyjątkowe egzemplarze, które pamiętają I połowę XX wieku. Łączy je nie tylko ten okres, ale i wybitny astronom. Wszystkie karty zebrane na wystawie pokazują bowiem punkty związane właśnie z Kopernikiem. Czy to w Toruniu, czy w Warszawie bądź Krakowie. Co istotne, udostępnione zbiory są zapisane.

Brzmi ciekawie? Ekspozycja jest dostępna przy przy ulicy Kopernika 15/17 w Toruniu. Będzie tutaj gościła do 8 lutego przyszłego roku. Kuratorką wystawy pod hasłem Pocztówki Kopernikańskie jest Magdalena Dembek.

Miłośnicy kart pocztowych powinni również zajrzeć na internetową stronę kpbc.umk. pl. Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa opublikowała bowiem w sieci wiele historycznych kart. Można na nich oglądać m.in. pomnik cesarza Wilhelma I, który stał w zachodniej części Rynku Staromiejskiego (zdemontowany po I wojnie światowej). Na kartach zachowały się też pomnik Bawarczyków (poległych w Toruniu po stronie Napoleona) czy ku czci poległych i weteranów wojny francusko-pruskiej 1870-71 (dzisiejszy plac Teatralny).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska