Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kopernik może pomóc turystyce na Kujawach i Pomorzu. Warto też samemu się zaangażować

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Najsłynniejszy pomnik Kopernika stoi na Rynku Staromiejskim w Toruniu. W 2023 roku będziemy w regionie celebrować pamięć wielkiego uczonego.
Najsłynniejszy pomnik Kopernika stoi na Rynku Staromiejskim w Toruniu. W 2023 roku będziemy w regionie celebrować pamięć wielkiego uczonego. Marek Weckwerth
Rok 2023 ustanowiono w województwie kujawsko-pomorskim Rokiem Mikołaja Kopernika. To wielka szansa na promocję regionu. Pytanie tylko jak wielka i czy przyniesie zyski branży turystycznej?

Projekt grupy radnych został zaaprobowany na ostatniej w tym roku sesji Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Przewodnicząca sejmiku Elżbieta Piniewska przedstawiła życiorys i dokonania urodzonego w roku 1473 w Toruniu Mikołaja Kopernika, twórcy systemu heliocentrycznego i dzieła „De revolutionibus orbium coelestium” (O obrotach sfer niebieskich).
Ogłoszenie 2023 Rokiem Mikołaja Kopernika będzie okazją przypomnienia dorobku tego wybitnego człowieka renesansu, wielkiego astronoma i ekonomisty, który urodził się i mieszkał przez część swego życia na ziemiach, które obecnie obejmuje województwo kujawsko-pomorskie. Zdaniem sejmiku Rok Mikołaja Kopernika będzie również sprzyjał popularyzacji, rozpowszechnianiu dorobku nauki, szczególnie tych dziedzin, którymi zajmował się Kopernik. Są to nie tylko astronomia i nauki przyrodnicze, ale również ekonomia, zarządzanie i administracja.

Plany są ambitne

Województwo planuje w 2023 roku wiele działań promujących miejsca związane z wielkim uczonym doby renesansu. Powstanie aplikacja pn. Kujawsko-Pomorski Paszport Turystyczny, zachęcająca do odkrywania tych miejsc, zostaną przygotowane gry terenowe i dwie wystawy tematyczne. Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego UMK zaprezentuje wyniki badań pt. Nieznane Oblicza Kopernika. Odbędą się liczne imprezy i konferencje. Utworzony zostanie Szlak Kopernikowski (taki szlak funkcjonuje już między Olsztynem a Lidzbarkiem Warmińskim, Fromborkiem i Elblągiem).

To też może Cię zainteresować

Sejmik zwrócił się do szkół, uczelni, instytucji kultury, organizacji społecznych i mediów z regionu o włączenie się w działania popularyzujące postać i dorobek wybitnego uczonego.

To będzie dobra promocja

Zdaniem Agnieszki Kowalkowskiej, dyrektora Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej (K-POT) Rok Mikołaja Kopernika przyczyni się do promocji regionu i siłą rzeczy turystyki. Choć jej zdaniem nakłady na turystykę są za niskie.

K-POT przygotowuje „Kosmiczny Paszport Turystyczny”, czyli dedykowaną na przyszły rok wersję tematycznego paszportu. Powstanie też folder Szlaku Kopernikowskiego. Sam przebieg szlaku przygotowuje Kujawsko-Pomorskie Centrum Dziedzictwa w Toruniu. Na szlaku znajdą się z pewnością Toruń i Grudziądz, zapewne centrum Obserwatorium Astronomiczne w podtoruńskich Piwnicach, Chełmno (domniemywa się, że Kopernik studiował na tamtejszej akademii, a kilkoro żeńskich przedstawicieli jego rodziny należało do klasztoru panien Benedyktynek w Chełmnie) i być może Chełmża – dawna stolica diecezji chełmińskiej (gdzie Kopernik jako duchowny mógł gościć). Na szlaku znajdą się też miejsca związane nie tyle z samym astronomem, a jego czasami.

- Z organizacjami turystycznymi w całej Polsce, w tym z Polska Organizacją Turystyczną, ustalamy już możliwości promocji medialnych Roku Mikołaja Kopernika, bowiem do naszego regionu zapraszani będą dziennikarze. W kwietniu, u progu sezonu, w Toruniu odbędzie się Regionalne Forum Turystyki z mocnym akcentem kopernikowskim – mówi nam Agnieszka Kowalkowska.

Za małe nakłady na turystykę

- Mówi się, że nasze województw stoi turystyką, ma ogromny potencjał. Nie jest to jednak dobre, że na turystykę wydajemy rocznie 1,5 miliona złotych, a na sport 6,5 milionów. Tak przynajmniej przewiduje przyszłoroczny budżet. To są zastraszające proporcje. Uważam, że te sumy powinny być bardziej zrównane, że powinno się zdecydowanie więcej robić dla turystyki. Zdecydowanie więcej – uważa Michał Krzemkowski, przewodniczący Klubu Radnych PiS Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Jeśli porównamy programy grantowe, to dysproporcja jest ogromna – dziesięć razy więcej wydaje się na sport – kontynuował Krzemkowski. Dodał, że jest tyle dziedzin w turystyce, które można by rozwinąć, że aż się prosi, aby środki były większe, żeby dysproporcje zmniejszyć. Tym bardziej, że rozbudowywana jest sieć dróg rowerowych, tworzymy obszary chronionego krajobrazu, dokapitalizowujemy, rozbudowujemy infrastrukturę parków krajobrazowych. Jest na czym się oprzeć. Chodzi także o pieniądze przekazywane na rozwój tradycyjnego rolnictwa i ekologicznego, na rozwój markowych produktów rolnych. Te kwoty powinny być znacznie wyższe.

Nadzieja w Roku Kopernikańskim

Marszałek województwa Piotr Całbecki odpowiedział radnemu, że w jego wniosku o wzrost nakładów na turystykę widzi synergię z planem obchodów Roku Kopernikańskiego.

- Bo w gruncie rzeczy, czy to w turystyce czy w tych obchodach, chodzi o promocję naszego regionu. Myślę, że jest to pełna synergia jeśli chodzi o cele i wsparcie turystyki. Miejmy tylko nadzieję, że ten rok pozwoli nam, aby ten plan promocyjny dobrze zrealizować. Sądzę, że przypomnienie światu skąd pochodzi Mikołaj Kopernik pomoże również turystyce i to w większym zakresie niż tylko w Toruniu. Toruń nie potrzebuje żadnej promocji, ale inne miasta, szczególnie Grudziądz, tak. Również inne miasta naszego regionu na tej promocji skorzystają – dowodził marszałek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska