Mikołaj Kopernik to postać, która wyprzedzała swoje czasy i chyba wszystkim kojarzy się z Toruniem. Portal o naszym słynnym astronomie i mieszkańcu wymyślił prof. Grzegorz Jarzembski - wówczas prorektor ds. informatyzacji i rozwoju UMK.
- To miałby być portal o charakterze popularno-naukowym - mówi Bożena Bednarek-Michalska z Biblioteki Uniwersyteckiej UMK - członek zespołu redakcyjnego portalu. - Planujemy także, żeby portal spełniał funkcje edukacyjne dla szkół; powiedzmy, podpowiadał, jak prowadzić lekcje z astronomii.
Nie może więc zabraknąć w nim multimediów.
Portal ma już formę graficzną, którą opracował student UMK. Wiadomo także jakie treści będzie można w nim znaleźć.
W pierwszej części nie może obyć się bez biografii Kopernika, od Torunia, poprzez drogę do różnych szkół, powiązania z Włochami i z Uniwersytetem Jagiellońskim. Druga podstrona będzie zawierać dzieła i utwory, a więc to, co Kopernik napisał i co o nim napisano. Nie zabraknie też doniesień naukowych, opartych o idee Kopernika. Wspomnieliśmy już o "rozdziale" edukacyjnym, z których na pewno chętnie skorzystają szkoły. Ostatnią podstronę autorzy określają jako rozrywkową.
- Chodzi tu o społecznościowe akcenty, które pozwalałyby lokalnej społeczności ingerować w treści, np. tagować, czyli opatrywać słowami kluczowymi utwory związane z Kopernikiem, albo też podrzucać nam odpowiednie linki - wyjaśnia pani Bożena.
Ideowym szefem przedsięwzięcia jest profesor Krzysztof Mikulski z UMK, dyrektor Instytutu Historii i Archiwistyki UMK oraz szef Polskiego Towarzystwa Historycznego. - Chcielibyśmy, żeby portal ruszył jesienią, pozostaje kwestia jego sfinansowania - powiedział nam profesor. Nowy rektor prof. Andrzej Radzimiński wie o portalu i, z tego co się dowiedzieliśmy, pomysł także jemu się podoba. W grupie osób zaangażowanych w tworzenie treści są także m.in. dr Michał Targowski z historii i doktorant z astronomii Krzysztof Czart. Do współtworzenia portalu naukowcy zaprosili również instytucje miejskie promujące Mikołaja Kopernika, np. Muzeum Okręgowe, w którego strukturze mieści się Dom Kopernika.
- Stworzenie portalu o Mikołaju Koperniku to wyśmienity pomysł. Pamiętajmy, że dziś, w dobie pełnej informatyzacji, najlepiej sięgać do źródeł. Taki portal będzie tym źródłem, ponieważ stworzą go środowiska uniwersyteckie, muzealne, kulturalne i miejskie. Dzięki czemu, wspólnie możemy zaoferować bogaty, rzeczowy i merytoryczny pakiet informacji o Mikołaju Koperniku - mówi Marek Rubnikowicz, dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu.
W internecie funkcjonują już witryny o Koperniku tworzone zarówno przez jego pasjonatów, jak i przez specjalistów, ale na przykład Kopernik.pl to zbiór biografii astronomów.