MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Korekta deklaracji pit online

materiał partnera
Prawo podatkowe przewiduje możliwość dokonania przez podatnika korekty złożonego rocznego rozliczenia pit. Dotyczy to zarówno deklaracji złożonych w formie standardowej (w urzędzie lub przez pocztę), jak i składanych przez internet pit online.

Forma składania korekty deklaracji pit

Korekta może być złożona w dowolnej formie, niezależnie od tego, w jaki sposób składane było zeznanie pierwotne. Jeśli podatnik przekazał do urzędu skarbowego formularze pit online, może skorygować je również przez internet, ale może też wybrać formę wysłania ich pocztą lub złożenia w okienku podawczym bezpośrednio w urzędzie. Złożenie korekty pit online możliwe jest też w przypadku, gdy pierwotna deklaracja nie była składana przez internet, lecz w formie papierowej.

Nie wszystkie deklaracje podatkowe możemy korygować w formie elektronicznej. Korekta deklaracji pit online może być dokonana tylko wtedy, gdy dotyczy okresu, kiedy możliwe było wysyłanie zeznań podatkowych przez internet. Korekty dotyczące deklaracji złożonych przed wprowadzeniem poszczególnych druków pit online muszą być dokonywane w tradycyjnej formie.

Terminy wprowadzenia e-deklaracji
• 2008 rok - podatnicy mogli rozliczać elektronicznie tylko jeden rodzaj deklaracji :PIT-37-zeznanie o wysokości dochodu (straty) w roku podatkowym
• 2009 rok - możliwość rozliczania pit online znacznie się rozszerzyła, gdyż można było już rozliczyć deklaracje PIT-36, PIT-36L, PIT-38, PIT-39.
• 2010 rok - wprowadzone zostały do rozliczeń elektronicznych deklaracje :
o PIT-28 - zeznanie składane przez ryczałtowców
o PIT 16A - deklaracja składana przez podatników rozliczających się metoda karty podatkowej, w której wykazuje się wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej w poszczególnych miesiącach roku podatkowego,
o PIT-19A - deklaracja osób duchownych o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, od zryczałtowanego podatku dochodowego.
• 2011 rok - za okresy po 31 grudnia 2010 można było składać online deklaracje dla podatku od towarów i usług VAT-7, VAT-7K, VAT-7D.
• 2012 rok - PCC-3 - deklaracje dotyczące podatku od czynności cywilnoprawnych PCC-3
• 2012 rok - VAP-1 deklaracje składane przez podatników VAT w przypadku międzynarodowych przewozów okazjonalnych.

Wypełnienie druku korekty zeznania pit

Składając korektę deklaracji pit powinniśmy wybrać odpowiedni formularz. Właściwym drukiem dla korekty zeznania jest ten sam wzór formularza, który wypełniliśmy składając zeznanie korygowane. Dla przykładu: dla korekty zeznania PIT 36 online za rok 2015 właściwy będzie druk PIT- 36 (11), ale korektę zeznania za rok 2014 powinniśmy złożyć na innym formularzu oznaczonym numerem 10: PIT-36 (10), za rok 2013 na formularzu PIT 36 (9).

W przypadku składania korekty pit online mamy ułatwione zadanie, gdyż nie musimy szukać odpowiednich formularzy archiwalnych. Gdy korzystamy z programu do rozliczenie pit i przesyłamy internetowo korektę pit, program pit dobierze odpowiedni wzór druku.

Mając już odpowiedni formularz PIT 28 musimy zaznaczyć na nim właściwy kwadrat, czyli wskazać, że celem złożenia tego zeznania jest korekta. Na druku PIT- 28 jak i na wypełnianych PIT- 28 online podatnik zawsze może wybrać „złożenie zeznania” albo „korektę zeznania”

Na formularze pit możemy wybrać i zaznaczyć cel : „złożenie zeznania” albo „korekta zeznania”. Pole “korekta zeznania” zaznaczymy w przypadku, gdy składamy skorygowane zeznanie podatkowe.

Wypełnić należy nie tylko pola korygowane, ale cały formularz prawidłowo, bez stwierdzonego wcześniej błędu. Obecnie nie składamy wymaganego wcześniej druku ORD-ZU do uzasadnienia przyczyn korekty.

Deklarację korygującą, tak samo jak każdą deklarację podatkową zawsze należy podpisać. Deklaracja bez podpisu nie jest uznawana za złożoną. W przypadku, gdy składamy pit online podpisem będą dane uwierzytelniające. Złożenie poprawnego podpisu w formie zestawu danych uwierzytelniających podatnika jest warunkiem przyjęcia zeznania przez system e-Deklaracje. Dlatego składając korektę pit online nie popełnimy błędu polegającego na braku podpisu. Dopiero po podaniu bezbłędnie danych autoryzujących system e-Deklaracje przyjmie nasze zeznanie i otrzymamy Urzędowe Potwierdzenie Odbioru (UPO).

Terminy składania korekty deklaracji pit online

Deklaracje korygujące można składać od momentu złożenia zeznania aż do czasu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Okres przedawnienia liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym składana jest deklaracja i upływa termin płatności podatku do uplywu pięciu lat kalendarzowych.

Tak np. dla zobowiązania podatkowego wynikającego z deklaracji PIT 36 2016 składanej do 2 maja 2017 roku pięcioletni okres przedawnienia liczony będzie od roku 2018 do końca roku 2022. Pełnych pięć lat to lata 2018, 2019, 2020, 2021, 2022. Korektę PIT 2017 można będzie składać do roku 2023, PIT 2018 do 2024 itd.

Podatnicy, którzy chcą korygować wcześniej złożone deklaracje, powinni pamiętać, że z końcem roku 2016 upływa pięcioletni okres przedawnienia dla zeznań składanych w roku 2011, czyli możliwość składania korekty.

Korekta deklaracji podatkowej nie zawsze dotyczy błędu. Przyczyną korekty może być przekazanie 1% dla OPP, jeśli wcześniej tego nie zrobiliśmy. W tym przypadku jest est jednak ograniczenie czasowe do jednego miesiąca. Korekta dotycząca 1% . powinna być dokonana najpóźniej w ciągu 1 miesiąca od upływu terminu złożenia zeznania podatkowego.

Przepisy Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przewidują zawieszenie prawa korygowania zeznań podatkowych na okres trwania kontroli lub postępowania podatkowego. W tym czasie złożona korekta nie będzie uwzględniona przez organ skarbowy w zakresie objętym kontrolą lub postępowaniem podatkowym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska