Zobacz wideo: Tak znikał wiadukt przy Wojska Polskiego w Bydgoszczy

Wracamy do raportu wypracowanego w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej na podstawie danych z GUS. Z dokumentu przyjętego w czerwcu wynika, że Bydgoszcz (ale i osiem innych największych aglomeracji z kraju również) znalazło się w grupie stu najbardziej zatłoczonych i zakorkowanych miast na świecie. Autorzy resortowego opracowania powołują się w tej materii na informacje z Traffic Indexu firmy TomTom.
To Cię może też zainteresować
Co na to władze miasta? Z pytaniami o te kwestie zwróciliśmy się do bydgoskiego ratusza. - W ciągu ostatniej dekady podjęliśmy szereg działań związanych z poprawą jakości podróżowania i wzmocnieniem zrównoważonego transportu - odpowiada Marta Stachowiak, rzeczniczka prasowa bydgoskiego ratusza. - Bydgoszcz zyskała obwodnicę w ciągu drogi ekspresowej, rozbudowane zostały m.in. ul. Grunwaldzka, trasa Uniwersytecka. Przede wszystkim postawiliśmy jednak na rozwój ekologicznego środka transportu jakim są tramwaje - nowe linie na Kujawskiej, do Fordonu, dworca, mosty na Brdzie.
Ponadto, jak zaznacza Marta Stachowiak, "rozpoczęliśmy na dużą skalę budowę buspasów, a rowerzystów traktujemy jak pełnoprawnych uczestników ruchu".
Korki wymuszone przez inwestycje drogowe?
- W ścisłym centrum rozszerzamy strefę z ograniczonym ruchem samochodów. Efekty już są - mówi rzeczniczka. - Tylko dzięki wprowadzeniu inteligentnych systemów transportowych średni czas podróży na kluczowych korytarzach transportowych skrócił się o jedną trzecią dla kierowców i o 13 proc. dla pojazdów komunikacji miejskiej.
Co ciekawe też - jak zaznacza Marta Stachowiak - w ubiegłorocznym rankingu portalu „Puls Gdańska” bydgoskie tramwaje okazały się jednymi z najszybszych w Polsce: - Widoczny jest spadek liczby pojazdów poruszających się tranzytem przez Bydgoszcz po otwarciu obwodnicy. Zwracamy uwagę, że część danych w momencie powstawania dokumentu pochodzi z okresu, kiedy w Bydgoszczy trwały jedne z największych inwestycji związanych z budową nowoczesnej infrastruktury, co tymczasowo powodowało utrudnienia, ale finalnie usprawniły przejazd przez miasto.
Ponadto rzeczniczka powołuje się na dane ze źródła szczególnie popularnego wśród kierowców. - W ostatnim rankingu aplikacji „yanosik.pl” Bydgoszcz znalazła się na 7.miejscu wśród najbardziej przyjaznych miast dla kierowców - dodaje Stachowiak.